
Hrvaški predlog za reševanje vprašanja meje med državama na Mednarodnem sodišču za pomorsko pravo v Hamburgu je za Slovenijo nesprejemljiv, je danes izjavil zunanji minister Dimitrij Rupel. Na novinarski konferenci v Portorožu je sicer poudaril, da hrvaški odgovor na slovenski predlog za rešitev odprtih vprašanj med državama omogoča nadaljnje pogovore, zato bo Slovenija predlagala intenzivne pogovore, ki naj bi potekali še ta mesec.
Kot je povedal Rupel, se slovenski predlog in hrvaški odgovor ukvarjata s štirimi vprašanji: meja med državama, nekdanja Ljubljanska banka, ribištvo in Nuklearna elektrarna Krško. Hrvaška vlada je po njegovih besedah odgovorila na vse štiri točke, je pa javnost obvestila samo o prvem vprašanju.
Hrvaški predlog
Hrvaška vlada je v četrtek v odgovoru na slovenski predlog predlagala, da se glede meje na morju državi obrneta na omenjeno sodišče v Hamburgu in ne na Sodišče Ovse za poravnavo in arbitražo, kot je predlagala Slovenija.

Zunanji minister je danes potrdil, da je Slovenija hrvaški strani predlagala reševanje vprašanja meje pred sodiščem Ovse, ki je, "tako kot so prvotno predlagali Hrvati", mednarodno pravosodno telo. To sodišče po Ruplovih besedah omogoča celovito rešitev. "Njegov predsednik Robert Badinter in sodišče, katerega člani so tako Slovenci kot Hrvati, sta verodostojna naslova," je menil. Dejstvo, da je tudi sam član tega sodišča, po njegovem ne igra nobene vloge.
Badinter je po Ruplovem mnenju tista oseba, ki je pred 16 leti omogočila mednarodno priznanje Slovenije in Hrvaške, in obe državi sta se ves čas sklicevali nanj. Glede na to, da je Hrvaška prvotno želela reševati vprašanje meje pred mednarodnim pravosodnim telesom, ji je Slovenija s sodiščem Ovse "poskušala priti naproti in ji poskušala ugoditi", je dejal Rupel. "Če se dogovorimo za arbitražo o meji, bi ta morala presojati vse točke, kjer ni soglasja, tudi na kopnem," je še poudaril in dodal, da je eden od elementov določanja meje na morju tudi meja na kopnem, zaradi česar teh dveh vprašanj ni mogoče ločiti.
Rupel je ponovil, da Slovenija ne zavlačuje reševanja odprtih vprašanj in je pripravljena na pogovore, o tem, kakšen bo izid pogajanj oz. arbitraže, če bo do nje prišlo, pa ni želel ugibati.
Rupel je še napovedal, da bodo hrvaški odgovor pred obravnavo na vladi preučili na zunanjem ministrstvu skupaj z različnimi strokovnjaki za mednarodno pravo, predsednik vlade Janez Janša pa se bo posvetoval s predsedniki parlamentarnih strank. Dogovori o teh sestankih po Ruplovih zagotovilih že potekajo.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.