Na današnji dan praznujemo državni praznik, dan državnosti, ki je tudi dela prost dan. Slovenska skupščina je pred 21 leti v skladu s plebiscitno odločitvijo 25. junija 1991 sprejela ustavni zakon za izvedbo temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti RS ter deklaracijo o neodvisnosti.
Petkova proslava še vedno razburja
Državni praznik so sicer že v petek obeležili z osrednjo proslavo na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer je bil slavnostni govornik predsednik republike Danilo Türk. Poudaril je, da pot naprej ne vodi preko drobitve Evrope, pač pa nasprotno – Evropa bo krizo premagala, če bo našla dobre skupne rešitve in skupno pot naprej. Obsodil je tudi nepotrebne delitve na domačem političnem prizorišču in prikrite "poskuse monopoliziranja oblasti".
Proslavo so namreč zaznamovale razprave o tem, praporščaki katerih veteranskih in domoljubnih organizacij naj sodelujejo na njej, različna stališča pa so bila izražena tudi na sami proslavi. Medtem ko je predsednik Türk obsodil delitve, so organizatorji proslave drugačnega mnenja. Povezovalec prireditve, igralec Jernej Kuntner, je namreč poudaril, da ne smemo žaliti spomina na žrtve vojne za samostojno Slovenijo "s simboli, ki jih je nosil agresor".
Šlo je za solo akcijo SDS
Na petkovo proslavo se je odzval tudi predsednik Državljanske liste in predsednik državnega zbora Gregor Virant. Zapisal je, da je bilo ''povsem nesprejemljivo izključevanje nekaterih veteranskih organizacij, prav tako politični vložek, ki so ga napisali (nič krivemu) Jerneju Kuntnerju. Državna proslava mora biti proslava vseh državljank in državljanov Slovenije. Mora združevati in povezovati, veseliti se je morajo vsi, ne glede na politično pripadnost. Ta proslava pač ni bila takšna''.
Potem ko se je SLS kot vladna stranka opravičila za zaplet ob proslavi dneva državnosti in pozvala, naj se tudi organizator opraviči, se od spornih dogodkov ''ostro distancira'' tudi koalicijska Državljanska lista. ''Šlo je za solo akcijo SDS, pri čemer so se odločitve sprejemale izven odbora za proslave, ki je za to pristojen. Nekdo si je proslavo preprosto uzurpiral, kar je popolnoma nesprejemljiva, skoraj totalitarna gesta,'' je poudaril Virant.
''V koalicijski pogodbi smo se dogovorili, da ne bomo odpirali ideoloških tem, ki delijo, a po krivdi SDS se je zgodilo prav to. V sedanjih časih je odpiranje ideoloških vprašanj, zlasti tistih iz polpretekle zgodovine, zadnje, kar potrebujemo. SDS je naredila veliko napako,'' je zaključil Virant.
Gregor, ne tako hitro
Na Virantovo izjavo so se že odzvali v stranki SDS, kjer so na Twitterju Virantu sporočili: "Gregor, ne tako hitro." V zapisu na spletni strani pa pojasnili, da stranke, ki zagovarjajo ideološke simbole totalitarizma, kršijo koalicijsko pogodbo.
"Stranke sedanje vladne koalicije so se v koalicijski pogodbi zavezale, da ne bodo odpirale ideoloških tem. Zagrizena obramba in malikovanje totalitarnih simbolov, ki ne sodijo niti v osamosvojeno Slovenijo niti v moderno Evropo, pa predstavlja prav vnašanje ideologije v slovenski prostor ter poglabljanje starih delitev. In to v času, ko se država spopada z resno gospodarsko in finančno krizo. Izjave nekaterih slovenskih politikov, med njimi predsednika DL Gregorja Viranta, so zato neprimerne in neodgovorne. Zagovarjanje totalitarnega simbola, pod katerim je umrlo ali hudo trpelo na desettisoče ljudi v Sloveniji je v primerih, ko prihaja iz vrst državnih predstavnikov, neposredno zanikanje ustavne pravice do dostojanstva, ki jo imamo vsi državljanke in državljani republike Slovenije. V SDS zato nikoli ne bomo pristali na drugorazrednost," še pišejo na spletni strani SDS.
Dodali pa so tudi, da se Slovenija ni nikoli niti na referendumu niti na svobodnih volitvah odločila za simbol rdeče zvezde, ampak smo se Slovenci na plebiscitu odločili za prelom z nekdanjim režimom in državo, ki ga je poosebljala, simbolno pa predstavljala rdeča komunistična zvezda, uvožena za potrebe totalitarne ideologije iz nekdanje Sovjetske zveze. Današnja Slovenija pa ima svoje simbole, prevzela pa je tudi tiste Evropske unije in zveze Nato.
Rdeča zvezda žali Natovo štirikrako severno zvezdo
V SDS so tudi prepričani, da je poveličevanje rdeče zvezde neprimerno za državo, članico zveze Nato, ki jo predstavlja štirikraka severna zvezda. "Zveza NATO je zmagovalka hladne vojne, ob koncu katere je razpadel Varšavski pakt, katerega simbol je bila prav tako rdeča peterokraka zvezda. Nesmiselna obramba totalitarnih simbolov komunizma je zato tudi žalitev naših zaveznikov v zvezi NATO. To je nekaj podobnega, kot da bi na slovesnost antihitlerjevske koalicije silila organizacija s prapori, na katerih bi se bohotil kljukasti križ."
SDS tudi opozarja na resolucijo Evropske ljudske stranke, s katero so najpomembnejši voditelji EU leta 2010 obsodili malikovanje simbolov totalitarizma v Sloveniji in nedavno odločbo Ustavnega sodišča RS, s katero je prepovedalo poimenovanje ulice v Ljubljani po nekdanjem jugoslovanskem diktatorju Josipu Brozu Titu.
Pred praznikom je v petek med drugim potekala tudi slavnostna seja DZ, na kateri je podpredsednik DZ Jakob Presečnik dejal, da smo Slovenci v preteklih 20 letih dokazali, da smo sposobni prilagajanja in odzivanja na nujne spremembe. Pred tem je v ljubljanski stolnici potekala maša za domovino. Ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres je pri maši dejal, da kriza, ki jo doživljamo, kliče po uspešnosti ukrepov za njeno premagovanje.
KOMENTARJI (3144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.