Slovenija

Slovenija - velika onesnaževalka

Bruselj, 15. 02. 2006 16.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po enem letu, odkar je začel veljati Kjotski protokol, Slovenija še vedno ne znižuje svojih izpustov plinov v ozračje.

Hudourniki povzročajo plazove
Hudourniki povzročajo plazove FOTO: POP TV

Slovenija je edina nova članica Evropske unije, ki zaostaja za programom zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov, kot ga terja Kjotski protokol, so ob prvi obletnici uveljavitve slednjega danes povedali na Evropski komisiji v Bruslju. Prav tako za kjotskimi cilji zaostaja pet starih članic, medtem ko je 19 drugih "na dobri poti" k njihovi uresničitvi, ugotavljajo v Bruslju.

Slika ni rožnata

Podatki, ki so jih objavili, o Sloveniji res ne rišejo rožnate slike. Država je po Kjotskem protokolu zavezana, da izpuste toplogrednih plinov v obdobju 2008-2012 zniža za osem odstotkov pod raven iz leta 1990. V letu 2003 ji je emisije uspelo zmanjšati za 1,9 odstotka, a komisija v svojih projekcijah ugotavlja, da jih bo v obdobju 2008-2012 na podlagi veljavnih načrtov dejansko zvišala za 4,9 odstotka, če bo uresničila dodatne ukrepe, pa ji znižanja kljub vsemu ne bo uspelo doseči, temveč bo le povišanje manjše, in sicer 0,3 odstotka.

Slovenija kot stare članice

Hude lanskoletne poplave v Posavju so prav tako posledica klimatskih sprememb
Hude lanskoletne poplave v Posavju so prav tako posledica klimatskih sprememb FOTO: POP TV

Podobne težave kot Slovenija imajo med starimi članicami Italija, Španija, Portugalska, Danska in Irska. Za nove in stare članice pa je sistem doseganja ciljev nekoliko različen: nekdanja petnajsterica ima kolektivno zavezo znižanja izpustov za osem odstotkov ter le znotraj tega postavljene posamične cilje, medtem ko za osem srednje- in vzhodnoevropskih novink veljajo individualni cilji v višini šest ali osem odstotkov.

Stroge kazni

Kjotski protokol za nedosego ciljev postavlja stroge kazni: če emisijski cilji niso doseženi, mora partnerica oziroma država zamudo nadoknaditi v obdobju po letu 2012, z dodatno 30-odstotno kaznijo. V ta namen mora predložiti akcijski načrt z natančnim urnikom, pravico, da bi prodajala svoje izpuste, pa izgubi.

Ta pravila veljajo tako za stare kot nove članice, so opozorili v Bruslju ter dodali, da ima proti državi kršiteljici tudi Evropska komisija pravico sprožiti postopek, ta pa se lahko konča tudi na Sodišču Evropskih skupnosti v Luksemburgu. Za stare članice je stanje sicer manj zaskrbljujoče, saj bo glede na projekcije nekdanja petnajsterica kljub petim zamudnicam cilje dosegla.

Skupaj naj bi EU emisije znižala

Petnajsterica starih članic je izpuste v letu 2003 znižala za 1,7 odstotka, po veljavnih načrtih naj bi se v obdobju 2008-2012 znižali za 1,6 odstotka, z dodatnimi ukrepi - njihov sprejem je praktično zagotovljen - pa je predvideno znižanje za 9,3 odstotka, kar je več od cilja, pojasnjujejo v Bruslju. Vse 25 članic pa naj bi skupaj po veljavnih ukrepih znižalo emisije za pet odstotkov, po dodatnih pa kar za 11,3 odstotka, navajajo na komisiji.

Ljudje ob Muri utrjujejo nasipe pred naraslo reko, ki je v letu 2005 dosegla svojo rekordno raven
Ljudje ob Muri utrjujejo nasipe pred naraslo reko, ki je v letu 2005 dosegla svojo rekordno raven FOTO: POP TV
Kjotski protokol in temeljna konvencija Združenih narodov o podnebnim spremembah sta mednarodni okvir za boj proti klimatskim spremembam. Konvencija je bila sprejeta leta 1992, uveljavljena pa dve leti kasneje, medtem ko je bil protokol, njena nadgradnja, dogovorjen leta 1997, uveljavljen pa 16. februarja 2005. Ratificiralo ga je 160 držav in EU, z izjemo ZDA in Avstralije, ki so to zavrnile, ter Monaka, ki še ni prišel do tega.

Poziv ZDA in drugim, ki ne želijo sodelovati

V Bruslju so sicer prvo obletnico uveljavitve kjotskega protokola izkoristili za globalni poziv državam sveta, predvsem pa ZDA, ki v Kjotskem protokolu ne sodelujejo, so pa največje industrijske onesnaževalke okolja, naj izkoristijo "zadnjo priložnost" ter se lotijo boja proti klimatskim spremembam.

"Podnebne spremembe so resna grožnja naši prihodnji stabilnosti in velik globalni izziv. Če ne bomo ukrepali, bodo pojavi, kot so bili hurikan Katrina, prevroča poletja, gozdni požari in topljenje ledu na Antarktiki, vedno pogostejši in močnejši,"
je poudaril komisar za okolje Stavros Dimas.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15