Evropska komisija je danes opozorila, da nekatere članice Evropske unije, med njimi tudi Slovenija, v obdobju med leti 2008 in 2012 brez dodatnih ukrepov ne bodo dosegle ciljev, h katerim so zavezane v skladu s kjotskim protokolom za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov. Kot izhaja iz podatkov komisije, se bodo emisije toplogrednih plinov v Sloveniji, namesto da bi se v primerjavi z letom 1990 zmanjšale za osem odstotkov, do leta 2010 celo povečale, in sicer za 4,7 odstotka.
Če pa bo Slovenija sprejela dodatne ukrepe za zmanjševanje emisij, bi se lahko emisije toplogrednih plinov, med katerimi je najpomembnejši ogljikov dioksid (CO2), do leta 2010 v primerjavi z letom 1990 zmanjšale za 1,7 odstotka, s čimer pa Slovenija vseeno ne bi dosegla kjotskega cilja.
Skupaj z upoštevanjem ponorjev CO2 - t.j. lesnimi zalogami gozdov in gozdnimi površinami, ki delujejo kot naravni porabnik CO2 - pa bi lahko Slovenija, če bi uvedla dodatne ukrepe, do leta 2010 celo presegla kjotske cilje, saj bi se emisije v tem primeru do leta 2010 zmanjšale za 10 odstotkov. Ponorji CO2 bi namreč do leta 2010 po podatkih Bruslja emisije CO2 zmanjšali za 8,3 odstotka.
Stare članice unije bodo lahko z dodatnimi ukrepi, uporabo mehanizmov kjotskega protokola, kot je financiranje projektov za zmanjševanje CO2 ali v razvitih državah ali državah v razvoju, ter upoštevanjem ponorjev CO2 svoje emisije do leta 2010 zmanjšale v skladu s svojim kjotskim ciljem, torej za osem odstotkov. Celotna unija bo po podatkih letnega poročila o izpolnjevanju zavez iz kjotskega protokola svoje emisije do leta 2010 na tak način zmanjšala za 10,8 odstotka.
Stare članice unije imajo skupen kjotski cilj, saj so se o kjotskem protokolu pogajale skupaj. Posamezne stare članice zato nimajo istih ciljev, ampak k izpolnjevanju kjotskih zavez prispevajo svoj delež v skladu s sporazumom o delitvi bremen, ki je bil dosežen med starimi članicami EU. Avstrija mora tako v obdobju 2008-2012 emisije CO2 zmanjšati za 13 odstotkov, Portugalska pa jih ne sme povečati za več kot 27 odstotkov.
Evropski komisar za okolje Stavros Dimas je nedavno opozoril, da bo Evropska komisija natančno pregledala načrte držav članic za dodelitev dovoljenj za emisije CO2 v okviru sheme EU za trgovanje z njimi. Omenjena shema pokriva več kot polovico emisij CO2 v uniji, Dimas pa poudarja, da komisija ne bo dovolila, da bi bile države pri razdeljevanju dovolilnic preveč velikodušne, saj bi to ogrozilo doseganje kjotskih ciljev.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.