Odpadki so eden resnejših problemov sodobne potrošniške družbe. V Sloveniji je leta 2011 nastalo 411 kilogramov odpadkov na osebo, je objavil Evropski statistični urad Eurostat. Povprečno so na prebivalca v EU leta 2011 nastali 503 kilogrami odpadkov.
Količine so se med državami članicami močno razlikovale. Največ odpadkov "ustvarijo" v najbolj razvitih državah zahoda in severa Evrope, kjer pa jih tudi najbolj koristno obdelajo. Največ odpadkov je tako nastalo leta 2011 na Danskem, in sicer 718 kilogramov na osebo, najmanj pa v Estoniji, le 298 kg. Slovenija se z Grčijo, Portugalsko, Belgijo, Švedsko in Litvo uvršča v skupino držav, v katerih je nastalo med 400 in 500 kg odpadkov na osebo.
Je pa Slovenija ena od držav EU z najvišjimi stopnjami recikliranja. V Sloveniji recikliramo 34 odstotkov komunalnih odpadkov, več le v Nemčiji (45), na Irskem (37) in v Belgiji (36).
V povprečju je bilo v EU obdelanih 486 kilogramov komunalnih odpadkov na osebo. Obdelava je potekala različno. 37 odstotkov odpadkov je bilo odloženih na odlagališčih, 23 odstotkov sežganih, 25 odstotkov recikliranih in 15 odstotkov kompostiranih.
Na zahodu sežigajo, reciklirajo, kompostirajo, na vzhodu in jugu pa po starem na odlagališča
Razmerja med načini predelave odpadkov pa so se v zadnjem desetletju precej spremenila: leta 2001 je bilo 56 odstotkov odpadkov odloženih na odlagališčih, 17 odstotkov je bilo sežganih, 17 odstotkov recikliranih in 10 odstotkov kompostiranih.
Med načini predelave pa obstajajo ogromne razlike med državami. V Nemčiji, Avstriji, Belgiji, Švici, na Danskem, Nizozemskem, Švedskem in Norveškem je delež odpadkov na odlagališčih minimalen, v južnih, vzhodnih in jugovzhodnih članicah ta delež dosega od 70 do 90 odstotkov. Slovenija je nekje vmes. Imamo relativno visoko stopnjo recikliranja, a kljub temu je še vedno 58 odstotkov odpadkov odloženih na odlagališčih.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.