Francija je za nadomestila za bolniško odsotnost zaposlenih in za zagotavljanje zdravstvene oskrbe namenila 10 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), Nemčija 9,7 odstotka BDP, Slovenija 8,6 odstotka, Avstrija 8,5 odstotka in Belgija 7,8 odstotka BDP. Na drugi strani so najmanjše deleže BDP za to namenile Bolgarija (4,2 odstotka), Irska (4,6 odstotka), Madžarska in Litva (obe 4,7 odstotka) ter Estonija (4,8 odstotka).
Kot ugotavlja Eurostat, so skoraj vse članice EU med letoma 2021 in 2022 za nadomestila za bolniško odsotnost in za zdravstveno oskrbo v deležu od BDP namenile manj sredstev. Največji padec je imela Bolgarija (–1,1 odstotne točke), sledijo Madžarska (–0,9 odstotne točke), Litva in Irska (obe –0,8 odstotne točke). Edini državi, ki sta zabeležili rast, sta bili Luksemburg (0,3 odstotne točke) in Slovenija (0,1 odstotne točke), medtem ko je Ciper ohranil enake odhodke kot leta 2021.
Kot je navedel Eurostat, gre za prve ocene izdatkov, ki so med glavnimi kazalniki za evropski sistem integrirane statistike socialne zaščite in jih države poročevalke zagotavljajo prostovoljno.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.