Slovenija bi lahko članica elitnega kluba najrazvitejših držav na svetu, to je Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) postala v prihodnjem letu, je danes v Parizu ocenil premier Borut Pahor v pričakovanju srečanja z generalnim sekretarjem OECD Angelom Gurrio.
"Mislimo, da bi bil realni rok približno leto dni. Toliko ocenjujemo, da bi Slovenija potrebovala, da prilagodi svoje norme pričakovanjem OECD," je povedal Pahor pred pogovori na OECD danes popoldne v Parizu.
Gurria: Slovenija gladko napreduje
Po srečanju s Pahorjem je Gurria povedal, da Slovenija zelo gladko napreduje na poti v OECD. Pogajanja Slovenije so v dobri formi, država je dobro pripravljena, ker je takšna volja političnih oblasti, je poudaril Gurria.
Kot je dejal tudi predsednik slovenske vlade, je proces vključevanja v OECD "preveč pomemben, da bi bilo nujno hiteti", je poudaril Gurria v odgovoru na vprašanje, kdaj bi Slovenija lahko postala članica organizacije. A nato je vendarle ocenil, da bi "v primeru Slovenije morda proti koncu leta lahko bili že precej blizu konca pogajanj in tako bi morda prihodnje leto že lahko govorili o članstvu".
Generalni sekretar Gurria, ki je po rodu Mehičan, je tudi tokrat, kot že po srečanju s slovenskimi predstavniki decembra 2007, poudaril, da je Slovenija bolje pripravljena, kot je bila Mehika, ki je za pogajanja potrebovala od tri do štiri leta, Slovenija pa naj bi se pogajala dve leti, kar po njegovi oceni ni slabo.
"Smo v najresnejši gospodarski krizi, ki ji bomo priča v našem življenju," je menil. Najboljši odgovor na te razmere je po njegovih besedah imeti čim prožnejše politike na področju trga dela, proizvodov in na finančnem trgu. "V Sloveniji je finančni sistem na precej trdih temeljih, torej ne bo vir problemov za realni sektor," je poudaril.
Letna članarina okoli 2,5 milijonov evrov?
Minister za evropske zadeve in razvoj ter glavni pogajalec za vstop Slovenije v OECD Mitja Gaspari je že pred srečanjem komentiral tudi navedbe o članarini, ki jo bo morala Slovenija plačevati kot članica elitnega kluba. V letu 2009 je Slovenija že pokrila stroške, ki naj bi znašali 2,5 milijona evrov. "Dokončnih izračunov za to, koliko bo znašala njena članarina, še ni," je dejal Gaspari in dodal, da bodo predvidoma podobni omenjeni vsoti.
"Ni pa to bistveno vprašanje," je poudaril minister. Če se želi neka država včlaniti v ta elitni klub najbolj razvitih držav, namreč članarina po njegovih besedah ne bi smela biti prvi problem. "Čeprav ni zanemarljiva, so koristi, ki jih bo imela Slovenija od tega članstva, prav gotovo večje od stroškov za članarino," je poudaril Gaspari.
Države članarino sicer plačujejo po ključu, ki upošteva njihovo velikost in ekonomsko moč, pri čemer je treba upoštevati dejstvo, da Slovenija ni več nerazvita država in da je to preprosto del te vstopne cene, je še pojasnil glavni pogajalec Slovenije za vstop v OECD.
Slovenija je povabilo za članstvo v OECD, elitni klub 30 gospodarsko najrazvitejših držav na svetu, dobila maja 2007, enajst let po tem, ko je zanj zaprosila.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.