Generalna skupščina Združenih narodov danes voli pet novih nestalnih članic Varnostnega sveta ZN za obdobje 2012–2013. Po nekaj več kot desetih letih se za sedež vzhodnoevropske skupine sistema ZN znova poteguje tudi Slovenija, ki za izpraznjeni sedež Bosne in Hercegovine tekmuje z Azerbajdžanom in Madžarsko.
Po prvem krogu volitev je izpadla Madžarska, tako sta se v drugi krog uvrstili Slovenija in Azerbajdžan. Slednji je dobil največ glasov, to je 74, Slovenija mu je bila tik za petami s 67 glasovi.
Po glasovanju v drugem krogu je Slovenija prehitela Azerbajdžan z 97 glasovi proti 90 glasovom. A to ni bilo dovolj za izvolitev, saj potrebuje izvoljena država dve tretjini glasov.
Tudi v tretjem krogu ni bilo jasno, kdo bo zasedel mesto, ki ga je izpraznila BiH. Slovenija je dobila 99 glasov, Azerbajdžan pa 93. Potrebnih pa je bilo 128 glasov. Tako se glasovanje sedaj nadaljuje v četrtem krogu.
Je pa bil v tretjem krogu uspešen Togo, ki je dobil 131 glasov in premagal Mavretanijo, ki jih je dobila 61. Togo je sicer v tem dvoboju že pred tem veljal za favorita.
Četrti krog prav tako ni prinesel dokončne odločitve. Slovenija je dobila 98, Azerbajdžan pa 93 glasov. Se pa v petem krogu v igro vrača Madžarska, saj pravila glasovanja določajo, da se po četrtem neuspešnem krogu lahko znova voli za katerokoli kandidatko iz tiste skupine.
Nove članice ni prinesel niti peti krog. Slovenija je znova dobila 98 glasov, Azerbajdžan 93, madžarska pa enega. V petem krogu je glasovalo vseh 193 članic GS ZN, ena več kot v četrtem krogu. Ena država se je pri glasovanju ponovno vzdržala, tako kot že v vseh krogih doslej. Za izvolitev bi bilo v tem krogu potrebnih 129 glasov.
V šestem krogu glasovanja GS ZN znova ni izvolila nestalne članice VS ZN. Se je pa trend rahlo obrnil. Slovenija je dobila 95, Azerbajdžan pa 96 glasov. Kar nehaj smeha pa je v dvorani povzročilo obvestilo, da je en glas dobila - Estonija.
V sedmem krogu je Azerbajdžan povečal vodstvo pred Slovenijo, in sicer je dobil 100 glasov, Slovenija pa 91. Estonija je znova dobila en glas.
Slovenija je že bila članica VS ZN, in sicer v letih 1998 in 1999. Izkušnje iz tedanjih časov so bile ena od glavnih prednosti Slovenije, poleg načelne zunanje politike, ki se doslej ni spreminjala s spremembami vlade, ter posluha za probleme članic ZN.
Volitve so se začele nekaj po 16. uri po srednjeevropskem času, zdaj je že znano, da bo za izvolitev ene od treh kandidatk potrebnih več krogov. Za zmago je treba zbrati dve tretjini glasov od 193 držav članic ZN, kar pomeni 129 glasov oziroma dve tretjini oddanih glasovnic.
V prvem krogu je bila iz skupine Latinska Amerika in Karibi zlahka z 191 glasovi že izvoljena Gvatemala, ki ni imela konkurence. Iz azijske skupine se je v VS ZN uvrstil Pakistan z natanko 129 glasovi, ki so bili potrebni za uspeh. Iz ''arabske'' skupine je v prvem krogu slavil tudi Maroko s 151 glasovi.
Varnostni svet ZN, ki je edini organ svetovne organizacije, ki lahko zakonito odredi vojaško posredovanje v kakšni državi, je sicer sestavljen iz 15 članic. Pet, to so ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija in Francija, so stalne članice, ki imajo pravico veta na vse odločitve VS ZN. Deset pa je nestalnih. Njihov mandat je dve leti, nimajo pravice veta in tudi ne takojšnje ponovne izvolitve.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.