Predstojnica centra za nalezljive bolezni na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) RS Alenka Kraigher je ob pojavu prašičje gripe v Mehiki in ZDA dejala, da v Evropi tovrstnih primerov do zdaj niso zaznali. Kot je še povedala, za zdaj niso sprejeli posebnih ukrepov, pa tudi za potovanja ni posebnih omejitev. "Zaenkrat nismo sprejeli posebnih ukrepov, skrbimo pa za to, da bi zaznali morebitne primere. Naš sistem spremljanja gripe deluje naprej, kot je deloval celo zimo," je zagotovila.
'Skrb za higieno in umivanje rok'
Dodala je, da prav tako še niso sprejeli nasvetov glede potovanj, "ker bi se želeli uskladiti z drugimi državami," je pojasnila. Opozarja pa, da veljajo nasveti za skrb za higieno in umivanje rok, saj se virus prašičje gripe prenaša tako kot ostali prehladni oz. respiratorni povzročitelji. "Podrobna navodila bomo skušali dati takrat, ko bo potrebno," je zagotovila.
IVZ, ministrstvo za zdravje in Infekcijska klinika pozorno spremljajo situacijo in so v stalnem stiku s sistemi zgodnjega zaznavanja in obveščanja držav članic Evropske unije, z Evropskim centrom za spremljanje in obvladovanje bolezni (ECDC) in ter Svetovno zdravstveno organizacijo, so na IVZ objavili na svojih spletnih straneh. Zagotavljajo, da bo tako tudi v prihodnje, o stanju pa bodo javnost redno obveščali po spletnih straneh.
Prenos virusa s človeka na človeka
V ZDA so v petek objavili poročilo o osmih primerih prašičje gripe pri ljudeh. Šest bolnikov je bilo iz Kalifornije, dva iz Teksasa. Oboleli niso bili v stiku s prašiči, kar je novost in kaže na možnost prenosa virusa prašičje gripe s človeka na človeka, navajajo na inštitutu. Bolezen je pri vseh potekala brez zapletov. Izolirane viruse prašičje gripe so natančno analizirali v Atlanti v ZDA in ugotovili, da se genetsko nekoliko razlikujejo od doslej poznanih virusov prašičje gripe.
V Mehiki oblasti poročajo o izbruhih večjih razsežnosti, vendar po navedbah IVZ še ni povsem jasno, kakšen delež gre na račun prašičje gripe. V tem trenutku je namreč težko ločiti med pojavljanjem običajne sezonske gripe, ki se je letos v Mehiki začela šele marca, in morebitnim pojavljanjem prašičje gripe pri ljudeh, opozarja inštitut.
V Sloveniji se je sicer sezona gripe končala, število obolelih z akutnimi okužbami dihal pa je razmeroma majhno, še navajajo na inštitutu. Virusa influence, ki povzroča običajno sezonsko gripo, skoraj ni več najti.
MZZ: Priporočamo povečano previdnost!
Na spletni strani slovenskega ministrstva za zunanje zadeve so objavili opozorilo državljanom, ki se nahajajo v Mehiki. "Državljanom, ki se nahajajo na tem območju, svetujemo redno spremljanje napotkov in informacij lokalnih organov ter povečano predvidnost. Priporočamo posebno previdnost in spremljanje informacij iz vseh razpoložljivih virov (tudi Evropski center za preprečevanje bolezni – http://ecdc.europa.eu/)," so zapisali na spletnih straneh. "Državljani, ki so že v Mehiki, se za ev. potrebno pomoč in dodatne informacije lahko obrnejo na konzularni oddelek Veleposlaništva RS v Washingtonu," so še dodali.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.