Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Ivan Eržen je znova zatrdil, da prve doze cepiva proti virusu nove gripe prispejo konec septembra ali v začetku oktobra. Po njegovih besedah, kljub temu da vse pogodbe še niso podpisane, ni strahu, da bi ostali brez zdravila zoper novo gripo.
Pogodbe še vedno niso popolnoma sklenjene
Kot je znano, je Slovenija izbrala dva ponudnika cepiv – GlaxoSmithKline (GSK) in Novartis. Pri tem je zanimivo, da bi morali po napovedih ministra za zdravje Boruta Miklavčiča pogodbe o dobavi skleniti najpozneje v začetku tega meseca. Konec julija je namreč zagotovil, da bodo s prvo družbo pogodbo podpisali v treh dneh, z drugo pa nekaj dni pozneje.
Ministrstvo: Ne bomo ostali brez zdravila
Eržen je na očitke odgovoril, da ni strahu, da bi ostali brez zdravila. Po njegovih besedah je namreč pogodba z GSK o dobavi 800 tisoč kosov cepiva sredi podpisovanja, o pogodbi z Novartisom o dobavi 500 tisoč kosov cepiva pa se še dogovarjajo. "Zavezujoče dogovore o dobavi smo Novartisu že oddali, potrebno pa je uskladiti le še nekatere tehnične zadeve,“ javnost miri Eržen.
Najprej bodo cepljeni zdravstveni delavci
Cepljenja bodo potekala v štirih intervalih, prvi bodo na vrsti zdravstveni delavci in kronični bolniki, seznam pa se po njegovih besedah še vedno usklajuje.
Vsako osebo bo treba cepiti dvakrat, posamezniki pa bomo morali verjetno sami kriti stroške cepljenja, kar naj bi znašalo okoli sedem evrov. Stroške cepiva naj bi tako krila država.
Zaradi preobremenjenosti bodo pošiljke zdravil manjše
Pričakovanja glede količin, ki naj bi jih bile sposobne proizvesti farmacevtske družbe, naj bi bila prevelika, kar pomeni, da bodo pošiljke zdravila za posamezne države manjše od napovedi. GSK naj bi tako Sloveniji dobavljal 100 tisoč enot cepiva mesečno.
Tamifluja je dovolj
Slovenija naj bi do januarja dobila 1,3 milijona enot cepiva, kar bi zadostovalo za cepljenje 650 tisoč ljudi. Poleg tega je naročila 140 tisoč paketov zdravila proti gripi relenza, ki ga bodo zdravniki predpisovali obolelim v primeru odpornosti na tamiflu. Tega se bo v primeru pandemije porabilo največ, a ga je v državnih zalogah še dovolj, za dve leti pa so podaljšali tudi njegov rok trajanja, tako da ni bilo treba naročati novih pošiljk.
Po svetu medtem še potekajo testiranja cepiva, rezultati naj bi bili znani prihodnji mesec. Zato ni pričakovati, da se bo cepljenje začelo že septembra.
Število okuženih je v Sloveniji ta teden preseglo številko 200, vendar pa je večina že ozdravela. Vsi so imeli blažji potek bolezni, tako da nikogar ni bilo treba hospitalizirati.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.