Proti Turčiji je že krenil slovenski konvoj z materialno pomočjo. Njegov odhod so pospremili obrambni minister Marjan Šarec, poveljnik Civilne zaščite Republike Slovenije Srečko Šestan in vršilec dolžnosti generalnega direktorja Uprave za zaščito in reševanje Leon Behin. Vrednost konvoja skupaj s prevozom ocenjujejo na 275.900 evrov, v njej pa je med drugim 25 šotorov, 15 pihalcev toplega zraka in tisoč terenskih postelj.
"Vemo, da so v Turčiji razmere izjemno neugodne. Pomembno je, da to opremo čim prej dostavimo. Delamo vse potrebno, da bo Slovenija pomagala čimbolj, kot bo lahko. Tudi v Sirijo bomo poslali pomoč. Pričakujem, da v najkrajšem možnem času," je dejal Šarec.
Vlada Republike Slovenije je v sredo na dopisni seji sprejela odločitev, da se Turčiji zaradi posledic potresa prek mehanizma Evropske unije na področju civilne zaščite, skladno z zaprosili, zagotovi tudi materialno pomoč. Njena skupna vrednost je 451.400 evrov. Pravice porabe za nadomestitev sredstev v višini 421.400 evrov se bodo zagotovile iz sredstev proračunske rezerve, sredstva za prevoz v višini 30.000 evrov pa bo zagotovilo ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje.
Nadaljnjo materialno pomoč do skupne višine 451.400 evrov bodo pristojni izvedli na podlagi nadaljnjih zaprosil Republike Turčije ob upoštevanju razpoložljivih materialnih sredstev.
Na Upravi RS za zaščito in reševanje pripravljajo tudi vse potrebno za pošiljko materialne pomoči prizadetim v Sirski arabski republiki potem, ko je ta včeraj zaprosila za pomoč.
Republika Slovenija je 6. februarja v Turčijo preko mehanizma Unije na področju civilne zaščite že napotila člana EU enote za oceno stanja in koordinacijo Domna Torkarja, sicer zaposlenega na Upravi za zaščito in reševanje. Dodatno je Republika Slovenija Republiki Turčiji 7. februarja 2023 zagotovila tudi reševalno pomoč v obliki enote 11 pripadnikov civilne zaščite s sedmimi reševalnimi psi in štirimi spremljevalci, vodja enote Civilne zaščite je Blaž Turk.
Lenarčič v Gaziantep na ogled prizadetih območij po potresu
"Pravkar sem prispel v Gaziantep. Kolegi iz civilne zaščite me obveščajo o razmerah na prizadetih območjih, kjer EU pomaga pri reševanju življenj z našim največjim mehanizmom iskanja in reševanja doslej," je Janez Lenarčič zapisal na spletu.
Kasneje je dodal, da je po tem, ko je v sredo Sirija evropski mehanizem zaprosila za pomoč, zdaj usmerjajo rudi pomoč za prizadete v potresu v Siriji. "Zahvaljujemo se Italiji in Romuniji za njuni hitri ponudbi. Danes pa je mehanizem, ki omogoča usmerjanje nadaljnje pomoči ljudem v Sirijo, aktiviral tudi Svetovni program za hrano," je dejal.
V odgovor na potres v Turčiji pa mobilizirajo strateško rezervo rescEU, prek katere skuša EU zagotoviti začasna bivališča, Švedska in Romunija pa zagotavljata zaloge za nujne primere. "Vse to je seveda poleg 24 evropskih držav, ki ponujajo 38 reševalnih in zdravstvenih ekip prek mehanizma #EUCivilProtectionMechanism," je dodal.
EU je Turčiji v okviru mehanizma rescEU namenila 500 začasnih nastanitvenih enot, 2000 šotorov in 10.500 postelj. V vsakem šotoru lahko bivajo štiri osebe, medtem ko lahko začasne bivalne enote sprejmejo do pet oseb in so namenjene zagotavljanju nujnega zatočišča ljudem za daljše obdobje. Finančna vrednost pomoči Turčiji v okviru mehanizma rescEU znaša skoraj pet milijonov evrov, je danes sporočila Evropska komisija. Poleg tega je prek evropskega mehanizma civilne zaščite Turčiji pomoč namenilo še 21 članic Unije ter Albanija, Črna gora in Srbija. Skupaj so zagotovile 38 reševalnih in zdravstvenih ekip, na najbolj prizadeta območja pa so napotile več kot 1650 reševalcev in 104 reševalne pse.
Potem ko je za pomoč prek mehanizma EU za civilno zaščito zaprosila tudi Sirija, znotraj Unije potekajo usklajevanja, kako bi čim hitreje zagotovili nujno pomoč sirskemu prebivalstvu. Italija in Romunija sta že ponudili šotore, spalne vreče, vzmetnice, postelje, živila in oblačila. Tudi Svetovni program za hrano je danes prek omenjenega mehanizma zaprosil za pomoč prizadetim prebivalcem Sirije. EU je Siriji doslej zagotovila za 3,5 milijona evrov pomoči, ki vključuje finančna sredstva za zavetišča, vodo, sanitarne storitve, zdravje ter iskanje in reševanje ljudi po potresu. Unija in njene članice so sicer največje donatorice humanitarne pomoči za Sirijo. Od leta 2011 so namreč zagotovile že več kot 27 milijard evrov.
Slovenija Turčiji in Siriji namenja pol milijona evrov humanitarne pomoči
Z ministrstva za zunanje zadeve so sporočili, da bo slovenska vlada za naslavljanje posledic potresa namenila pol milijona evrov nujne humanitarne pomoči, ki jo bodo razdelili na tri dele. Odločitev sledi prvotni napovedi, da bodo za pomoč namenil 400 tisoč evrov.
200 tisoč evrov nujne humanitarne pomoči namenjajo za pomoč prebivalcem Sirske arabske republike namenjajo Čezmejnemu skladu za Sirijo, s katerim upravlja Urad Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih aktivnosti. Za pomoč prebivalcem prizadetih delov Turčije prav tako namenjajo 200 tisoč evrov nujne humanitarne pomoči, in sicer preko Mednarodne federacije Rdečega križa in rdečega polmeseca.
Preko Slovenske karitas, ki je strateški partner ministrstva za zunanje in evropske zadeve za področje nujnega humanitarnega odziva, pa bodo namenili dodatnih 100 tisoč evrov za pomoč prebivalcem Turčije in Sirije. Sredstva bodo namenjena nakupu odej, oblačil in paketov s hrano.
Vlada je predhodno na dopisni seji sklenila, da bo namenila humanitarno pomoč prebivalcem Republike Turčije in Sirske arabske republike. Sredstva za humanitarno popotresno pomoč bodo zagotovili iz sredstev proračunske rezerve Republike Slovenije.
"Republika Slovenija bo, upoštevajoč težke humanitarne razmere, v katerih so se po potresu, 6. februarja, znašli prebivalci prizadetih delov Turčije in Sirije, državama namenila humanitarno pomoč za okrevanje po naravni katastrofi v višini 400 tisoč evrov," je bilo prvotno sporočilo, ki pa so ga zdaj dopolnili.
Vsi, ki želijo pomagati preko Slovenske Karitas, lahko denar nakažejo na njen poseben račun:
Slovenske karitas
Kristanova ulica 1
1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Namen: potres Turčija-Sirija
Sklic: SI00 626
Prek Slovenske karitas je mogoče pomagati tudi s sporočili SMS. V tem primeru se na številko 1919 pošlje sporočilo KARITAS5 ali KARITAS10. S prvim se daruje pet, z drugim pa 10 evrov.
Prizadetim v potresu je na pomoč priskočila tudi Slovenska karitas, ki je že namenila prvih 10.000 evrov, od katerih bo vsaka država prejela 5000 evrov.
V uničujočih potresih, ki so v ponedeljek prizadeli jugovzhod Turčije in dele sosednje Sirije, je po zadnjih podatkih umrlo več kot 20.000 ljudi.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.