Na dnevnem redu pogovorov med zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem in ameriško državno sekretarko Hilllary Clinton so bile številne dvostranske in multilateralne teme, od Hrvaške, Belorusije, Afganistana.
Žbogar je med temami pogovorov v ameriški prestolnici izpostavil položaj na Zahodnem Balkanu, pri čemer Američane zanima, kakšno je mnenje Slovenije glede ovir za hitrejši napredek v smeri EU. Na vprašanje, ali Američani spremljajo dogajanje glede slovensko-hrvaških odnosov, je odgovoril, da zelo dobro vedo, kaj se dogaja. "Zanima jih, kako mi vidimo možnosti za rešitev in si želijo, da se zadeve rešijo," je povedal zunanji minister in omenil, da se pri tem ne opredeljujejo.
Z ameriškimi sogovorniki se je Žbogar pogovarjal tudi o Afganistanu. Kot je povedal, so Američani hvaležni za slovensko pomoč v Afganistanu, kjer je trenutno nameščenih 83 slovenskih vojakov. Dejal je še, da Slovenija poleg vojaškega sodelovanja razmišlja tudi o drugih oblikah pomoči za razvoj države.
Po Žbogarjevih besedah v Washingtonu razpravljajo tudi o odnosih z Rusijo. Izboljšanje odnosov z Rusijo je po nastopu administracije predsednika Baracka Obame spet v ospredju zunanje politike Washingtona. "Mi smo letošnji Blejski forum posvetili novi varnostni strukturi in upamo, da konec avgusta pride tudi ruski kolega Sergej Lavrov," je dejal Žbogar.
Na vprašanje, ali ZDA želijo, da tudi Slovenija sprejme kakšnega ujetega terorističnega osumljenca iz taborišča Guantanamo na Kubi, ki se ga je predsednik ZDA Barack Obama odločil zapreti do konca letošnjega leta, pa je Žbogar odgovoril, da je Slovenija glede tega "v fazi razmišljanja".
"Odločitve še nismo sprejeli, saj se pri tem odpira veliko varnostnih, pravnih in drugih vprašanj. Zaenkrat smo v fazi razmišljanja oziroma preverjanja pravnih osnov in realnih možnosti," je dejal minister, ki je pred pogovori s Clintonovo izmenjal listine o ratifikaciji sporazumov glede izročevanja in pravne pomoči.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.