Delovanje Hezbolaha je prepleteno z organiziranim kriminalom in izvajanjem terorističnih ali paravojaških aktivnosti na globalni ravni, so sporočili iz vlade. Sklep o uvrstitvi na seznam terorističnih skupin je vlada sprejela po seznanitvi s poročilom stalne koordinacijske skupine za omejevalne ukrepe o aktivnostih in načinu delovanja Hezbolaha.
Kaj odločitev vlade pomeni za slovenske vojake na mirovni misiji v Libanonu? Bodo zaradi tega (še bolj) na muhi paravojaških in terorističnih skupin na Bližnjem vzhodu?
Pripadniki Slovenske vojske so na mednarodnih operacijah in misijah (MOM) Združenih narodov UNIFIL in UNTSO v Libanonu, kjer delujejo že vrsto let, izpostavljeni različnim varnostnim grožnjam in tveganjem, med njimi tudi terorizmu, odgovarjajo na pristojnem ministrstvu. "Ministrstvo za obrambo pri oceni stopnje ogroženosti pripadnikov Slovenske vojske na opravljanju nalog v tujini upošteva vse relevantne dejavnike, ki se v časovnem obdobju tudi spreminjajo. Na podlagi spremenjenih razmer, se po potrebi spremeni tudi ocena stopnje ogroženosti, ki je podlaga za sprejemanje vseh ukrepov potrebnih za zagotovitev varnosti in zaščite delovanja pripadnikov Slovenske vojske na MOM."
Spomnimo, leta 2018 so pripadniki Hezbolaha napadli mešano italijansko-slovensko patruljo, ki je bila v izvidnici na jugu Libanona. V patrulji je bilo osem slovenskih vojakov, ki so se vozili v dveh oklepnikih. Kolono so napadli oboroženi domačini. Italijani so takoj predali več puški in pištol, Slovenci pa so se odločili prebiti iz kolone do druge baze. Preboj ni povsem uspel, saj so jim napadalci sledili na motornih kolesih in jih znova napadli pred bazo Združenih narodov, kjer so Slovence pričakala zaprta vrata.
Uporniki so na prvi humvee vrgli molotovko in ga zažgali, trem vojakom, ki so vozilo zapustili pa so pobrali orožje in jih začeli pretepati. Posadka drugega humveeja je nato posredovala z opozorilnimi streli, kar je napadalce pognalo v beg. To sicer ni bil edini napad na slovenske vojake v Libanonu.
Šiitsko gibanje Hezbolah je na seznam terorističnih organizacij uvrstilo že več držav, med njimi Izrael in ZDA. EU je leta 2013 na seznam terorističnih organizacij uvrstila oboroženo krilo gibanja. Med članicami sta jo na teroristični seznam med drugim v celoti uvrstili še Nizozemska in Nemčija.
Hezbolah je bil ustanovljen leta 1982 v Libanonu, da bi se boril proti izraelski okupaciji Libanona. Spopadi z izraelskimi silami so se nadaljevali tudi po koncu te okupacije, tudi oz. pretežno s terorističnimi metodami.
Iran je eden glavnih podpornikov Hezbolaha in njegovega upora proti enemu glavnih nasprotnikov Teherana, Izraelu.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.