Slovenija

Slovenija ratificirala evropsko ustavo

Ljubljana, 01. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Državni zbor je ratificiral <a href="http://europa.eu.int/eur-lex/lex/JOHtml.do?uri=OJ:C:2004:310:SOM:SL:HTML" target="_blank">Pogodbo o ustavi za Evropo</a>, s katero je Evropska unija temeljito reformirala okvir svojega delovanja.

Ratifikacijo, ki so jo obeležili s krajšo slovesnostjo v preddverju DZ, so podprli poslanci in poslanke iz šestih parlamentarnih strank, proti pa so glasovali štirje poslanci SNS.

Dokument, s katerim želi Evropska unija v razširjeni sestavi zagotoviti učinkovitejše in bolj demokratično delovanje, med razpravo pa so se kresala mnenja o tem, ali bi morali pred ratifikacijo o pogodbi bolj seznaniti javnost.

Sejo je spremljal tudi predstavnik EU v Sloveniji, Erwan Fouere
Sejo je spremljal tudi predstavnik EU v Sloveniji, Erwan Fouere FOTO: POP TV

Janša: 'Pogodba je izjemnega pomena za Slovenijo'

Za uspešno ratifikacijo ustavne pogodbe je moral zakon o ratifikaciji parlament podpreti z dvotretjinsko večino glasov vseh poslancev. Za uveljavitev ustavne pogodbe nasploh pa jo morajo ratificirati vse države članice EU. Ciljni datum uveljavitve evropske ustave je 1. november 2006.

"Evropska ustavna pogodba je za Slovenijo izjemnega pomena, saj je država prvič kot enakopravna partnerka sooblikovala prihodnjo podobo Evrope. Z velikim zaupanjem se lahko vključujemo v velik izziv združene Evrope ob uveljavitvi evropske ustave. To bo velik mehanizem, ki nas bo ohranil na mestu, kjer se od nekdaj vidimo tudi sami," je na seji državnega zbora poudaril premier Janez Janša.

Za Litvo in Madžarsko, ki sta evropsko ustavo ratificirali ob koncu minulega leta, je kot tretja to storila Slovenija in se tako uvrstila med tiste članice EU, ki želijo z zgodnjo ratifikacijo zagnati proces tudi v ostalih državah podpisnicah.

Politične stranke v parlamentu so se povečini strinjale, da so rešitve v ustavni pogodbi za Slovenijo ugodne, da državi zagotavljajo razmeroma ugoden institucionalni položaj in s tem dobro izhodišče za uveljavljanje svojih interesov. V razpravah pred sejo pa so se poslanci z vseh strani političnega spektra tudi strinjali, da je ustava ustrezen korak v smeri večje transparentnosti in učinkovitejšega delovanja celotne unije.

Je za ratifikacijo pravi čas?

Državni zbor
Državni zbor FOTO: POP TV

Bolj kot o vsebini evropske ustavne pogodbe pa so se v političnih strankah delila mnenja o tem, ali je začetek februarja res pravi trenutek za ratifikacijo ustavne pogodbe. Morda bi bilo prej smiselno odpreti široko javno razpravo o vsebini dokumenta in ustrezno informirati javnost ter odločanje o ustavi v državnem zboru preložiti za nekaj mesecev. Takšno mnenje je bilo moč slišati iz opozicijskih vrst, tudi skupaj z opozorilom, da bi se zaradi premalo dejavnosti pri obveščanju in javnih razpravah država utegnila soočiti z naknadnim zakonodajnim referendumom o novi evropski pogodbi. Za referendum se sicer ni zavzemala zavzema nobena od parlamentarnih strank.

Bogdan Barovič, poslanec SNS je mahal s slovensko ustavo. SNS na koncu ratifikacije ni podprla.
Bogdan Barovič, poslanec SNS je mahal s slovensko ustavo. SNS na koncu ratifikacije ni podprla. FOTO: POP TV

Na današnjo sejo so bili med drugim vabljeni vsi veleposlaniki držav članic EU, slovenski poslanci v Evropskem parlamentu, evropski komisar iz Slovenije Janez Potočnik ter predstavniki predstavništva Evropske komisije in informacijske pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji. Na začetku seje je zbrane nagovoril predsednik vlade Janez Janša.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10