Slovenija

Slovenija prvič obsojena kršenja pravnega reda EU

Bruselj/Luksemburg, 12. 03. 2009 10.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenija je bila zaradi kršenja evropske okoljske zakonodaje prvič obsojena pred Sodiščem Evropskih skupnosti, odkar je vstopila v EU.

Evropski komisar za okolje Stavros Dimas
Evropski komisar za okolje Stavros Dimas FOTO: Reuters

Sodišče Evropskih skupnosti v Luksemburgu je presodilo, da Slovenija s tem, ko ni sprejela zakonov in drugih predpisov, potrebnih za uskladitev nacionalne zakonodaje z direktivo iz leta 2004 o okoljski odgovornosti v povezavi s preprečevanjem in sanacijo okoljske škode, ni izpolnila svojih obveznosti iz te direktive in je torej kršila pravni red EU. Sankcij sodišče ni določilo, saj jih komisija ni zahtevala. Nadaljnji postopek pred sodiščem je odvisen od komisije in od tega, ali bo Slovenija v celoti izpolnila, kar od nje zahtevajo v Bruslju.

Iz komisije so po objavi sodbe sporočili, da mora Slovenija sedaj čim prej upoštevati sodbo Sodišča Evropskih skupnosti. Če tega ne bo storila, lahko komisija sproži drugo fazo postopka, v kateri od sodišča zahteva kazen za Slovenijo; a te druge faze so redke, so pojasnili.

Komisija: Gre za eno od pomembnejših direktiv na tem področju

Za uskladitev z okoljsko direktivo EU bi moral poskrbeti že nekdanji minister Janez Podobnik.
Za uskladitev z okoljsko direktivo EU bi moral poskrbeti že nekdanji minister Janez Podobnik. FOTO: Damjan Žibert

Omenjena direktiva vzpostavlja pravni okvir za okoljsko odgovornost po načelu onesnaževalec plača. Fizične in pravne osebe, ki izvajajo ali nadzirajo dejavnosti, naštete v direktivi, so odgovorne za škodo, ki jo s temi dejavnostmi povzročijo okolju. Gre za okoljsko škodo, povzročeno zaščitenim vrstam in naravnim habitatom, vodam ali tlom.
Direktiva je po navedbah komisije eden od najpomembnejših novih aktov okoljske zakonodaje EU v zadnjih letih, zato se je komisija odločila, da bo zaradi nespoštovanja teh pravil vložila tožbo kar proti devetim državam – poleg Slovenije še proti Avstriji, Belgiji (za bruseljsko regijo), Grčiji, Finski, Franciji, Irski, Luksemburgu in Veliki Britaniji.

Slovenska vlada je oktobra lani v odgovoru na tožbo pozvala, naj Sodišče Evropskih skupnosti pri odločanju v zadevi upošteva, da je država že sprejela zakon, ki v pretežnem delu zagotavlja izpolnitev zahtevane direktive, in da so vsi podzakonski predpisi, ki bodo na podlagi navedenega zakona še sprejeti, že v fazi priprave.

Največ tožb komisije je bilo proti Grčiji

Največ tožb Evropske komisije – 26 je prejela Grčija.
Največ tožb Evropske komisije – 26 je prejela Grčija. FOTO: Reuters

Tožbo na Sodišču Evropske skupnosti proti državi članici večinoma vloži Evropska komisija, ki ima vlogo varuhinje pogodb EU, lahko pa to storijo tudi države članice druga proti drugi, a tudi ta postopek poteka pod okriljem komisije. Leta 2007 je bilo na sodišču vloženih 212 tožb, od tega največ proti Grčiji (26), med novinkami pa največ proti Poljski (sedem).
Tudi proti Sloveniji je bila leta 2007 vložena prva tožba zaradi kršitve pravnega reda EU, in sicer v povezavi z interoperabilnostjo železniškega omrežja, vendar jo je komisija pozneje umaknila, ker je Slovenija vmes svojo zakonodajo uskladila z evropsko. Drugo omenjeno tožbo zaradi okoljske odgovornosti pa je komisija vložila septembra lani.

Tožba sicer še ne pomeni vselej tudi obsodbe države članice, vendar sodna statistika kaže, da je komisija večinoma uspešna tožeča stranka. Kot kažejo podatki v letnem poročilu sodišča, je leta 2007 komisiji uspelo doseči obsodbo države članice v 89 odstotkih vseh sodb – med 143 sodbami je bilo namreč 127 obsodb in 16 zavrnitev.

MOP: Problem bomo uredili do aprila

Sekretar na ministrstvu za okolje Zoran Kus je v odzivu na sodbo povedal, da prejšnja vlada tega področja ni uredila. Zakaj ne, pa je težko špekulirati, saj gre za tehnično lahko opravilo, je dejal. Večina zahtev je bila že izpolnjenih, gre le za dve prilogi, je še pojasnil Kus. Kot je dejal, bodo do aprila ti dve prilogi vnesli v zakon.

Predsednik vlade Borut Pahor pa je povedal, da se kaj takega ne sme več zgoditi, da mora Slovenija opraviti svojo domačo nalogo. Ministrstvom pa je dal nalogo, da preverijo stanja na svojih ministrstvih in po potrebi področja uredijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

strogoff
13. 03. 2009 14.29
Slovenija NI pravna država !
Buena Vita
13. 03. 2009 12.41
kontra-skids hvala bogu,imaš realno in pametno razmišljanje,ki sodi v današnji čas lenuhi ti bodo povedali da nimaš prav,ker bojda bedno živijo,hja,bedno na tujih hrbtih,većina lenuhi kričijo,ostali se pobrigamo za boljše življenje,kljub krizi,ker dela je dovolj,le delovcev manjka,služb ni,uslužbencev je pa dovolj,irojina,a ne
Prvo Borec
13. 03. 2009 10.22
Janševo prikrito maslo in nesposobnil judje, kot v Evropi, ker mi to že vemo dolgo, da smo lepa Slovenija z banana politiki in Zimbabve je boljši !!
Bolivar
12. 03. 2009 21.04
Dr.Sick /Ma čim prej ven stopmo iz tega kvazi združenja držav EU.. prej nam je bilo bolje. Enakega sem mnenja za NATO pakt.... plačujemo vsako leto višje davke za obe organizaciji od katerih nimamo večinoma nobenih koristi, predvsem od slednje./ Seveda nam je bilo prej bolje,ker so bili tudi časi boljši,kaj misliš da Francozi ne govorijo ,da jim je bilo pred leti bolje,ali pa Nemci,Grki,... tako tudi mi Slovenci občutimo slabši socialni status,za kar pa ni kriva EU in podobne organizacije temveč svetovna gospodarska kriza ter naši vodje,ki omogočajo denarne kraje s strani raznih veljakov in meneđerjev!!!
Buena Vita
12. 03. 2009 18.58
PLAČALI BOMO DAVKOPLAČEVALCI
marija120
12. 03. 2009 17.58
pa berite še na tv kolko se još mora plašat za prepočasna sodišča
odbogaposlan
12. 03. 2009 17.46
Na MOPU še dolgo časa ne bodo nič UREDILI!
Prvo Borec
12. 03. 2009 14.02
Janševo prikrito maslo in nesposobnil judje, kot v Evropi, ker mi to že vemo dolgo, da smo lepa Slovenija z banana politiki in Zimbabve je boljši !!
kamilica
12. 03. 2009 13.46
Podobnik in Erjavec, dva kljukca, ki ne vesta kaj bi delala. Enega je že odneslo, drugega pa bo vsak čas.
dreko123
12. 03. 2009 12.57
hehe a si predstavljate če bi bila hrvaška v EU? vse obtožnice na vseh področjih bi pobrala hrvaška :) ker so pri njih zakoni in direktive itak neznanka
Pantokrator
12. 03. 2009 12.55
Aha, se je že začelo.....
goso
12. 03. 2009 12.38
Zdej vemo, de civilne iniciative za čist zrak v zasavju ne bi ble potrebne, če bi mel to zakonodajo. Ljudje bolj zbolevajo kt drugod, minister za (ne, proti ) okolju pa nč. Ne prejšen, ne zdejšen. Štala. Pa šrot pusti de cele svinajo. Štala. Kadj bo konc tega svinaja...
KomentarDOO
12. 03. 2009 12.37
EU dela ogromne napake! Nekatere države so v podrejenem položaju! Morali bi odditi iz te trapaste unije! Samo plačujemo!
459261
12. 03. 2009 12.20
bravo.bravo europa.V Sloveniji ne pustijo gradit Malih hidroelektrarn,ker kao onesnažujejo okolje.Bolano.
albertinum@excite.com
12. 03. 2009 12.09
Podobnik in Kahel sta katastrofi za to državo.
netete1
12. 03. 2009 12.02
uuuu, kako smo poredni..... Hitro sprejet zakon, da ne bo mati Evropa se kaksne zazugala proti nam....
Skynet
12. 03. 2009 11.56
Ma čim prej ven stopmo iz tega kvazi združenja držav EU.. prej nam je bilo bolje. Enakega sem mnenja za NATO pakt.... plačujemo vsako leto višje davke za obe organizaciji od katerih nimamo večinoma nobenih koristi, predvsem od slednje.
zulejka
12. 03. 2009 11.54
_METATRON_ Če ne bi bilo teh spomenikov ( oz.oseb), Sloveniji danes ne bi sodili v EU, ker je tam preprosto ne bi bilo. Slovenijo onesnažujejo bolj živi kipi, taki kot si ti !!!
casual
12. 03. 2009 11.51
didlos
12. 03. 2009 11.51
Podobnik naj takoj ostopi in naj odgovarja za svoje dejanje !