Takšno navodilo je veleposlaniku v Washingtonu Davorinu Kračunu posredovalo slovensko zunanje ministrstvo v zvezi z direktivo namestnika ameriškega obrambnega ministra Paula Wolfowitza, ki je sodelovanje na natečajih za pridobitev izvajalskih pogodb pri obnovi Iraka omejil na 63 držav članic koalicije. Posredovalo mu je tudi navodilo, naj izrazi interes Slovenije, da ji glede na dosedanji slovenski prispevek pri stabilizaciji in obnovi Iraka ZDA omogočijo enakopravno sodelovanje pri omenjenih projektih.
Ameriško obrambno ministrstvo je v petek objavilo seznam 63 držav, katerih podjetja bodo lahko sodelovala na natečajih za pridobivanje izvajalskih poslov v Iraku, za kar je ameriški proračun predvidel 18,6 milijarde dolarjev. Na tem seznamu ni nemških, francoskih, ruskih, kitajskih, kanadskih, pa tudi ne slovenskih podjetij.
Rupel: Uvrstitev na "negativni seznam" za zdaj ni ovira
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel pa je danes v Bruslju obžaloval odločitev ZDA, da so skupaj še z več drugimi državami Slovenijo izključile iz sodelovanja v natečajih za pridobitev izvajalskih pogodb pri obnovi Iraka z ameriško finančno podporo, vendar pa ob tem tudi ocenil, da uvrstitev na ta "negativni seznam" za zdaj za slovenska podjetja ni videti ovira.
"Zunanje ministrstvo je slovenskemu veleposlaništvu v ZDA dalo navodilo, naj v Washingtonu terja pojasnilo v zvezi z omenjeno odločitvijo. Na tovrstni seznam zagotovo ni biti prijetno uvrščen," je dejal Rupel v Bruslju, kjer se je pred vrhom EU konec tega tedna udeležil srečanja evropskih voditeljev iz vrst liberalnih strank.
"Res pa je tudi, da Slovenija s svojo vojsko ne sodeluje pri operacijah v Iraku in da se omenjeni natečaji nanašajo na obnovo ZDA s pomočjo ameriških sredstev. Politika je tu ekskluzivna in ne delamo si posebnih iluzij," je minister pokazal kanček razumevanja.
Vendar, je dodal, kot vse kaže, slovenska podjetja ne bodo posebej prizadeta, saj se po podatkih, ki so nam na voljo, nobeno ni nameravalo na razpis prijaviti samo, temveč naj bi se odločala predvsem za podizvajalske vloge, na katere pa se ameriška odločitev ne nanaša. Vseeno pa bomo storili, kar se da, je še poudaril minister Rupel.