V hrvaškem elektrogospodarstvu so izračunali, da je bila hrvaška polovica nuklearke 30. julija 1998, ko je Slovenija prekinila dobavo električne energije Hrvaški, vredna 717,5 milijona dolarjev. Skupaj z obrestmi hrvaško elektrogospodarstvo od Slovenije zahteva več kot 900 milijonov dolarjev odškodnine. Vprašanje pa je, kolikšne bodo obresti do datuma izplačila odškodninskega zahtevka.
V t.i. zahtevi za rešitev spora po mirni poti tako Hrvaška od Slovenije želi izplačilo stroškov, ki naj bi jih imela pri gradnji nadomestnih virov električne energije. Slovenija bo na ponudbo morala odgovoriti najkasneje v treh mesecih. V nasprotnem primeru bo Hrvaška vložila zahtevo za mednarodno arbitražo.
Po mednarodni energetski listini, ki ureja tudi tovrstne spore in katere podpisnici sta obe državi, je v tem primeru zadnji rok za začetek arbitraže 30. julij letos, kar je natanko pet let odkar je Slovenija prekinila dobavo elektrike Hrvatom. V Zagrebu so prepričani, da sporazum o NEK, ki sta ga podpisali obe vladi, Hrvaška pa tudi ratificirala, v Sloveniji nikdar ne bo dobil parlamentarne potrditve.
Slovenija hrvaški delež ocenjuje na 150 milijonov dolarjev
Medtem se slovenske ocene vrednosti hrvaškega deleža gibljejo precej nižje, v višini okoli 150 milijonov dolarjev, kar v Zagrebu označujejo kot simboličen znesek. Ponudbo Hrvaškega elektrogospodarstva so preko hrvaškega veleposlanika v Sloveniji dobili tudi že na okoljskem ministrstvu. »Mi moramo v treh mesecih odgovoriti predvsem z ratifikacijo, kajti če ne bomo sprejeli naslednjega koraka v procesu ratifikacije, potem bo to za nas pri morebitni arbitraži, ki se avtomatično sproži, zelo velik minus in nas bo zelo drago stalo. Vsekakor pa je ta ponudba hrvaške strani odlično izhodišče za pogovore o odkupu hrvaškega solastniškega deleža po ratifikaciji na slovenski strani,« pravi okoljski minister Janez kopač in dodaja, da je ponudba nesprejemljiva zaradi predpostavk na katerih temelji. »Predpostavka je izgradnja nadomestne elektrarne in o nadomestni nuklearni elektrarni na območju Republike Hrvaške se seveda lahko pogovarjamo, ne moremo pa se pogovarjati o izplačilu zneska za nadomestno elektrarno, ki bi ga pa oni uporabili za nekaj drugega ne za novo nuklearno elektrarno na območju Republike Hrvaške.«