V Sloveniji 25. junija, na dan, ko je pred 23 leti slovenska skupščina razglasila Temeljno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, praznujemo dan državnosti, ki je hkrati dela prost dan.
Listina predstavlja temeljni pravni akt, na podlagi katerega je bila po predhodno izvedenem plebiscitu izvedena osamosvojitev. Dan po sprejetju listine je na Trgu republike v Ljubljani v čast osamosvojitve potekala slovesnost, dan pozneje pa se je začela desetdnevna vojna, ki se je končala s porazom JLA.
Osrednja državna proslava je bila sinoči, na njej pa je predsednik države Borut Pahor dejal, da smo kljub številnim težavam lahko ponosni na doseženo.
Pahor je danes na ljubljanskih Žalah položil venec k Pomniku padlim v vojni za Slovenijo '91. Pahorja sta pri polaganju venca pospremila obrambni in notranji minister, ki opravljata tekoče posle, Roman Jakič in Gregor Virant, pa tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič in generalni direktor policije Stanislav Veniger.
Janša: Vojna za Slovenijo je vsak dan odkrila na tisoče junakov v slovenskem narodu
V zgodovini vsakega državotvornega naroda obstaja točno določen čas, ki je omogočil, da je nek narod postal suveren. Takšen čas, običajno vezan na dogodke, ki so omogočili osamosvojitev, narodi častijo kot nekaj svetega. Za Slovence posebno izstopajo dnevi vojne za Slovenijo, je zapisal predsednik SDS Janez Janša v govoru, ki ga je prebral podpredesnik stranke Zvone Černač, na prireditvi na Polževem pri Višnji Gori.
"V tistih dneh je nekaj odstotkov Slovencev, ki je ob množični podpori naroda prijelo za vsako razpoložljivo orožje in se skupaj s civilno obrambo zoperstavilo tehnično peti najmočnejši vojski v Evropi, s svojim pogumom doseglo nemogoče in izpisalo končno dejanje prehoda slovenskega naroda v nacijo," je zapisal Janša.

Kljub velikanski premoči agresorja, neenotnosti v politiki in nekaterim našim napakam, pa je Slovenija s strateškem smislu prevladala nad SFRJ in JLA. Svoje govorijo številke, je nadaljeval. JLA je agresijo na Slovenijo začela z enotami, ki so skupaj štele 22.000 pripadnikov. Umrlo jih je 48, enote Teritorialne obrambe pa so jih v spopadih zajele 2663, prostovoljno jih je na slovensko stran prebegnilo več kot 3000,je spomnil Janša. Slovenska vojska pa je imela devet mrtvih, policija štiri mrtve, JLA je zajela zgolj enega častnika TO.
Zmaga v vojni za Slovenijo je pomembnejša od vseh bitk, ki so jih naši predniki, mnogokrat žal za tuj račun, izbojevali skozi vrtince nehvaležne zgodovine, še meni Janša. "Vojna za Slovenijo je vsak dan odkrila na tisoče junakov v slovenskem narodu," je dodal in nadaljeval, da jih je država zaenkrat pozabila, a zgodovina in domovina jih ne bosta nikoli.
Praznik je obeležila tudi Katoliška cerkev v Sloveniji. Administrator ljubljanske nadškofije Andrej Glavan je v cerkvi na Trdinovem vrhu daroval mašo za domovino, ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik pa na Polževem nad Višnjo Goro.

Bratuškova spet opozarja pred trojko
Predsednica vlade, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek je v video nagovoru ob dnevu državnosti poudarila, da je Slovenija v zadnjih 20 letih naredila velike korake naprej, a pred njo kljub temu ostajajo še številni izzivi, ki jih "bomo morali premagati, če bomo želeli izboljšati življenjski standard in ustvariti državo in družbo, ki bo sposobna zaščititi najbolj ranljive".
Slovenija mora po oceni Bratuškove ohranjati suverenost pri sprejemanju svojih odločitev, pri čemer je pomembno, da v državo ne pride "trojka". "Ker če bi odločitve v državi sprejemala trojka, bi bila država bistveno drugačna. Veliko ljudi bi ostalo brez dela, nižje bi bile pokojnine, šola ne bi bila več brezplačna," je dejala.
"Za ohranjanje slovenske suverenosti je potreben pogum in mi ga imamo," je dejala, državljanom pa čestitala ob dnevu državnosti.

Čestitka iz ZDA
Ameriški državni sekretar John Kerry je v imenu predsednika ZDA Baracka Obame in ameriškega ljudstva čestital vsem Slovencem za dan državnosti.
"Kot zavezniki Nata smo sodelovali za evropsko kolektivno varnost in mir ter stabilnost od Afganistana do Balkana. Naše gospodarsko partnerstvo je razširilo trgovino in investicije ter ustvarilo večje gospodarske priložnosti za naše državljane. Naša vlaganja v izobraževalno sodelovanje in akademsko izmenjavo bo še naprej združevalo Američane in Slovence. ZDA vam stojijo ob strani, ko slavite obletnico neodvisnosti. Ostajamo zavezani našemu trajnemu prijateljstvu in zavezništvu," je v čestitki zapisal Kerry.
Praznik sicer obeležujejo tudi ameriški Slovenci, prireditve so med drugim pripravili v Washingtonu, Clevelandu, New Yorku, Minnesoti in San Franciscu.
KOMENTARJI (1768)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.