Slovenija praznuje dan državnosti. Vrhunec prazničnih prireditev je bil že v ponedeljek zvečer, ko je bila na Kongresnem trgu v Ljubljani osrednja državna proslava z govorom predsednika republike Boruta Pahorja. Pred proslavo je bila slavnostna seja državnega zbora. V predsedniški palači pa so odprli vrata obiskovalcem.
Pred vhodom v predsedniško palačo je bila postrojena častna straža garde Slovenske vojske. Obiskovalci si bodo lahko pod strokovnim vodstvom ogledali palačo. Ob 11. uri jih je nagovoril predsednik Borut Pahor. Sledil je kratek kulturni program.
Pahor: Nekatere rane iz preteklosti se celijo
Na minulih 28 let, kolikor je minilo od razglasitve neodvisnosti in samostojnosti Slovenije, je treba pogledati kot na zgodbo o uspehu, je predsednik republike Borut Pahor dejal ob današnjem dnevu odprtih vrat v predsedniški palači. Če pogledamo iz zgodovinske distance, hodimo po pravi poti, je ocenil.
Predsednik Pahor je povedal, da se s ponosom spominja 25. junija pred 28 leti. Tedanja skupščina je takrat sprejela Temeljno ustavno listino o samostojni in neodvisni Republiki Sloveniji. Hkrati je sprejela ustavni zakon za izvedbo temeljne ustavne listine in Deklaracijo o neodvisnosti.
Spomnil je tudi na takratne prelete letal Jugoslovanske ljudske armade nad Trgom republike, ki so po njegovih besedah med ljudmi vzbudili ogorčenje, ker "nekdo steguje roke po naši suvereni odločitvi za neodvisno državo".
Spomenik vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam na Kongresnem trgu, ob katerem je dopoldne položil venec, je po njegovih besedah nekaj, kar izpričuje velik duhovni in politični napredek v državi. "Nekatere rane iz preteklosti se celijo," je ocenil. Sicer pa je bila že ustanovitev države po njegovih besedah "sprava par excellence".
Ob vprašanju v teh dneh, ali so se izpolnila pričakovanja izpred 28 let, pa je izrazil upanje, da nikoli ne bomo imeli tako skromnih sanj, da bi jih lahko v celoti uresničili. "Stremeti moramo tudi po tistih sanjah, ki jih morda ne bomo," je menil.
Poklukar: Ponosni, da živimo v demokratični, pravni in socialni državi
Na mejnem prehodu Ljubelj je popoldne potekala slovesnost ob dnevu državnosti. Ob tej priložnosti je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar spomnil na dogodke v času vojne za Slovenijo, ki so potekali na Ljubelju, ter poudaril, da danes živimo v demokratični, pravni in socialni državi, ki je tudi varna.
"Pripadniki slovenske mejne milice in teritorialne obrambe so v pogajanjih s sicer številčno in tehnično močnejšim nasprotnikom dosegli najprej njegov umik in naslednji dan še predajo posadke, ki je ostala na območju bližnje karavle," je povzel minister ter dodal, da je bil mejni prehod tako ponovno odprt že 1. julija zvečer, poleg tega pa v tisti razgreti in negotovi situaciji ni prišlo do nobenih žrtev.
Poklukar je ocenil, da smo po skoraj treh desetletjih samostojne države lahko upravičeno ponosni in zadovoljni: "Ponosni, da živimo v demokratični, pravni in socialni državi, ki na prvo mesto postavlja dobrobit vseh svojih prebivalk in prebivalcev. Z zadovoljstvom pa nas lahko navdaja dejstvo, da smo v tem obdobju skupaj ustvarili družbeni prostor, v katerem lahko sobivajo različne ideje in pogledi, kjer je lahko vsak posameznik svoboden v svojih mislih, besedah in dejanjih."
Čestitke dežujejo
Borut Pahor ob dnevu državnosti sicer prejema številne čestitke. Med drugimi so mu že čestitali papež Frančišek, predsednik ZDA Donald Trump, hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, predsednik Francije Emmanuel Macron in ruski predsednik Vladimir Putin, so sporočili iz urada predsednika republike.
Pahorju so čestitali še švicarski predsednik Ueli Maurer, nizozemski kralj Willem-Alexander, švedski kralj Carl XVI. Gustaf, srbski predsednik Aleksandar Vučić, predsednik Črne gore Milo Đukanović, generalni guverner Avstralije Peter Cosgrove, turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, češki predsednik Miloš Zeman, predsednik Kube Miguel Mario Diaz Canel Bermudez, predsednik Egipta Abdel Fatah al Sisi, japonski cesar Naruhito in številni drugi.
Papež Slovencem zaželel srečo in uresničitev želja
Papež Frančišek je v čestitki zapisal, da Sloveniji ob državnem prazniku želi, da bi pri nas vladale vrednote, kot so pravičnost in varnost, in da bi ljudje živeli v družbi, ki je solidarna. Vsem Slovencem je zaželel srečo in uresničitev njihovih želja.
V imenu ameriških državljanov je predsedniku Pahorju voščil predsednik Trump, ki je zapisal, da so Američani podpirali Slovenijo ves čas od vzpostavitve diplomatskih odnosov leta 1992. Letos, ob 15-letnici članstva Slovenije v EU in NATO, lahko ugotovimo, da se je sodelovanje v teh letih poglobilo in cenimo zavezanost Slovenije transatlantski perspektivi, je zapisal. Ameriški državljani cenijo partnerstvo s Slovenijo in sodelovanje v misijah Nata, ki je dokaz zavezanosti miru in varnosti po svetu. Ob tem je ameriški predsednik poudaril ključno vlogo predsednika Pahorja pri letošnjem srečanju pobude Tri morja. Amerika je ponosna, da ima Slovenijo za prijateljsko in zavezniško državo, je sklenil svojo čestitko predsednik Trump.
Hrvaška predsednica je v čestitki zapisala, da verjame, da bosta z nadaljnjim dialogom in konstruktivnim sodelovanjem s slovenskim predsednikom krepila prijateljske odnose v dobrobit državljanov obeh držav. Verjamem, da je sodelovanje dveh sosednjih držav zelo važno tudi za varnost in blaginjo v vse bolj kompleksnem globalnem okviru, je še zapisala.
Predsednik Švice Maurer je zapisal, da želi predsedniku in državljanom Slovenije ob nacionalnem prazniku blaginjo in vse dobro. Hkrati je izrazil veselje nad obiskom predsednika Pahorja v Bernu, ki bo 19. septembra letos.
Putin državljanom Slovenije zaželel blaginjo in napredek
Ruski predsednik Putin je Pahorju v čestitki sporočil, da imajo rusko-slovenski odnosi tradicionalno konstruktiven značaj. Prepričan je, da bi s skupnimi napori lahko zagotovili še nadaljnji razvoj dialoga in obojestransko koristnega sodelovanja med državama na različnih področjih in v prid ljudem Rusije, Slovenije in cele Evrope. Putin je na koncu zaželel vsem državljanom Slovenije blaginjo in napredek.
Predsednik Francije Macron je zapisal, da je vesel, da lahko izreče iskrene čestitke državi, ki jo s Francijo povezuje enaka pripadnost EU in njenim vrednotam. Državi sta stkali tesne vezi prijateljstva in takšno sodelovanje je potrebno, da lahko Evropa da konkreten odgovor na izzive, s katerimi se srečuje na področjih podnebja, varnosti, migracij in gospodarstva, so še sporočili iz urada predsednika republike.
Sicer je predsednik republike Pahor v govoru na ponedeljkovi državni proslavi poudaril, da je lastna država, zlasti za tako majhen narod, kot je naš, vrednost sama po sebi. Z njo smo dejavnik v svetu, je dejal in opozoril na odgovornost, ki jo imamo do otrok, da jim omogočimo domovino, v kateri se nihče ne bo čutil izključenega.
Slovenija dan državnosti zaznamuje kot spomin na 25. junij 1991, ko je tedanja skupščina sprejela Temeljno ustavno listino o samostojni in neodvisni Republiki Sloveniji. Hkrati je sprejela ustavni zakon za izvedbo temeljne ustavne listine in Deklaracijo o neodvisnosti. Po slavnostni razglasitvi samostojnosti in neodvisnosti dan kasneje se je začela osamosvojitvena vojna.
KOMENTARJI (527)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.