"Štirinajst let je minilo od tistega veselega dne, ko smo razglasili in proslavili našo samostojno državo, 1300 let od začetka naše narodne samobitnosti in okrog 1800 let od izpričane navzočnosti krščanstva na naših tleh," je nadškof Uran poudaril v uvodnem pozdravu. V pridigi je poudaril zlasti velik pomen krščanstva v zgodovini slovenskega naroda. Cerkve in znamenja po naših krajih so po prepričanju nadškofa "znak zraščenosti ljudi in zemlje".
Odločitev za samostojnost25. junija 1991 je takratna slovenska skupščina uresničila plebiscitarno odločitev za samostojno državo. Sprejela je ustavni zakon za izvedbo temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije in deklaracijo o neodvisnosti, nova grb in zastava pa sta bila določena že dan prej. S tem se je formalno začela suverenost republike, ki so jo slovesno razglasili dan kasneje, 26. junija, na Trgu republike v Ljubljani, vendar se je že 27. junija začela desetdnevna vojna za Slovenijo. Jugoslovanska vojska je dokončno zapustila republiko 25. oktobra 1991.
Osrednja državna slovesnost
Glavni govorec na petkovi osrednji slovesnosti ob dnevu državnosti je bil predsednik Janez Drnovšek, ki je poudaril, da smo Slovenco v štirinajstih letih upravičili obstoj svoje države. Ves čas so jo pozitivno razvijali in dosegali nadpovprečno gospodarsko rast. Pogoste so ocene, da je prav Slovenija najbolje izvedla prehod iz socialističnega v tržno gospodarstvo in pri tem najbolje ohranila socialna ravnotežja, je na Trgu republike poudaril Drnovšek.
V znamenju plesa
Letošnja prireditev je, za razliko od prejšnjih, potekala pod strogimi varnostnimi ukrepi.
Kulturni del je minil v znamenju plesa. V polurnem intenzivnem plesnem programu se je zvrstilo 14 najvidnejših slovenskih koreografov sodobnega plesa, ki so predstavili kratke odlomke iz svojih predstav.
Poleg približno 50 nastopajočih plesalcev je skupina deskarjev izvedla tri kratke skupinske koreografije na klasično glasbo. Trg republike je njihov vadbeni in družabni prostor in prireditev je subkulturo s trga povezala z uveljavljenimi sodobnimi umetniškimi praksami.
V sklepnem delu so oder preplavili učenci treh letnikov gimnazije za sodobni ples in skupina breakdancerjev. Ob zadnjem taktu glasbe pa se je s strehe parlamenta sprožil pirotehnični 'spektakel'.
Poslanica premierja Janeza Janše
V poslanici državljanom Slovenije je premier Janez Janša med drugim poudaril, da je vsakokratni praznik slovenske državnosti prilika za razmislek o največjem dosežku našega naroda: neodvisni, mednarodno priznani in demokratični slovenski državi, Republiki Sloveniji.
“Poldrugo tisočletje smo živeli razdeljeni med različne države pod neslovenskimi vladarji. Sedaj smo gospodarji na svoji zemlji. Naslednje leto bo poteklo petnajst let, ko za svoje razmere ne moremo kriviti drugih, ampak je vse odvisno od nas in samo nas. Slovenska država ni nastala iz slovenske sebičnosti, ampak osnovnega cilja vsakega zrelega naroda, da sam odloča o sebi in svoji prihodnosti. Naš namen nikoli ni bil ustvarjati idejno homogene države. Naši cilji so bili svoboda, demokracija in vsestranski napredek vsakega posameznika in skupnosti. Enotni naj bi bili zgolj v temeljnih pogledih, ki zadevajo naš obstoj in smeri razvoja, sicer pa je bistvo svobode, da zagotavlja pravico do različnosti."