Že včeraj ob uradnem obisku na Dunaju smo Goloba želeli vprašati, kaj meni o izplačilu dividend družbe SIJ. In še pomembneje, kaj meni o tem, da je izplačilo kljub nasprotovanju ministrstva podprl tudi Slovenski državni holding. Odgovorov, saj da primera ne pozna, nismo dobili. Danes smo premierja po koncu službenega izleta v Grosuplje vprašali ponovno. Odgovora ni bilo. Kasneje smo kabinet vnovič pozvali, naj se vendarle opredelijo do ravnanja nadzornikov SDH, odziva danes nismo prejeli.
Država je torej ob pozivih tudi vodilnih iz Slovenske industrije jekla pomagala in plačala milijonsko pomoč. Istočasno pa so lastniki kovali enormne dobičke in jih zdaj tudi izplačujejo. In če je razumljivo, da je ruskim lastnikom tovrstno ravnanje v interesu, pa se upravičeno lahko vprašamo, zakaj je s tem soglašal slovenski državni holding? Razumnega odgovora na to vprašanje očitno ne znajo ponuditi niti člani vlade.
Minister Han, razočaran nad manevrom Sija, je včeraj povedal: "To je vprašanje za upravo SDH-ja, za gospoda Žigo Debeljaka in za ekipo, ki je pač nastavila nadzornika."
"Sporočamo, da vam sogovornika pred kamero žal ne moremo zagotoviti." So nam pa iz Slovenskega državnega holdinga pisno pojasnili svojo odločitev. Kot so zapisali, so odlični rezultati omogočali izplačilo dividend. Ob tem pa dodajajo, češ da država kot manjšinski lastnik tako ali tako tega ne bi mogla preprečiti. Četudi bi nazdornika glasovala drugače.
Pri tem pa se odpira vprašanje, kaj država s takšnimi odločitvami sporoča. Dividende se bodo resda zlile tudi v državno blagajno, a še večji del bo prek v Evropi registriranih podjetij romal v žepe ruskih lastnikov.
Delavce pošiljali na čakanje
Medtem ko so ruski oligarhi pod sankcijami dobršnega dela sveta, jim Slovenija torej na eni strani finančno pomaga v boju z draginjo, na drugi strani pa prižiga zeleno luč za izplačilo dobička. Dobička, ki se je nabral v lanskem letu, ki ga je skupina zaključila z najboljšimi rezultati doslej. Četudi je le mesec dni pred objavo teh rezultatov glavni podpredsednik Tibor Šimonka takole svaril vlado, naj pomaga: "Tretjina podjetji, ki so po anketi, ki smo jo izvedli, je izrazila ugotovitev, da bodo, v kolikor se bo to stanje nadaljevalo, prisiljena odpuščati in zmanjševati zmogljivosti proizvodnje." Tudi SIJ je kljub očitno zelo uspešnem poslovnem letu zmanjševala obseg proizvodnje, začasno pahnila delavce v negotovost in jih pošiljala na čakanje. A je leto zaključila izjemno, saj je, kot pojasnjujejo, družba višje vhodne cene uspešno prenesla na cene izdelkov za prodajo na svetovnih trgih.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.