Črnogorski predsednik Filip Vujanović, ki je na dvodnevnem obisku v Sloveniji, je danes izrazil upanje, da bo Črna gora čimprej dobila status kandidatke za članstvo v EU. Slovenski predsednik Danilo Türk pa je dejal, da odločno podpira črnogorska prizadevanja za vstop v Evropsko unijo in Nato. Türk je na skupni novinarski konferenci z Vujanovićem tudi dejal, da si Slovenija močno prizadeva za liberalizacijo vizumskega režima med Črno goro in EU.
"Slovenija je ena tistih držav EU, ki zelo dobro razume ovire, ki jih predstavlja sedanji vizumski režim za človeško komunikacijo," je poudaril in izrazil upanje, da bo do ukinitve vizumov prišlo še letos.
Vstop v EU prednostna naloga
Vujanović je dejal, da je vstop v EU prednostna naloga Črne gore, pri čemer je poudaril, da je treba vse države obravnavati individualno. "Razumemo vprašanja notranjih odnosov v Evropski uniji, vendar menimo, da bi morala biti v tej fazi prošnja (Črne gore za dodelitev statusa kandidatke za članstvo) napotena v Bruselj," je dejal. Ob tem je izrazil prepričanje, da je to korak, ki bi opogumil predanost Črne gore na poti v EU.
Türk je poudaril, da se Slovenija odločno zavzema, da bi zunanji ministri EU črnogorsko prošnjo obravnavali že marca, to stališče pa po njegovih besedah podpira tudi predsedujoča uniji Češka. "Ni pa vse odvisno samo od Slovenije in tistih držav, ki so odločno v podporo Črno gori. Razumeti je treba, da v tem trenutku v EU obstajajo tudi določene negotovosti glede tempa širitve," je dodal.
Tudi o vprašanju meje s Hrvaško
Türk je črnogorskemu kolegu na kratko predstavil tudi pogled Slovenije na odnose s Hrvaško in prizadevanja za rešitev spora glede meje med državama. Na novinarski konferenci je dejal, da je bil pogovor o tej temi informativne narave, je pa poudaril pomen, ki ga Slovenija pripisuje predlogu Evropske komisije za mediacijo. "V Sloveniji smo v preteklih dneh opravili celo vrsto posvetovanj, ki so močno učvrstila našo privrženost temu dobrodošlemu prispevku, ki ga s svojo ponudbo daje Evropska komisija," je dejal.
Na novinarsko vprašanje o odprtem vprašanju meje, ki ga ima Črna gora s Hrvaško pri polotoku Prevlaka, je Vujanović dejal, da sta državi dosegli dogovor, da spor rešita na Meddržavnem sodišču v Haagu. Ob tem je poudaril, da ima vsak spor glede meje svoje specifičnosti, ki jih je pri reševanju treba upoštevati.
Türk se je s to ugotovitvijo strinjal: "Vsak spor ima svoje specifike in to je vedno treba imeti pred očmi." "Obstaja pa ena skupna in univerzalna potreba pri reševanju vseh sporov - to je, da se vsak spor reši na pravičen način. Koncept pravičnosti je pri vseh reševanjih sporov ključnega pomena za uspeh," je menil.
Gospodarsko sodelovanje med državama
Türk in Vujanović sta precej pozornosti posvetila tudi gospodarskemu sodelovanju med državama. Türk je ob tem poudaril, da je trend razvoja gospodarskega sodelovanja zelo dober, blagovna menjava pa raste po zelo visokih stopnjah. Posebej je izpostavil sodelovanje pri investicijah. "Slovenija si želi razširiti svoje investicije v gospodarstvo Črne gore na več področjih, od energetike, zavarovalništva, trgovine, telekomunikacij do turizma," je dejal.
Srečanje s Pahorjem
Črnogorskega predsednika je nato sprejel še premier Borut Pahor. Sogovornika sta osrednjo pozornost namenila gospodarskim temam, predvsem ukrepom za zmanjševanje negativnih posledic gospodarske in finančne krize. Strinjala sta se, da je dobro gospodarsko sodelovanje moč še dodatno okrepiti, Pahor je ob tem napovedal, da bo z močno gospodarsko delegacijo obiskal Črno goro.
Slovenski premier je tudi znova potrdil podporo Slovenije črnogorskemu približevanju EU. Pahor in Vujanović sta še izmenjala stališča o nadaljnji širitvi EU na zahodni Balkan. Vujanović se je danes srečal tudi s predsednikom državnega zbora Pavlom Gantarjem, drugi dan uradnega obiska, v četrtek, pa bo bolj gospodarsko obarvan. Obiskal bo Institut Jožefa Stefana in se sestal s slovenskimi gospodarstveniki. Sestal se bo tudi z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.