Slovenija

Slovenija po vzoru Švice

Ljubljana, 17. 03. 2006 16.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Koalicijske stranke so se bolj ali manj uskladile, kdaj in kako naj bi po novem državljani hodili na referendume.

Na podlagi rešitev, ki so jih dogovorile koalicijske stranke, bo sedaj strokovna skupina pripravila prenovljeno besedilo. Tega bodo nato dokončno uskladili v koaliciji, za tem pa bodo iskali podporo tudi pri opozicijskih strankah. Za zakonodajni referendum švicarskega tipa pričakujejo podporo tako LDS kot SD, v katerih so to idejo podpirali že v prejšnjem mandatu, je dejal Virant in ocenil, da bi lahko zakonski predlog na vlado poslali približno v dveh mesecih.

Koalicijske stranke so sklenile krog usklajevanj o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi. Med drugim so dosegli visoko stopnjo soglasja, da se dosedanji predhodni zakonodajni referendum nadomesti s t.i. zakonodajnim referendumom švicarskega tipa, o katerem se je veliko govorilo že v prejšnjem mandatu, je dejal minister za javno upravo Gregor Virant.

Pojasnil je, da gre za model, pri katerem mora pobudnik pripraviti besedilo zakona in ga nato v obliki ljudske iniciative posredovati v državni zbor. V primeru, da slednji zakona ne sprejme, pa lahko katerikoli legitimni vlagatelj (30 poslancev, državni svet, 40.000 volivcev) zahteva razpis referenduma o tem zakonu.

Po besedah poslanca LDS Slavka Gabra bo o predlogu, ko ga bodo dobili, razpravljal poslanski klub, osebno pa pričakuje, da bodo t.i. švicarski zakonodajni referendum podprli, "ker je to konec koncev star predlog LDS". Kot je dodal, bi se jim sicer zdelo več kot pametno, če bi se ob tem znali dogovoriti tudi o kvorumu, ki ga je potrebno doseči za to, da neka rešitev velja.

Po Virantovih besedah gradijo na tekstu, ki sta ga že leta 2001 napisala skupaj z Mirom Cerarjem. V tem tekstu je predvidena možnost, da lahko vlada oziroma državni zbor na referendumu ponudi svoj proti predlog zakona.

Kaj so prednosti?

Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč glede švicarskega modela pravi, da je bil ta v obravnavi v okviru prejšnje koalicije in ustavne komisije v prejšnjem mandatu, njegov izvirni pobudnik pa je po njegovem poznavanju Matevž Krivic. Ocenjuje, da je takšna rešitev nedvomno v korist DZ in bo prinesla dodatne ovire za razpis predhodnega referenduma, saj morajo biti pobudniki sposobni pripraviti zakon po vseh elementih, ki jih zahteva zakonodaja, vključno z mednarodnimi primerjavami in finančnimi posledicami. Pa še v tem primeru gre zakon lahko na referendum ob konkurenčnem zakonu, ki ga pripravi DZ. Potrč meni, da je takšno idejo treba ponovno preveriti, ne bi pa je želel vnaprej zavreči kot v celoti nesprejemljivo.

Virant je kot prednost referenduma po švicarskem modelu izpostavil, da volilni upravičenci na referendumu odločajo o sprejetju zakona in ne le o nekih usmeritvah zakonodajalcu. Tako gre za prispevek k demokratičnosti, obenem pa švicarski model po ministrovih besedah prinaša več resnosti, saj je potrebna priprava celotnega zakonskega besedila. Kot se je izrazil Virant, referendum po švicarskem modelu tudi ne pomeni "vtikanja palice v zakonodajno kolesje", saj referendum ne blokira drugih zakonodajnih postopkov.

Pri kvorumu še brez soglasja

Koalicija je še brez soglasja pri kvorumu oz. določitvi potrebnega odstotka volilnih upravičencev, ki bi se morali udeležiti referenduma, da bi bila odločitev veljavna. Po prepričanju dela koalicije bi kvorum pomenil nižanje demokratičnih standardov, argument proti pa so nekateri videli tudi v tem, da bi ta rešitev zahtevala spremembe ustave, pri katerih pa je treba biti previden in zadržan.

Sicer pa se koalicijske stranke strinjajo, da bi kazalo dvigniti na 5000 sedanje število 1000 podpisov, kolikor jih je potrebno zbrati za sprožitev postopka zbiranja 40.000 podpisov podpore volivk in volivcev za zahtevo za razpis referenduma. Virant je prepričan, da za nekoga, ki namerava v 30 do 45 dneh zbrati 40.000 na upravnih enotah overjenih podpisov, ne bi smel biti problem v enem tednu zbrati 5000 podpisov brez potrebe po overitvi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.