Organizacija Novinarji brez meja je na seznam desetih držav, kjer so novinarji pod najhujšimi pritiski, sicer letos na novo uvrstila Sirijo in Ruando. Poleg njiju so na seznamu desetih držav, kjer prihaja do najhujših kršitev svobode tiska, še Jemen, Sudan, Turkmenistan, Eritreja, Iran, Mjanmar, Sudan in Kitajska. Na prvih mestih lestvice svobode tiska pa so Finska, Islandija, Nizozemska, Norveška, Švedska in Švica.
Podobno kot že lani tudi letos organizacija opozarja na razmere v EU. Medtem ko je 13 od 27 članic med najbolje uvrščenimi 20 državami, so nekatere uvrščene zelo nizko, razkorak med članicami pa se iz leta v leto veča. Tako je Italija letos na 49. mestu, Romunija na 52., Grčija in Bolgarija pa na 70. mestu.

Slovenija je na najnovejši lestvici zasedla 46. mesto in se je uvrstila tik za Francijo in Ciprom oziroma pred BiH. Lani je bila sicer na 38. mestu, predlani pa na 30. Leta 2002 pa je bila na 14. mestu.
Novinarji brez meja poudarjajo, da se v državah, ki so uvrščene najbolje, razmere še izboljšujejo, pri čemer navajajo islandski zakon o medijih, ki zagotavlja zelo visoko zaščito medijev. Podobno je na Švedskem, kjer so z zakonom ustvarili izredno naklonjeno okolje za delo novinarjev.
Hkrati ugotavljajo, da hiter gospodarski razvoj sam po sebi ne prinaša nujno tudi večje svobode medijev, pri čemer izpostavljajo hitro rastoče države iz t. i. skupine Bric, ki jo sestavljajo Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska. V prvi so se razmere izboljšale in je letos uvrščena na 58. mesto, medtem so preostale tri niže od 100. mesta.
Na seznamu je 139 držav, lestvica pa je sestavljena na podlagi odgovorov novinarjev, raziskovalcev in pravnih strokovnjakov na 50 vprašanj o kršitvah svobode tiska. Vprašanja se nanašajo na neposredne grožnje novinarjem, uboje in aretacije, ter tudi na druge pritiske, cenzuro in na državne monopole na različnih področjih.
Padec Slovenije je zaskrbljujoč
"Padec Slovenije na lestvici svobode tiska je realen" in "razmere v slovenskem novinarstvu se slabšajo", predsednika upravnega sveta Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) Igor Kršinar ter predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž komentirata padec Slovenije na lestvici svobode tiska na 46. mesto.
Kršinar je ocenil, da se politični pritiski na slovenske medije in novinarje stopnjujejo. Kot primer ogrožanja svobode tiska v Sloveniji je navedel pritiske na medije ob poročanju o aferi bulmastifi in grožnje Jureta Jankovića novinarju Financ Jaku Elikanu. Hkrati je izpostavil tudi težave novinarjev, "ki so kritični do vladajoče koalicije, zlasti v medijih v državni lasti ali lasti njenih političnih zaveznikov". Ti novinarji težje pridejo do redne službe v teh medijih, je opozoril.
Iz poročila je popolnoma jasno, zakaj se nam to dogaja – zaradi pregona tujega novinarja, ki ga je sprožil nekdanji predsednik vlade, pa pravi Repovž. Po njegovem se razmere v slovenskem novinarstvu tudi sicer slabšajo, vzroke za to pa gre iskati tako v ekonomskih razmerah kot tudi v napakah lastnikov v preteklosti in splošnih razmerah. Prepričan je, da bi se morala politika zavedati pomena medijev in poskrbeti, da bodo ostali dovolj močni in tako še vedno ogledalo družbe.
Zaskrbljeni tudi v SDS
"Poslanska skupina SDS je zaskrbljena zaradi ponovnega in velikega padca Slovenije na lestvici svobode tiska," pa je v izjavi za javnost zapisal poslanec Miro Petek. "V času vlade Boruta Pahorja je Slovenija na lestvici svobode tiska padla kar za 16 mest, pri tem pa velja dodati, da letošnja raziskava še ni upoštevala zadnjih groženj, ki jih je Jure Janković izrekel novinarju Financ Jaki Elikanu. Zaradi tovrstnih groženj bo Slovenija v prihodnjem letu gotovo še slabše uvrščena," je opozoril.
Letošnja raziskava o svobodi tiska po svetu je bila objavljena ravno na dan, ko v parlamentu sprejemamo nov zakon o RTV, pri katerem vlada in vladajoča koalicija nočeta prisluhniti pripombam strokovne javnosti, civilne družbe, sindikatov znotraj RTV Slovenije in opozicijskim poslancem. Tudi zaradi tovrstne oblastniške arogance vladajoče koalicije Slovenija na raznih mednarodnih lestvicah drsi proti dnu in v druščino tistih držav, ki nimajo svobode medijev in so prestreljene s korupcijo in klientelizmom.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.