Slovenija v petek na zasedanju zunanjih ministrov Nata ne bo najavila svojega prispevka za Afganistan, je v Bruslju povedal vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar. Slovenija sicer ostaja v Afganistanu, a ne razmišlja o kvantitativnem, temveč o kakovostnejšem prispevku, tudi na civilno-razvojnem področju, je pojasnil.
Slovenija bo prispevek najavila, ko bo o tem odločala vlada po posvetovanju z državnim zborom, predvidoma v naslednjih tednih, je še razložil minister Žbogar. "Čakali smo na novo ameriško strategijo kot vse članice Nata," je dodal, češ da so ZDA tam prisotne z največ vojaki in tako odločilen akter.
Na vprašanje, ali gre pri "kakovostnejšem prispevku" za krepitev sodelovanja slovenskih vojakov v okviru Operativne skupine za mentorstvo in povezave (OMLT), pri čemer naj bi Slovenija prevzela samostojno poveljevanje OMLT, je minister odgovoril, da "verjetno, če bo za to soglasje".
V OMLT sedaj že sodeluje deset slovenskih vojakov, vendar skupaj z Italijani. Če bi Slovenija prevzela lastno OMLT, naj bi se število njenih pripadnikov zvišalo do 20. Ker naj prisotnosti v Afganistanu ne bi povečala, temveč "kakovostno izboljšala", naj bi v državi tako še vedno ostalo okoli 70 slovenskih pripadnikov.
O tem, kako bo Slovenija okrepila civilno-razvojni prispevek, pa je minister povedal, da je za naslednji dve leti predvideno povečanje sredstev in opredeljeni projekti, predvsem na področju izobraževanja in kmetijstva, še posebej živinoreje. Slovenija za razvojne projekte v državi v manjših številkah sicer prispeva od leta 2006, je še spomnil.
Slovenski policisti v Afganistan?
O morebitni napotitvi slovenskih policistov v misijo EU v Afganistanu minister ni želel govoriti. Pravkar se namreč iz države vrača slovenska delegacija, ki je preverila teren, in na podlagi analize njihovega poročila bo sprejeta odločitev. Upam, da bo naša skupina ocenila, da je primerno tudi sodelovanje slovenskih policistov, je danes dejal minister.
Minister Žbogar sicer meni, da bodo zaveznice podprle novo ameriško strategijo za Afganistan, ki predvideva krepitev vojaške prisotnosti, boljše povezovanje vseh mednarodnih dejavnosti in končni cilj – začetek izhoda, pri čemer se kot datum začetka umika sil iz države omenja sredina leta 2011.
V petek bo sicer v Bruslju tudi Svet Nato-Rusija, prvo formalno srečanje strani na ministrski ravni po zamrznitvi odnosov na visoki ravni zaradi Gruzije. Minister Žbogar je dejal, da naj bi to pomenilo nov začetek odnosov med Natom in Rusijo, in poudaril, da njuno sodelovanje ni stvar izbire, ampak nuje – za obe strani.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.