Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, je Švedska danes Slovenijo uradno obvestila, da zapira svoje veleposlaništvo v Ljubljani. Odločitev o zaprtju je ministru Samuelu Žbogarju v telefonskem pogovoru posredoval in pojasnil švedski zunanji minister Carl Bildt, ki je zagotovil, da bo švedska stran okrepila vse oblike neposrednih stikov med državama, kot so redne konzultacije ter srečanja obeh ministrov ob robu srečanj EU in drugih mednarodnih zasedanj.
Minister Žbogar je ob tem izrazil pričakovanje in željo, da zaprtje švedskega veleposlaništva ne bo vplivalo na kakovost sicer odličnih odnosov med državama. Slovensko veleposlaništvo na Švedskem sicer normalno deluje, so za 24ur.com sporočili iz zunanjega ministrstva.
Ob tem so na MZZ še poudarili, da so v pogojih finančne in gospodarske krize že sprejeli nekatere ukrepe za racionalizacijo in optimizacijo delovanja diplomatske konzularne mreže, zlasti na področju zastopanja interesov slovenskega gospodarstva. Hkrati pa še proučujejo možnosti tudi za odpiranje novih predstavništev in zapiranje nekaterih obstoječih.
Švedska veleposlanica v Ljubljani Inger Ultvedt je povedala, da bodo veleposlaništvo v Ljubljani zaprli do 30. junija. Ob tem je poudarila, da gre le za eno od petih veleposlaništev, ki jih je odločila švedska vlada zapreti v državah članicah EU. Zaprla bo še veleposlaništva na Slovaškem, Irskem, v Luksemburgu in Bolgariji.
Kot je pojasnila, je Stockholm odločitev sprejel v okviru stalne revizije, ki jo izvaja zunanje ministrstvo v skladu s prizadevanji za uskladitev organizacije diplomatskih predstavništev z omejenimi viri. Odločitev je hkrati v skladu s spremembami v svetu in s tem povezanimi proračunskimi vprašanji. Zaprtje petih veleposlaništev v Evropi pa je tudi posledica ugotovitve, da ima Švedska z državami članicami dobro tesno sodelovanje in si sedaj želi razviti nove oblike dvostranskega sodelovanja, je dodala.
"S Slovenijo imamo odlične odnose in naredili bomo veliko, da jih bomo ohranili," je še poudarila veleposlanica Ultvedtova. Pojasnila je, da bodo tako med drugim poiskali častnega konzula, pa tudi mehanizme, s katerimi bodo ohranili dobre stike med državama in sledili dogodkom v Sloveniji.
Odpirajo jih v državah, kjer nudijo razvojno pomoč
Na spletni strani švedskega zunanjega ministrstva so sporočili, da je vlada v Stockholmu danes odločila, da bo Švedska letos odprla deset, zaprla pa šest veleposlaništev. Ob Ljubljani bo zaprla še veleposlaništva v Bratislavi, Dakarju, Dublinu, Luxemburgu in Sofiji.
Deset veleposlaništev pa bo odprla, deloma tudi z nadgradnjo obstoječih diplomatskih predstavništev. Za okrepitev navzočnosti so se odločili v tistih državah, ki jim Švedska nudi razvojno pomoč in s katerimi jih veže dolgoročno razvojno sodelovanje.
Kot so poudarili, želijo okrepiti prisotnost na Kavkazu in Balkanu z odprtjem veleposlaništev na Kosovu, v Gruziji, Moldaviji in Albaniji. Okrepili bodo tudi prisotnost v Zahodni Afriki z veleposlaništvi v Maliju, Burkini Faso in Liberiji. Veleposlaništva bodo odprli tudi v Ruandi, Boliviji in Kambodži.
Ob tem so navedli izjavo Bildta, da med članicami Evropske unije v okviru tesnega sodelovanja, ki že obstaja, obstaja tudi možnost za razvoj novih oblik ohranjanja dvostranskih stikov v prihodnosti. Ob tem je poudaril, da želi Švedska biti prisotna tam, kjer lahko najbolje uporabi svoja finančna sredstva.
Švedska je Slovenijo priznala 15. januarja 1992, diplomatske odnose pa sta državi vzpostavili kmalu za tem. Slovenija ima v Stockholmu veleposlaništvo od avgusta 1992. Švedska je Slovenijo sprva diplomatsko pokrivala z Dunaja, veleposlaništvo v Ljubljani pa je odprla januarja 2000. Sedanja švedska veleposlanica v Ljubljani Inger Ultvedt je položaj nastopila novembra 2008.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.