Slavko Linić je leta 1991 kot tedanji župan Reke na račun banke LHB v Frankfurt vplačal 800 tisoč nemških mark za nabavo orožja za Hrvaško. "Visoki slovenski uradniki so nas želeli ogoljufati. Dobili so denar, a nis hoteli predati orožja," je povedal Linič.
Ker orožja iz Slovenije ni bilo, ga je krizni štab občine Reka nabavil iz skladišča v Podhumu. Od slovenske države pa zahteval vračilo denarja. "Imeli smo imenski seznam oseb, ki so dvigovale denar. To je bil zelo močan dokaz, zato so morali uradniki, ki so zlorabili svoj položaj v Sloveniji, denar vrniti po isti poti. Če bi ga predali v gotovini, ga najverjetneje nikoli več ne bi videli," je pojasnil Linić.
Osebi, ki sta dvignili 800 tisoč mark hrvaškega denarja za nakup orožja, sta bili: "to sta bila nekdanji notranji minister Bavčar in nekdanji obrambni minister Janša," je še dejal Linić. Denar sta v celoti vrnila, občina Reka pa je z njim plačala prenovo reškega trga, saj ga za nakup orožja niso več potrebovali. Linić trdi, da je bilo vse skupaj zakonito.
Reška oblast naj bi denar nakazala Kompasu
Igor Bavčar se je odzval s sporočilom za javnost, v katerem je poudaril, da je Linićeva izjava, da sta hotela on in Janša ogoljufati Reko, "neresnična in žaljiva". "Kot se spominjam, je pred dvajsetimi leti reška oblast denar za orožje v nasprotju z vsemi predpisi in zakoni nakazala podjetju Kompas," navaja Bavčar. Kot dodaja, je podjetje ta denar vrnilo šele po posredovanju slovenskih oblasti, ki so jih o tem "poslu" obvestili predstavniki Hrvaške.
Linićevo izjavo sicer Bavčar razume izključno v kontekstu torkove razprave o razorožitvi slovenske Teritorialne obrambe, ki jo organizirajo v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve. "Jasno je, da je bila spodbujena s slovenske strani," glede Linićeve izjave še meni Bavčar.
Predsednik SDS Janez Janša pa je dejal, da je na podlagi izdanih dovoljenj, ki obstajajo tako na ministrstvu za obrambo (MO) kot na ministrstvu za notranje zadeve, mogoče rekonstruirati ves legalni uvoz, izvoz in tranzit orožja in vojaške opreme do leta 1994. Preiskovali in preganjali pa so tudi iliegalno trgovanje.
V SDS menijo, da je Linić trgovino za orožje izkoristil kot izgovor, ko so ga zalotili pri ilegalni transakciji denarja na račun Kompasa. Vendar pa Kompas kot turistično podjetje ni imel nikakršne pristojnosti za promet z orožjem, so poudarili v sporočilu za javnost in spomnili, da je Kompas po posredovanju slovenskih organov na prošnjo hrvaškega obrambnega ministrstva denar vrnil Reški občini.
V SDS pa so še dodali, da za primerom na Reki stojijo tudi "slovenski režiserji orožarskih afer, (...) ki skušajo pozornost javnosti v obupu preusmeriti tudi s pomočjo politično popolnoma obarvanih in diskreditiranih pomočnikov iz sosedstva".
KOMENTARJI (563)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.