Slovenija je bila dolgo časa vzorna država, zdaj pa postaja novi problem v evroobmočju. Vlada bo morala močno oklestiti proračun, da bi se izognila grški usodi, je včeraj zapisal ugledni nemški finančni časopis Handesblatt. Pri tem navaja izjavo šefa evroobmočja in luksemburškega premierja Jeana-Clauda Junckerja, ki je slovensko vlado pozval, naj sprejme drastične varčevalne ukrepe in pri tem ne povečuje javnega dolga, ker ji v nasprotnem primeru grozi, da bo postala nova Grčija.
Nemški časopis dodaja, da se je Slovenija leta 2007 kot prva država Vzhodne Evrope pridružila evroobmočju. Dolgo časa so bile njene finance stabilne, a od finančne krize dalje njen javni dolg narašča iz leta v leto. Evropska komisija ocenjuje, da bo letos proračunski primanjkljaj znašal že 5,8 odstotka BDP, lani pa je znašal 5,6 odstotka. še bolj zastrašujoč pa je javni dolg, ki naj bi po ocenah komisije decembra letos znašal 42,8 odstotka BDP, lani pa je bil pri 38 odstotkih.
Juncker je Slovenijo javno okrcal, ker je v začetku meseca na referendumu zavrnila reformo pokojninskega sistema. "Sedaj je napočil čas, da Slovenija prepreči morebitne nevarnosti v prihodnosti. In to bi bilo lažje, če bi se slovensko ljudstvo odločilo za pokojninsko reformo. Zato mora slovenska vlada zdaj sprejeti hitre in brutalne odločitve," je poudaril.
Nemški časopis tudi navaja guvernerja Banke Slovenije Marka Kranjca, ki je opozarjal na posledice zavrnitve pokojninske reforme in da bi lahko Slovenija šla po poti Grčije, Portugalske in Irske.
Slovenija je sicer še vedno glede javnega dolga krepko pod evropskim povprečjem, ki znaša kar 80 odstotkov BDP. A investitorji so zaskrbljeni nad hitro rastjo dolga v zadnjih letih. Leta 2005 je namreč znašal 27 odstotkov BDP, danes pa že presega 40 odstotkov.
Gunter Deuber, analitik pri dunajski banki Raiffeisen Bankengruppe, opozarja, da narašča slovenska nekredibilnost. S tržnim gospodarstvom je bila sicer do zdaj vedno sprejeta kot zanesljiva in trdna država, a zdaj kaže, da so bili nekateri problemi zaradi krize v Grčiji spregledani. Dodaja še, da mora biti Slovenija pazljiva, saj bi ji lahko tuji investitorji kmalu obrnili hrbet. "Slovenija se trudi najti svoj način," meni finančni strokovnjak. Tako se je nekako izgubila odprtost, ki je bila značilna za prejšnje obdobje, zdaj pa se država po mnenju strokovnjaka zapira.
KOMENTARJI (476)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.