Nizkocenovni ponudniki letalskih prevozov so v zadnjih letih postali izjemno priljubljeni, njihove usluge pa koristijo številni Slovenci. Žal v večini primerov še vedno iz letališč v sosednjih državah. Za slovenske potnike sta običajno najbolj priljubljeni letališči v Gradcu in v Benetkah, od koder lahko za nizko ceno letite praktično po celi Evropi. Ugodne linije lahko dobite tudi iz Trsta, Celovca, pa tudi iz Zagreba in Pulja.
Iz Slovenije lahko po nizki ceni letite samo v London. In to samo z Brnika. Z letališča Jožeta Pučnika ima trikrat tedensko z britansko prestolnico vzpostavljeno povezavo ponudnik Easyjet, ki je že lep čas edini stalno prisotni nizkocenovni ponudnik v Sloveniji. Poleti je bilo iz Ljubljane mogoče po nizki ceni leteti tudi v Barcelono, pred časom tudi v Bruselj. Nekaj mesecev je bil na letališču Edvarda Rusjana z linijo Maribor–London prisoten tudi RyanAir, vendar se je kmalu umaknil.
Čez poletje spet v Barcelono
Globalna finančna kriza ni najbolj naklonjena letalskemu prometu. "Upoštevajoč trende v letalskem prometu in znane napovedi naših letalskih prevoznikov bomo po obsegu prometa za ocenjenimi številkami iz leta 2008 zaostajali in sicer pri potnikih za 10,8 odstotka, pri premikih letal za 5,7 odstotka in pri teži oskrbljenega tovora za 12,5 odstotka," so pojasnili v vodstvu Aerodroma Ljubljana, kjer v letu 2009 računajo na skupno desetodstotno znižanje prihodkov.
Novih nizkocenovnih prevoznikov v Ljubljani tako ni pričakovati, bo pa ponovno vzpostavljena povezava z Barcelono, okrepile naj bi se tudi linije z Londonom. "Povezeva z Barcelono s ponudnikom ClickAirom je tako kot lani predvidena čez poletje. Easyjet je napovedal, da bo v primerjavi s poletnim voznim redom 2008 povečal število frekvenc, kar pomeni, da bo ob določenih dnevih v Ljubljano letel celo dvakrat dnevno," so za 24ur.com povedali v vodstvu Aerodroma Ljubljana, kjer napovedujejo tudi obnovitev 'običajne' linije s Helsinki in neposredne čarterje letalske družbe JAL med Tokiom in Ljubljano.
Mariborsko letališče še sameva
Irski nizkocenovni prevoznik RyanAir je v London nekaj časa letel tudi z mariborskega letališča, vendar se je lani konec marca umaknil zaradi premajhne donosnosti linije. V Mariboru so napovedovali, da bodo skušali linijo čim prej obnoviti, dogovarjali naj bi se tudi z Adrio Airways, vendar očitno neuspešno.
Lansko jesen se je veliko govorilo o možnosti, da bi v Mariboru izvajali varnostne preglede na liniji London–Bagdad, ki jo namerava vzpostaviti slovenska letalska družba Aurora Airlines, za pot v London (in obratno v Maribor) pa bi bilo mogoče vstopati tudi v Mariboru.
"Naši načrti predvidevajo, da bi bil let med Mariborom in Londonom notranji let EU, na katerem bi bilo enkrat do dvakrat tedensko na razpolago najmanj 30 sedežev tudi za potnike iz Maribora in okolice. O vseh podrobnostih se moramo pred odločitvijo dogovoriti s pristojnimi organi. Cene bomo določili glede na cene na trgu," so za 24ur.com pojasnili v Aurora Airlines, ki primarno izvaja lete za znane naročnike, odpiranja lastnih rednih letalskih povezav pa ne načrtujejo.
Projekt redne tedenske čarter linije London–Maribor–Bagdad je še vedno aktiven, vendar je nekoliko zastal. "Projekt se nahaja v fazi odobritve s strani britanskega ministrstva za transport, ki je v začetku novembra 2008 zaprosilo direktorat za civilno letalstvo za potrditev nekaterih informacij o naši vlogi. Po naših podatkih na prejeti dopis vse do danes še niso odgovorili. Po prejemu odobritve z britanske strani moramo zaključiti komercialni dogovor z naročnikom, britanskim tour operaterjem, kar bo zelo zahtevno, ker postopek traja že 11 mesecev," so sporočili iz Aurore Airlines.
Kot so pojasnili na direktoratu za civilno letalstvo, so na podlagi varnostnih zahtev angleških oblasti v decembru pozvali Aerodrom Maribor, da dopolni svoj varnostni program. "Aerodrom Maribor je že vnesel dopolnitve v svoj varnostni program, vendar zahteve angleških oblasti še vedno niso izpolnjene. Aerodrom smo pozvali k ponovni dopolnitvi, angleške letalske oblasti pa obvestili, da je postopek v teku," so sporočili iz direktorata.
V Aerodromu Maribor za pojasnila niso bili dosegljivi, kot kaže pa v bližnji prihodnosti ni pričakovati, da bi letališče Edvarda Rusjana bolj zaživelo tudi s potniškim prometom.
Do nadaljnjega bo očitno edini nizkocenovni letalski stik Slovenije z Evropo linija Ljubljana–London.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.