"Želijo nas prepričati, da nekdo, ki je državni tožilec, se sestaja z osumljencem, da je to nekaj normalnega", je na srečanju vodstev lokalnih odborov SDS dejal predsednik stranke in premier Janez Janša. Dotaknil se je tudi razmer v sodstvu in pri tem navedel tudi primer Elana. Vlada je po Janševih besedah na to reagirala s tem, da je v petek v DZ poslala zakon, ki naj bi takšne anomalije preprečil.
Janša je prepričan tudi, da je ta vlada vzpostavila nadzorne institucije, ki so začele odkrivati primere "parkiranja" delnic, a "smo bili potem mi obtoženi, da ustvarjamo tajkune".
Janša je mnenja, da je vlada prišla v konflikte vsakič, ko je trčila v določene monopole in kartelne dogovore. Navedel je primer, ko "tri gradbena podjetja v Sloveniji oddajo za posle, ki so vredni sto milijonov evrov, ponudbe, ki se razlikujejo za pol milijona ali pa za nekaj sto tisoč evrov. V kolikor je izbran kakšen tuji dobavitelj, ki je za deset milijonov cenejši, se pritožijo, zavlačujejo razpise in potem lahko preberemo, da je vlada kriva, ker se predor Markovec še ne gradi."
Na tej točki vlada ne bo popustila, je zatrdil Janša. Tudi če bo predor zgrajen tri leta kasneje, bo zgrajen po postopkih, "ki ne bodo slovenskih davkoplačevalcev z desetinami aneksov oropali za nadaljnje milijone evrov". "To se je dogajalo pri vseh večjih gradbenih posegih," je menil Janša ter dodal, da je temu treba narediti konec. Na podoben kartel je vlada po Janševo naletela pri uvedbi vinjet.
Dve alternativi ...V Sloveniji se rišeta dve alternativi: ena vodi v razvoj in sodelovanje, druga pa v staro izključevanje. Drugim strankam predlaga, naj spremenijo statute in določijo nezdružljivost vodstvenih funkcij v stranki s položaji v nadzornih svetih podjetij.
Janša je v svojem govoru poudaril uspešnost Slovenije v zadnjem obdobju, ki se po njegovo kaže v visoki gospodarski rasti - ta je ostala visoka kljub napovedim o recesiji -, v 10.000 na novo ustvarjenih delovnih mestih in približevanju povprečni stopnji razvitosti EU.
Premier je še dodal, da "v tem času v nasprotju s tem, kar se lažno poroča praktično vsak dan v naših medijih, Slovenija ni beležila najvišje inflacije v EU".
Janša je spomnil še, da mandat te vlade ni trajal štiri leta, ampak bistveno manj, saj je bilo "na tisoče ljudi v Sloveniji neposredno obremenjenih tudi z vodenjem EU". Tudi v tem predsednik vlade vidi razloge, da "je morda kakšna stvar ostala na pol poti". Kljub temu je prepričan, da ob številnih konkretnih zavezah koalicijske pogodbe "ni ostalo veliko neuresničenega".
“Psi lajajo, karavana gre dalje“
Premier se je dotaknil tudi položaja v gospodarstvu, zlasti v gradbeništvu in trgovini, kjer "je nekaj velikih igralcev ali pa ponekod samo eden, ki si skušajo prikrajati pravila igre po svoje".
"V prejšnjih mandatih jim je bilo to dopuščeno. Tudi če se je formalno nekaj od tega prepovedalo, se ni sankcioniralo," je ocenil Janša in zbrane spomnil na oglas podjetja Smelt iz začetnega obdobja tranzicije.
"To podjetje je v času, ko je prišlo na dan, da si vodilni v tem podjetju dajejo deleže v žepe, objavil celostranski oglas v dnevnem časopisju in v teh oglasih je pisalo: Psi lajajo, karavana gre dalje". Po Janševo je karavana dejansko šla dalje. Nihče ni bil kaznovan, tako da je po njegovo postalo samoumevno, "da je ukrasti tovarno to, da se je nekdo znašel, ukrasti nekaj tisoč tolarjev ali pa evrov pa je kaznivo dejanje". To razliko je prejšnja oblast tudi odkrito priznala, je menil Janša, ki je ob tem navedel izjavo nekdanje državne tožilke in sedanje podpredsednice LDS Zdenke Cerar, da "ni vsaka velika svinjarija kaznivo dejanje".
KOMENTARJI (318)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.