Slovenija

Jelinčič: Sporazum podpisan pod prisilo ZDA in EU

Zagreb, 20. 01. 2011 10.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Po Pavlihi je posvetovalno skupino za arbitražni sporazum zapustil tudi Jelinčič. Prepičan je, da bi morala Slovenija odstopiti od sporazuma, saj ga Hrvaška krši. Pahor pa pravi, da se odnosi med državama občutno izboljšujejo.

Piran
Piran FOTO: Mateja Klavs
Naj ponovno poudarimo, da 5. člen Arbitražnega sporazuma predvideva, da noben enostranski dokument ali dejanje po 25. juniju 1991 za naloge arbitražnega sodišča nima pravnega pomena in ne zavezuje nobene strani v sporu ter nikakor ne more prejudicirati razsodbe, zato takšno enostransko ravnanje tudi ne more biti bistvena kršitev sporazuma niti bistveno spremenjena okoliščina (rebus sic stantibus), ki bi onemogočala njegovo izvajanje. MZZ

Ministrstvo za zunanje zadeve Hrvaški zaradi novega pravilnika o mejah v ribiškem morju še ni poslalo protestne note, naj bi pa to storilo jutri, je po seji vlade povedal premier Borut Pahor. Premier sicer ne vidi večjega problema in poudarja, da se odnosi med državama občutno izboljšujejo. Tudi na zunanjem ministrstvu so potrdili, da note še niso poslali, in dodali, da bodo "v skladu z ustaljeno diplomatsko prakso tudi tokrat ustrezno reagirali in zaščitili interese Republike Slovenije".

Jelinčič: Slovenija naj odstopi od sporazuma

Prvak SNS Zmago Jelinčič je ponovil, da vlada očitno noče urediti vprašanja o meji s Hrvaško na način, ki bi ustrezal mednarodnemu pravu in zgodovinskim dejstvom, saj ne pozna oziroma noče priznati dokumentov, na osnovi katerih bi to lahko naredila. Sporazum o arbitraži je bil po njegovem napisan zelo "voluntaristično" in podpisan pod prisilo ZDA in EU. Rešitev vidi v tem, da Slovenija prekine oz. odstopi od sporazuma, kar lahko stori v skladu z dunajsko konvencijo o pogodbenem pravu, saj je Hrvaška sporazum večkrat bistveno kršila. Nazadnje je to storila v novem pravilniku o mejah v ribiškem morju, ko je mejo znova zarisala po sredini Piranskega zaliva.

Premier Borut Pahor je po seji vlade dejal, da ga razlogi za izstope članov iz skupine za pripravo na arbitražo pri zunanjem ministrstvu ne prepričajo. Dodal je, da ima sicer vsakdo pravico, da se tako odloči, saj gre za prostovoljno delo.

Jelinčič je tudi izstopil iz podskupine za pravičnost, ki deluje v okviru neformalne posvetovalne skupine za arbitražo pri zunanjem ministrstvu. Kot je zapisal v pismu zunanjemu ministru Samuelu Žbogarju, so bili v pogovorih pred nastankom neformalne skupine njeni nameni "opredeljeni precej drugače, kot se kažejo danes".

Sodelovanje v skupini je v sredo odpovedal tudi profesor na Fakulteti za pomorstvo in promet Marko Pavliha, ki pravi, da so se okoliščine v zadnjih mesecih tako poslabšale, da "zaradi strokovnih, etičnih in povsem človeških razlogov" ne more več sodelovati "pri kuhanju zadnje večerje na podlagi slabega recepta" oziroma ne želi "služiti za alibi v primeru katastrofalne arbitražne odločbe".

Hrvatom se pravilnik ne zdi sporen

Hrvatom se pravilnik ne zdi sporen, prav tako poudarjajo, da je le začasen. "Pravilnik ni sporen v nobenem delu, ker se zunanje meje ribiškega morja niso spremenile, vključno z mejami v ribolovni coni A. Ta je zgolj razdeljena v tri podcone, vendar je njen severni del ostal nespremenjen v primerjavi s starimi predpisi," je izjavil državni sekretar na hrvaškem kmetijskem ministrstvu Tonči Božanić. Kot je izpostavil, je v pravilniku jasno povedano, da omenjene meje ne prejudicirajo meje s Slovenijo do sklenitve pogajanj o razmejitvi med Hrvaško in Slovenijo. Po tem procesu razmejitve bo morda prišlo do spremembe, kar je odvisno od izida pogajanj, je dejal Božanić.

Temi se nista mogla izogniti niti odbora slovenskega in hrvaškega parlamenta za zunanjo politiko. Strinjali so se, da prevladujejo pozitivni odnosi med državama in da prejudiciranje ne pride v poštev.

Predsednik odbora hrvaškega sabora za zunanjo politiko Frano Matušić, ki se mudi na obisku v Sloveniji, se je prav tako strinjal, da pri spornih dokumentih, ki so jih izdali hrvaški državni organi, ne pride v poštev nikakršno prejuduciranje. "Arbitražni sporazum je v veljavi in seveda ga bomo spoštovali, zavezani pa smo spoštovati tudi končno rešitev, ki jo bo sprejelo arbitražno sodišče," je zagotovil Matušić. Pojasnil je, da v pravilniku o ribolovnem morju, ki je stopil v veljavo z novim letom, jasno piše, da gre za začasni režim ribarjenja, ki bo veljal le do končne rešitve, ki jo bo sprejelo arbitražno sodišče. Po njegovih besedah je bil pravilnik pripravljen v skladu z dosedanjo prakso pri urejanju tega področja, gre pa za interni dokument kmetijskega ministrstva, o katerem sabor ni razpravljal.

Matušić je izrazil upanje, da ta dokument ne bo vplival na hrvaška pogajanja za vstop v Evropsko unijo. Prepričan je, da to v ničemer ne prejudicira rešitve vprašanja meje, kar piše tudi v arbitražnem sporazumu.

SLS: Za sporni pravilnik posredno odgovorna hrvaška vlada

Delegacijo Odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora je sprejel tudi zunanji minister Samuel Žbogar. Pozval jih je, da bi se v prihodnje vzdržali vseh enostranskih dejanj, ki bi rušile zaupanje, ki se je med državama vzpostavilo po sklenitvi arbitražnega sporazuma.

Za SLS je obisk hrvaške delegacije Odbora za zunanjo politiko v Sloveniji odlična priložnost, da hrvaški poslanci podajo svojim slovenskim kolegom jasno uradno mnenje do novega pravilnika o mejah v državnem ribolovnem morju.

Pri pravilniku, ki po prepričanju SLS prejudicira mejo, gre sicer za dokument, ki izhaja iz geodetske in ribolovne stroke, pa je zanj vseeno odgovorno Ministrstvo za kmetijstvo Republike Hrvaške in s tem Vlada RH, so zapisali v SLS. Sicer pa so tako hrvaško kot tudi slovensko stran pozvali, da se vzdržita vseh izjav ali dejanj, ki bi lahko intenzivirala spor ali ogrozila arbitražo.

Hrvaški ribiči so nezadovoljni

Hrvaški ribiči pa so medtem napovedali proteste za soboto opoldne, ker so nezadovoljni zaradi nenadzorovanega ribolova italijanskih ribičev v hrvaški ekološko-ribolovni coni (ERC), ki je pravilnik sploh ne omenja. Nezadovoljni so tudi z vladno politiko glede cen goriva za ribiške ladje ter z dodatno dokumentacijo, ki jo morajo v skladu z novim pravilnikom voditi pri ribolovu.

Slovenija je sicer decembra lani protestno diplomatsko noto poslala zaradi mejne črte sredi Piranskega zaliva na hrvaškem zemljevidu, ki ga je objavila hrvaška geodetska uprava.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (125)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bkaval
21. 01. 2011 11.19
Kakšno izobrazbo ima premier Pahor?
Pandemia
21. 01. 2011 10.55
kot istrijan vam povem, da je tista meja za istrijana brezpredmetna. lahko črto narišejo vse do sardenije. Istra je istra in je od istrijanov, še predno je slovenec in hrvat obstajal. že 100 letja probajo nas istrebit in kaj so naredili in ste naredili: nič sej vlade dobro vejo, da na tej meji ni pametno preveč dvigat gnilega praha in je potrebno vedno diplomatsko govorit okoli te meje v mednarodnih krogih. Področje je preveč pomembno za Evropo in še posebej za Vatikan!!!
LaStellaRossa
21. 01. 2011 10.25
Več škode dela Pahor Slovencem s svojim vladanjem, ki je brezglavo, neodgovorno, škodljivo in nas pelje v propad. Če Pahor ignorira svoje lastno računsko sodišče (ki ga je leto dni nazaj hvalil in povedal, da mu odločba računskega sodišča ne daje izbire), zakaj bi tokrat ravnal drugače? LJUDJE na Hrvaškem in v Sloveniji imamo POMEMBNEJŠE PROBLEME in spor okoli meje pride prav ravno obema vladama, ki sta nesposobni, koruptivni in bosta obe državi popeljali v pogubo. Takrat pa bo Evropa prišla do poceni Jadrana in naše meje bodo povsem nepomembne.
King_of_Gonzo
21. 01. 2011 09.34
takoj bi mogli odstopit od sporazuma in poslat tisto vojasko ladjo na drugo polovico piranskega zalima in hrabro stati za tem v ljubljani pa aretirat predstavnike te vlade in jim sodit za izdajo naroda!!!
?rnogled
21. 01. 2011 08.52
Kar pravi Pahor je nepomembno,je namreč vase zaljubljeni slepec,ki misli da je najpametnejši,obenem pa ne razume poročila,ki mu ga nekdo napiše ali dela dobro ali ne.Komaj kaj razume izvlečke,ki mu jih morajo tolmačiti neznane glavce,ki hočejo ostati anonimne
MiroF
21. 01. 2011 08.19
Zadnjo besedo bodo imeli arbitri, zdej pa ne vem, a so že dobili na Hrvaškem tiste bajne vile na najlepših otokih ??? !!!
Peter Kralj 1
21. 01. 2011 08.03
Bojan Hojsak 21.01.2011, 06:36 Slovenci en od najbolj jokavih narodov,obstaja še ena beseda,samo jo nebom napiso. To ni res. Da so Slovenci jokavi narod, nam skuša s pranjem možganov dopovedati tisti, ki nas je leta 1918 okupiral! Preberite ai malo zgodovino, in boste videli, da so bili Slovenci znani kot veseljaki. O tem obstojajo zapisi že iz12 stoletja (kar je meni poznano). PROSIM NE MEŠAJTE SKORUMPIRANIH PLAČANCEV, KI VODIJO DRŽAVO S SLOVENSKIM NARODOM! Med drugim smo edina EU država, ki ima ministra s tujim potnim listom!
adorn
21. 01. 2011 01.24
bum-headshot 20.01.2011, 15:11 Se vidi da pahor spet halucinira. haha ravnokar berem komentarje.. ko sem prebral to zgoraj sem se 5 min smejal neprestano.. solze so mi začele stopat.. haha.. 24ur vi ste jaki.. vi ste najjači.. ena najbolših strani na netu.. :)))
hladni_tus
21. 01. 2011 00.11
Sploh pa, kje kdo riše črte, je popolnoma nepomembno in nima nobene teže, saj je to jasno določeno v arbitražnem sporazumu. Za nas je pomembno le to, ali bomo imeli dovolj dokazov in argumentov, da bomo arbitražno komisijo prepričali, da je na dan 25.6.1991 meja med republikama potekala južneje od sredinske črte v Piranskem zalivu .. vse ostalo je le mlatenje prazne slame in ni pomembno, kje zdaj kdo riše mejno črto :)
hladni_tus
21. 01. 2011 00.05
Lepo, da sta posvetovalno skupino zapustika dva zdraharja, od katerih itak ni bilo pričakovati nič koristnega! Upajmo, da se ne bosta vrnila :)
pbx
20. 01. 2011 23.59
Administrator, kje si zdaj? Pri mojih komentarjih vsako podrobnost najdeš le, da izbrišeš komentar. Kaj pa tukaj? Nacionalizem od a do ž!
a91p
20. 01. 2011 22.23
ElSalbi 20.01.2011, 12:59 -17 Jest mislim, da bi blo najbolje da bi se državi združili v eno, saj sta si zelo podobni in še ko bi bili večji bi lažje skupaj prebrodili krizo. Zato takoj podšišem na referendumu za to da se državi združita skupaj. Pa vsaj nebi imeli več problemov z mejami, saj bi bili v skupni državi. Nevem zakaj si noben politik ne upa predlagati takega predloga. neki bol norga še pa v vseh teh problemih z hrvaško nisem slišal...
Konrad Ajster
20. 01. 2011 20.22
Kršitev meje med sosedoma, ali enako med sosednima državama, je pač vedno v zgodovini, bila največja medsebojna kešitev medsebojnih odnosov! Hrvaška ki je znana že kod nasilna s svojimi mejnini ozemeljskimi kršitvami, na vseh področjih, bi morala biti Slovenija na te kršitve, še bolj pozorna in občutljiva, ker hrvaška vsiluje drugačno igro kot si mi sedaj še mislimo! Hrvaška uporablja sistem Izraelcev, ko zasede večji del zemlje, potem pa se s trdim pogajanjem vrne le do polovice in nikakor ne več nazaj, na prejšniji položaj!? S paraziti nikakor ne uspeš do pravičnosti! Pa še moj lep pozdrav vsem!
tooomuch
20. 01. 2011 19.02
Za moje pojme bi morali takoj preprečeti kakršno koli odločanje v Pahorjevo presojo in njegovo prostovoljno izvajanje dejanj, ki so očitno v nasprotju interesa celotne države! Boje preventiva kot kurativa!
tooomuch
20. 01. 2011 19.00
Bolje preventiva kot kurativa.. - predvsem pa preprečeti kakršno koli odločanje v Pahorjevo presojo in njegovo prostovoljno izvajanje dejanj, ki so očitno v nasprotju interesa celotne države!
JANSA---PREMIER
20. 01. 2011 18.57
korintos 20.01.2011, 18:33 -1 eni, kateri pa živimo ob meji s hrvaško **** zda je vse jasno
upornik18
20. 01. 2011 18.54
plovi plovi mala barka ............tralala
Dont.Panic
20. 01. 2011 18.54
Koga briga? Se popolnoma strinjam z badabingom. Meni je popolnoma vseeno, mi pa ni vseeno, da se bodo podaražila osnovna živila, zakaj se Jelinčič ne oglaša okoli tega, toliko o njegovem narodnem ponosu.
alphawolf
20. 01. 2011 18.52
V primeru katastrofalne arbitražne odločbe za Slovenijo, bo Pahor izjavil: "So w.hat; s.hit h.appens"
Peter Selan 1978
20. 01. 2011 18.41
brište resnico