Ministrstvo za zunanje zadeve Hrvaški zaradi novega pravilnika o mejah v ribiškem morju še ni poslalo protestne note, naj bi pa to storilo jutri, je po seji vlade povedal premier Borut Pahor. Premier sicer ne vidi večjega problema in poudarja, da se odnosi med državama občutno izboljšujejo. Tudi na zunanjem ministrstvu so potrdili, da note še niso poslali, in dodali, da bodo "v skladu z ustaljeno diplomatsko prakso tudi tokrat ustrezno reagirali in zaščitili interese Republike Slovenije".
Jelinčič: Slovenija naj odstopi od sporazuma
Prvak SNS Zmago Jelinčič je ponovil, da vlada očitno noče urediti vprašanja o meji s Hrvaško na način, ki bi ustrezal mednarodnemu pravu in zgodovinskim dejstvom, saj ne pozna oziroma noče priznati dokumentov, na osnovi katerih bi to lahko naredila. Sporazum o arbitraži je bil po njegovem napisan zelo "voluntaristično" in podpisan pod prisilo ZDA in EU. Rešitev vidi v tem, da Slovenija prekine oz. odstopi od sporazuma, kar lahko stori v skladu z dunajsko konvencijo o pogodbenem pravu, saj je Hrvaška sporazum večkrat bistveno kršila. Nazadnje je to storila v novem pravilniku o mejah v ribiškem morju, ko je mejo znova zarisala po sredini Piranskega zaliva.
Jelinčič je tudi izstopil iz podskupine za pravičnost, ki deluje v okviru neformalne posvetovalne skupine za arbitražo pri zunanjem ministrstvu. Kot je zapisal v pismu zunanjemu ministru Samuelu Žbogarju, so bili v pogovorih pred nastankom neformalne skupine njeni nameni "opredeljeni precej drugače, kot se kažejo danes".
Sodelovanje v skupini je v sredo odpovedal tudi profesor na Fakulteti za pomorstvo in promet Marko Pavliha, ki pravi, da so se okoliščine v zadnjih mesecih tako poslabšale, da "zaradi strokovnih, etičnih in povsem človeških razlogov" ne more več sodelovati "pri kuhanju zadnje večerje na podlagi slabega recepta" oziroma ne želi "služiti za alibi v primeru katastrofalne arbitražne odločbe".
Hrvatom se pravilnik ne zdi sporen
Hrvatom se pravilnik ne zdi sporen, prav tako poudarjajo, da je le začasen. "Pravilnik ni sporen v nobenem delu, ker se zunanje meje ribiškega morja niso spremenile, vključno z mejami v ribolovni coni A. Ta je zgolj razdeljena v tri podcone, vendar je njen severni del ostal nespremenjen v primerjavi s starimi predpisi," je izjavil državni sekretar na hrvaškem kmetijskem ministrstvu Tonči Božanić. Kot je izpostavil, je v pravilniku jasno povedano, da omenjene meje ne prejudicirajo meje s Slovenijo do sklenitve pogajanj o razmejitvi med Hrvaško in Slovenijo. Po tem procesu razmejitve bo morda prišlo do spremembe, kar je odvisno od izida pogajanj, je dejal Božanić.
Predsednik odbora hrvaškega sabora za zunanjo politiko Frano Matušić, ki se mudi na obisku v Sloveniji, se je prav tako strinjal, da pri spornih dokumentih, ki so jih izdali hrvaški državni organi, ne pride v poštev nikakršno prejuduciranje. "Arbitražni sporazum je v veljavi in seveda ga bomo spoštovali, zavezani pa smo spoštovati tudi končno rešitev, ki jo bo sprejelo arbitražno sodišče," je zagotovil Matušić. Pojasnil je, da v pravilniku o ribolovnem morju, ki je stopil v veljavo z novim letom, jasno piše, da gre za začasni režim ribarjenja, ki bo veljal le do končne rešitve, ki jo bo sprejelo arbitražno sodišče. Po njegovih besedah je bil pravilnik pripravljen v skladu z dosedanjo prakso pri urejanju tega področja, gre pa za interni dokument kmetijskega ministrstva, o katerem sabor ni razpravljal.
Matušić je izrazil upanje, da ta dokument ne bo vplival na hrvaška pogajanja za vstop v Evropsko unijo. Prepričan je, da to v ničemer ne prejudicira rešitve vprašanja meje, kar piše tudi v arbitražnem sporazumu.
SLS: Za sporni pravilnik posredno odgovorna hrvaška vlada
Za SLS je obisk hrvaške delegacije Odbora za zunanjo politiko v Sloveniji odlična priložnost, da hrvaški poslanci podajo svojim slovenskim kolegom jasno uradno mnenje do novega pravilnika o mejah v državnem ribolovnem morju.
Pri pravilniku, ki po prepričanju SLS prejudicira mejo, gre sicer za dokument, ki izhaja iz geodetske in ribolovne stroke, pa je zanj vseeno odgovorno Ministrstvo za kmetijstvo Republike Hrvaške in s tem Vlada RH, so zapisali v SLS. Sicer pa so tako hrvaško kot tudi slovensko stran pozvali, da se vzdržita vseh izjav ali dejanj, ki bi lahko intenzivirala spor ali ogrozila arbitražo.
Hrvaški ribiči so nezadovoljni
Hrvaški ribiči pa so medtem napovedali proteste za soboto opoldne, ker so nezadovoljni zaradi nenadzorovanega ribolova italijanskih ribičev v hrvaški ekološko-ribolovni coni (ERC), ki je pravilnik sploh ne omenja. Nezadovoljni so tudi z vladno politiko glede cen goriva za ribiške ladje ter z dodatno dokumentacijo, ki jo morajo v skladu z novim pravilnikom voditi pri ribolovu.
Slovenija je sicer decembra lani protestno diplomatsko noto poslala zaradi mejne črte sredi Piranskega zaliva na hrvaškem zemljevidu, ki ga je objavila hrvaška geodetska uprava.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.