Predlogi so vse od obveznega pouka informatike na osnovnih šolah, enotne aplikacije e-Slovenija, do ustanovitve novega ministrstva za informacijsko tehnologijo. Le slabih pet odstotkov upravnih storitev se pri nas opravlja elektronsko. Dejstvo je, da Slovenija na področju digitalizacije zaostaja za mnogimi evropskimi državami, a vlak k sreči še ni popolnoma odpeljal. "Globalna tekma, ki divja na področju tehnologije in talentov, nedvomno ponuja številne priložnosti za majhne in agilne, a hkrati ne prizanaša neodločnim in počasnim," je povedal predsednik novoustanovljenega Strateškega sveta za digitalizacijo Mark Boris Andrijančič.
Da nas ne bodo prehitevali ne po levi in ne po desni, temveč da se bo Slovenija v petih letih zavihtela na sam evropski vrh digitalizacije, je vsaj vizija, za katero bodo potrebne korenite spremembe, ključni korak bodo spremembe v šolstvu. "Informatika in računalništvo sta tako malo predmet za zabavo, ki niti nista v vseh letnikih. V gimnaziji ga imajo samo eno leto. Absolutno neprimerno za čas, v katerem živimo," je povedal strokovnjak za telekomunikacije Mitja Štular.
Informatika mora postati obvezen predmet že za osnovnošolce, meni stroka, še večji izziv pa bo šolane kadre nato v domovini zadržati. V Silicijevi dolini se povprečna plača računalniškega inženirja na primer giblje okrog četrt milijona evrov na leto. "Plače so vsekakor problem, če sem prav razumel, je zakon, kjer lahko v raziskovalnih institucijah zvišamo plače do faktorja dva. Če je to iz neproračunskih sredstev. Problem je, da se to ne izvaja. In ravno tako ljudi še vedno izgubljamo," je opozoril raziskovalec na področju umetne inteligence na Institutu Jožef Stefan Marko Grobelnik.
Graditi je treba ugodno poslovno okolje
A da ne bo pomote, tudi Slovenija se lahko pohvali z izjemnimi talenti, težava pa nastane, ko njihovo znanje poskušamo uporabiti in prenesti v lokalno okolje. "Graditi moramo poslovno okolje, graditi moramo tehnologije, ki bodo omogočale razvoj takim podjetjem tudi na digitalnem področju," je povedal direktor razvojnega podjetja na področju informatike Igor Zorko.
Od razvoja enotne mobilne aplikacije, s katero bi v enem dnevu lahko oddali tako vlogo za štipendijo kot svoj glas na volitvah, do slovenskega gospodarskega predstavništva v Silicijevi dolini. Idej je, kot kaže, na pretek, predsednik vlade pa Svetu obljublja: karkoli boste za učinkovito delo potrebovali, to boste tudi dobili.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.