"Ni res, da slovenski policisti danes niso izvajali arbitražne razsodbe," je za oddajo 24UR povedal zunanji minister Karl Erjavec, potem ko je Slovenija danes začela implementacijo arbitražne razsodbe. "Izvedli so postopek, res pa ni prišlo do fizičnega kontakta," je pojasnil. A na podlagi zbranih informacij bodo slovenski organi postopek izpeljali do konca - vse do izterjave, je prepričan. Če hrvaški ribiči sami ne bodo poravnali naloženih jim kazni, jih bodo slovenski organi verjetno izterjali ob vstopu v našo državo.
Na vprašanje, kako bomo v Piranskem zalivu dosegli svoje, je Erjavec poudaril, da "velikost čolnov ni pomembna", saj ima Slovenija na svoji strani pravne argumente.
Erjavec je sicer okrcal hrvaško policijo, ki krši suverenost Slovenije. "Nedopustno je, da tuj državni organ brez dovoljenja izvaja določene aktivnosti," je dejal. Kot je spomnil, Slovenija pripravlja tožbo proti Hrvaški pred Sodiščem EU, del te tožbe pa se bo nanašal tudi na te kršitve.
"Materiala imamo že zadosti," je zagotovil zunanji minister, ki o vseh podrobnostih ni želel natančneje govoriti. Slovenija pa je po njegovih besedah na južno sosedo pripravljena pritisniti tudi drugače. Pri tem je izpostavil zunanjepolitične prioritete Hrvaške kot so vstop v Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) ali schengensko območje. "Ta pot ne bo mogoča, če ne bodo spoštovali mednarodnega prava in prava EU," je zatrdil Erjavec.
Kaj se je danes dogajalo na morju?
Nekaj pred sedmo uro zjutraj so sicer tri hrvaške ribiške ladje, ki so jih spremljali hrvaški policijski čolni, vplule v slovensko morje, je v izjavi za medije pojasnil državni sekretar Boštjan Šefic.
Slovenska policija je omenjene hrvaške ribiške ladje opozorila, da se nahajajo v slovenskem morju, da so nezakonito prestopile državno mejo ter da so v prekršku in da bo policija izvedla ustrezne prekrškovne postopke, je v današnji izjavi v Kopru pojasnil državni sekretar na notranjem ministrstvu Šefic.
Celotno dogajanje je bilo tudi dokumentirano in na podlagi tega bo policija izvedla vse potrebne aktivnosti. Kasneje je v slovensko morje sicer vplula še ena ladja, a po ugotovitvah slovenske strani je do tega prišlo zaradi okvare na enem od hrvaških ribiških čolnov.
Šefic je obenem poudaril, da slovenski državni organi nadzirajo celotno slovensko morje in imajo situacijo "popolnoma pod kontrolo". Na žalost pa še vedno prihaja do incidentov oz. prekškov. "Mi bomo naredili vse, da bi bilo tega čim manj oziroma da tega ne bi bilo. Če pa bo, bomo pa seveda ukrepali v skladu z zakonodajo in tudi izrekli globe," je dodal.
Državni sekretar je izpostavil tudi usklajeno delovanje slovenskih organov ob jutranjem incidentu. Ko je izplula slovenska policija, je bil namreč prisoten tudi ribiški inšpektor, ki je izvedel svoj postopek in dokumentiral dogajanje.
Glede na to, da so plovila hrvaške policije poskušala preprečevati postopek, slovenska policija hrvaškim ribičem v konkretnem primeru ni izdala globe.
Policija ima sicer po njegovih besedah vseskozi nadzor nad slovenskim morjem in je reagirala na vsa vplutja hrvaških plovil: "Spremenjeno je to, da bomo z današnjim dnem tudi kaznovali oz. vodili postopke za vse tiste, ki bodo nezakonito vstopali v slovensko morje."
Z uveljavitvijo arbitražne razsodbe lahko sicer tako hrvaški kot slovenski ribiči lovijo onkraj meje na morju, a kot je poudaril Šefic, morajo za to pridobiti ustrezna dovoljenja. Ta bodo izdana, če bodo ribiči zanje zaprosili.
Je bil pa Šefic jasen, da bo slovenska policija naše ribiče zaščitila. "V slovenskem morju ne sme delovati noben drug državni organ razen slovenskih in seveda bomo ustrezno ukrepali. Zato so pripravljeni tudi ustrezni načrti policije," je dodal ter izrazil upanje, da do česa takega ne bo prišlo.
Morebitna okrepitev policijskih enot je sicer stvar odločitve policije. Kot je dodal državni sekretar, pa so že izpeljali določene aktivnosti "kar se tiče kadrovskih zadev, organizacijskih zadev, tudi tehničnih". Posamezne aktivnosti bodo potekale tudi v prihodnje v skladu s skupno oceno razmer in potreb.
Namestnik generalnega direktorja policije Simon Velički je poudaril, da so vsi načini izvedbe policijskih nalog na slovenski strani nekonfliktni. Obenem pa je izpostavil, da slovenski policisti "izvajajo potrebno oblastnost nad območjem celotnega slovenskega morja in seveda bodo pazljivi tudi na dogajanje naših ribičev in po potrebi zagotavljali varnost tudi njim".
Po besedah direktorja Policijske uprave Koper Danimirja Rebca imajo trenutno na razpolago pet policijskih plovil in s tem trenutno obvladujejo razmere v slovenskem morju.
"Morda kazen še pride"
Hrvaški ribič Ecio Kocijančić je ob tem za regionalno televizijo N1 povedal, da so danes v Piranskem zalivu lovili ribe do meje, pri čemer jih je slovenski policist zgolj opazoval. Meja na morju je za Hrvaško namreč še vedno na sredini zaliva.
"Jutro je bilo kot vsako drugo, odšli smo na mejo in vsako ladjo je spremljala policija. Prišel je tudi patruljni čoln iz Slovenije. Slovenski inšpektor je izstopil in gledal. Mi smo opravili svoje delo, nato pa nas je policija pospremila nazaj," je povedal Kocijančić, ki prihaja iz Savudrije.
Povedal je, da je slovenski policist danes prišel prvič, ni pa napisal kazni. Vendar pa po njegovem ta lahko prispe še naknadno. "Pred štirimi leti sem prejel kazen v višini 1000 evrov. Nisem je plačal, vendar zaradi tega eno leto nisem šel v Slovenijo," je dodal.
Kocijančić pa je ob tem za N1 poudaril, da ne verjame, da bo slovenska policija zaostrila mejni nadzor. "Če bodo ribe, bomo še vedno delali tam, to je naše. Ne verjamem, da bi se kateri od ribičev umaknil, saj ni razloga za to," je izpostavil. "Imam spremstvo, nikdar nisem bil varnejši kot zdaj," je še povedal Kocijančić po poročanju N1.
'Mali ribiči se ne igramo politike'
Kot je navedel piranski ribič Zlatko Novogradec, slovenski ribiči, ki že tako niso zahajali čez polovico zaliva, te dni večinoma niso na morju. Na Policijski upravi (PU) Koper podrobnejših informacij sicer še ne dajejo.
Novogradec že nekaj dni ni bil na morju in je tako o dogajanju v Piranskem zalivu obveščen le prek medijev. Kot je pojasnil, slovenski ribiči sicer niso zahajali čez polovico zaliva, dokler se zadeve ne bi uredile. V tem prazničnem obdobju pa so na morju le redki ribiči, saj ulova niti ne bi imeli komu prodati, niti ni sezona.
Po mnenju Novogradca je sicer vse, kar se tam, torej na mejnem območju dogaja, "politika". Mali ribiči pa "se ne igramo politike", saj ribe lovijo za to, da preživijo, je poudaril.
'Če bo mejna črta spoštovana, incidentov ni pričakovati'
Slovenija vseskozi poudarja, da si bo prizadevala preprečiti morebitne incidente ob meji, zlasti na morju. Premier Miro Cerar je tako v sredo dejal, da Slovenija ni in ne bo spodbujala incidentov in enako pričakuje od Hrvaške. "Če bo mejna črta spoštovana, incidentov ni pričakovati," je dejal.
Da se bodo izogibali incidentom, sicer zatrjujejo tudi na Hrvaškem, kjer bi radi vprašanje meje znova reševali dvostransko. Savudrijskim ribičem so sicer hrvaške oblasti svetovale, naj še naprej lovijo do sredinske črte v Piranskem zalivu, ter jim obljubile zaščito.
Arbitražno sodišče je 29. junija - sedem let in pol po podpisu arbitražnega sporazuma med tedanjima premierjema Slovenije in Hrvaške Borutom Pahorjem in Jadranko Kosor - objavilo odločitev o meji med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in na morju.
Glede kopenske meje je sodišče ugotovilo, da sta državi doslej že določili več kot 90 odstotkov meje. Na teh območjih sta državi določili, da mejo predstavljajo meje katastrskih občin, ki se ne prekrivajo. Temu načelu je sodišče večinoma sledilo tudi na več kot 20 spornih območjih.
Na novo pa je sodišče določilo mejo na morju. Presodilo je, da večina Piranskega zaliva pripada Sloveniji, določilo je tudi 2,5 navtične milje širok stik Slovenije z odprtim morjem.
SMO za slovenske vojake na Trdinovem vrhu zahteva ustrezno plačilo
Sindikat ministrstva za obrambo (SMO) pa je na ministrico Andrejo Katič naslovil poziv k ustreznemu plačilu slovenskih vojakov na Trdinovem vrhu, ki skladno z arbitražnim sporazumom opravljajo delo v tujini.
Sodba arbitražnega sodišča po navedbah sindikata jasno opredeljuje, da je vojašnica na Trdinovem vrhu na hrvaškem ozemlju, pripadniki Slovenske vojske pa bi morali objekt z 29. decembrom letos zapustiti.
Ker scenarij umika slovenskih vojakov s Trdinovega vrha še ni jasen - protokol pri predaji vojaških objektov namreč narekuje, da ga Slovenska vojska ne more zapustiti brez sodelovanja Hrvaške -, v SMO obrambno ministrico Katičevo pozivajo, da se opredeli glede načina plačila pripadnikov Slovenske vojske, če bodo ti na objektu ostali po 29. decembru.
Ministrica Katičeva naj se po navedbah sindikata torej opredeli do tega, ali bodo pripadniki Slovenske vojske plačani, kot da opravljajo začasno delo v tujini ali kot da opravljajo naloge znotraj slovenskega ministrstva za obrambo.
Hkrati obrambno ministrico pozivajo k ustreznemu plačilu vseh pripadnikov Slovenske vojske, ki so od leta 1991 opravljali naloge na vojaškem objektu Trdinov vrh, ki se je, kot ugotavlja arbitražni sporazum, ves čas nahajal na tujem ozemlju.
"V SMO menimo, da gre za obliko dela v tujini, ki je z zakonodajo jasno opredeljena. Naš poziv je namenjen izključno pravičnemu plačilu pripadnikov Slovenske vojske, medtem ko je opredelitev oblike dela v vaši pristojnosti," so v pozivu Katičevi zapisali v sindikatu.
KOMENTARJI (1687)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.