Raziskava World Justice Project (Svetovni pravni projekt) ocenjuje in meri uspešnost posamezne pravne države v osmih ključnih dejavnikih: omejitve vladnih pooblastil, odsotnost korupcije, odprtost vlade, temeljne pravice, red in varnost, regulativna izvršba, civilno pravo in kriminalno pravo.
V raziskavo je vključenih 130.000 gospodinjstev in 4000 pravnih ter drugih strokovnih sodelavcev, ki zagotavljajo pravilno tolmačenje pridobljenih informacij in oblikovanje v končne izsledke.
Letošnja raziskava je vnovič, že tretje leto zapored, pokazala padec ali stagnacijo pri zaupanju do pravne države na splošno. "Najbolj očitno nazadovanje je opazno pri dejavniku temeljne pravice, pri katerem je upad zaupanja prisoten že v 67 državah," so zapisali avtorji raziskave. V povprečju pa je zraslo zaupanje v civilno pravo.
Na vrhu države severne Evrope
Najvišja mesta na svetovni lestvici so zasedle Danska, Norveška in Finska. V prvih desetih mestih lestvice tudi ni sprememb glede na leto 2019. So pa iz prve dvajseterice izpadle ZDA, ki jih je na 19. mestu nadomestila Španija, Francija pa je s 17. zdrsnila na 20. mesto.
Na repu svetovne lestvice pa so se znašle Venezuela, Kambodža in DR Kongo – ohranile so ista mesta kot v raziskavi iz leta 2019. Največji porast so zabeležili pri Etiopiji (kar 5,6-odstotna rast). Najbolj na račun porasta v kategorijah omejitev vladnih pooblastil in temeljne pravice ter Maleziji (5,1 odstotka), največ v kategoriji omejitve vladnih pooblastil, temeljne pravice in regulativne izvršbe.
"Večji porast in pozitivne spremembe lahko pripišemo nedavno opravljenim vodstvenim menjavam in prehodom v teh državah, ki je prebivalcem dalo novo upanje, in več zaupanja v pravno ureditev," so zapisali pri WJP.
Po drugi strani pa so največji padec zabeležili pri državi Kamerun (4,4 odstotka), najbolj na račun dejavnikov red in varnost ter temeljne pravice. Podoben padec pa je sledil tudi pri Iranu (4,2 odstotka), predvsem zaradi padca pri dejavniku kriminalno pravo.
Slovenija pridobila dve mesti
Slovenija je v raziskavi WJP indeks 2020 zasedla 24. mesto. Svoje rezultate je izboljšala za 1,7 odstotka glede na lanskoletni indeks ter na svetovni lestvici popravila pozicijo za dve mesti. Najbolj opazna izboljšava je v kategoriji civilno pravo. Umeščenost na regijski lestvici EU, EFTA in NA pa Sloveniji uvršča na 17. mesto od skupno 24. Poleg geografske razdelitve se je države razdelilo tudi glede na dohodek – Slovenija skupaj s še drugimi 36 državami spada v kategorijo višjega dohodka, v njej pa zaseda pa 24. mesto.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.