V danes objavljenem poročilu Indeks digitalnega gospodarstva in družbe – Digital Economy and Society Index (DESI 2021) je Slovenija uvrščena na 13. mesto, kar je najvišje doslej, so sporočili z ministrstva za javno upravo.
"Sveži podatki indeksa DESI, torej indeksa digitalnega gospodarstva in družbe 2021, razkrivajo, da je naše delo zadnjih let obrodilo sadove. Slovenija je v skupni razvrstitvi indeksa, ki meri digitalni napredek držav članic, od lani pridobila tri mesta in napredovala na skupno 13. mesto med 27 članicami EU," je ob objavljenem poročilu dejal minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Kot je pojasnil, je posebej opazen napredek na področju povezljivosti, na katerem so k odličnim rezultatom pripomogli ukrepi gradnje širokopasovnih omrežij (GOŠO) in dražba frekvenčnih pasov 5G, ki jo je v aprilu izvedla Agencija za komunikacijska omrežja in storitve. Koritnika veseli tudi porast uporabnikov storitev e-uprave, ki je lani dosegel 77 odstotkov vseh uporabnikov interneta in je bil s tem za več kot 10 odstotkov večji od povprečja EU. "Že več let smo odlični tudi na področju odprtih podatkov," je še izpostavil minister.

Slovenija je bila v zadnjem obdobju običajno uvrščena okrog 16. mesta, letošnje poročilo pa kaže, da je v zgolj enem letu napredovala za tri mesta, kar pomeni, da se uvršča nad evropsko povprečje in je tako kot lani pred Češko, Latvijo, Portugalsko, Hrvaško, Madžarsko, Slovaško, Poljsko, Ciprom, Italijo, Romunijo, Grčijo in Bolgarijo, v digitalnem napredku pa je prehitela še Francijo in Litvo.
Na področju človeškega kapitala je Slovenija med članicami EU uvrščena na 13. mesto, pri čemer smo lahko najponosnejši na visoko število STEM-diplomantov in na število startupov na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT), ki je višje od evropskega povprečja, so sporočili z ministrstva za javno upravo in dodali, da se je v primerjavi z lanskim letom na področju človeškega kapitala v Sloveniji povečal delež IKT-strokovnjakov (2020: 3,9 odstotka, 2021: 4,4 odstotka) in delež IKT-diplomantov (2018: 3,5 odstotka, 2019: 4,1 odstotka). Nekoliko manjši kot leto prej je delež ženskih strokovnjakinj v IKT (2019: 20 odstotkov, 2020: 17 odstotkov) in delež podjetij, ki nudijo IKT-usposabljanja (2019: 28 odstotkov, 2020: 26 odstotkov). Pri deležu oseb z vsaj osnovnimi digitalnimi spretnostmi pa smo tik pod evropskim povprečjem (SL: 55 odstotkov, EU: 56 odstotkov).
V povezljivosti je Slovenija med članicami EU uvrščena na 9. mesto. Uspešni smo pri pokritosti gospodinjstev s fiksnim zelo visokozmogljivim omrežjem (SL: 66 odstotkov, EU: 59 odstotkov), višja od evropskega povprečja je tudi splošna razširjenost fiksnih širokopasovnih povezav (SL: 80 odstotkov, EU: 77 odstotkov), tudi pokritost s hitro širokopasovno povezavo (omrežja naslednje generacije) je dobra (SL: 88 odstotkov, EU: 87 odstotkov). Ključno vlogo za izboljšanje uvrstitve države na področju povezljivosti pa ima dražba za frekvenčne pasove 5G iz aprila 2021, na osnovi katere se je delež pripravljenosti na omrežje 5G z 0 povečal na 98 odstotkov.

Na področju integracije digitalne tehnologije se Slovenija med članicami EU uvršča na odlično 8. mesto. Analiza statističnih podatkov razkriva, da je v Sloveniji vsekakor opazen učinek ukrepov iz zadnjih let. Boljši od povprečja EU smo v Sloveniji na področju integracije digitalne tehnologije pri deležu podjetij, ki uporabljajo e-račune (SL: 58 odstotkov, EU: 32 odstotkov).
Od letos DESI v tej kategoriji analizira več kazalnikov, po novem tudi delež malih in srednjih podjetij z vsaj osnovno stopnjo digitalne intenzivnosti (SL: 68 odstotkov, EU: 60 odstotkov), delež podjetij, ki uporabljajo umetno inteligenco (SL: 33 odstotkov, EU: 25 odstotkov) in delež podjetij, ki srednje- ali visokointenzivno delujejo zeleno preko IKT (SL: 74 odstotkov, EU: 66 odstotkov).
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.