"Vlada bi si morala bolj prizadevati za večjo konkurenčnost na trgu gradbenih surovin, na primer peskokopov, saj ima tu nekaj podjetij monopolni položaj. Prav zato ni bilo več tuje konkurence pri gradnji slovenskega avtocestnega križa, kar pa je pomenilo tudi višje cene," meni predsednik preiskovalne komisije državnega zbora za gradnjo avtocest, Rado Likar (SDS).
Komisija bo navedbe o kartelnem dogovarjanju gradbincev pri gradnji avtocest preverila. Med drugim naj bi zaslišali vse nekdanje predsednike uprav Družbe za avtoceste (Dars), ki je bila naročnik poslov, pa tudi nekdanje ministre. Možno je, da bodo na sejo povabili tudi predstavnike nekaterih tujih ponudnikov, ki večinoma na razpisih niso bili izbrani.
Likar, ki deli mnenje s strankarskim prvakom Janezom Janšo, ki je pred dnevi dejal, da bi nekateri direktorji gradbenih podjetij morali biti "za zapahi", je tudi poudaril pomen ustanovitve komisije. "Ko se je komisija ustanovila, je to med gradbince vneslo nemir." Dodal je, da sicer dokumentov o kartelnem dogovarjanju gradbincev nimajo, si bodo pa prizadevali, da bi jih dobili.
Pahor prihodnji teden z bankami
Finance so na podlagi pridobljenih dokumentov v četrtek poročale, da so slovenska gradbena podjetja vsaj že od leta 1998 povezana v kartel. V zemonskem sporazumu naj bi si razdelili dela iz avtocestnega programa, pri tem pa je največ dobil SCT Ivana Zidarja. Po nekaterih ocenah naj bi Slovenija zaradi dogovorov gradbincev avtocestni križ preplačala za dve milijardi evrov.
Zato je premier Borut Pahor napovedal, da se bo prihodnji teden sestalo nekaj ministrov, ki bodo pregledali naročila in posle gradnje avtocest. ''Slovenija ne zaostaja po pravni urejenosti protikartelnega dogovarjanja, je pa, kot so pokazali nedavni dogodki, dežela, ki mogoče pozno in slabo reagira na to dogovarjanje, glede na možnosti, ki jih ima,'' je poudaril. Ugotavlja, da je prvi pregled pokazal, da ima Slovenija relativno urejeno protikartelno zakonodajo. "Imamo najmanj pet pomembnih predpisov, ki urejajo to področje in implementirane predpise Evropske unije o nadzoru koncentracije podjetij."
Zaveda se, da je treba urediti bolj uspešno in bolj učinkovito uveljavljanje zakonodaje. Zato se je dopoldne sestal s pristojnimi ministri in z direktorjem urada za varstvo konkurence. Prosil jih je, naj povedo, če, koliko, kdaj in kje lahko vlada in državni zbor storita za pravno podlago in uspešnejšo implementacijo pravil glede preganjanja kartelnega dogovarjanja. Pričakuje, da bo po pogovoru z gospodarskim ministrom Matejem Lahovnikom to pripravljeno za naslednjo sejo vlade. "Stvari so za vlado zapletene, ker naj bi ministri do naslednje seje vlade obenem pripravili paket ukrepov za spodbujanje krepitve gradbenega sektorja v Sloveniji."
Ob tem je izpostavil, da je bila Slovenija februarja prva med državami sedemindvajseterice po rasti industrijske proizvodnje, razen v v gradbeništvu, kjer zaostajamo najbolj. "Gradbeništvo ima na gospodarsko rast velike multiplikativne učinke. Kako naj vlada pomaga sektorju gradbeništva, hkrati pa ne uveljavi vse potrebne institucije, ki bodo sankcionirale tiste v gradbeništvu, ki so ravnali narobe – tako, da bo pri svojih odločitvah razumljena, uspešna in prepričljiva?" se sprašuje.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.