
Zunanje ministrstvo v luči varčevanja načrtuje zaprtje štirih veleposlaništev v članicah Evropske unije in dveh konzulatov. S tem naj bi vsako leto prihranilo 1,8 milijona evrov. Eden izmed konzulatov pa naj bi bil generalni konzulat v New Yorku. Evropski poslanec in dolgoletni veleposlanik Ivo Vajgl pravi, da je ta konzulat precej pomemben glede na to, da je v New Yorku tudi sedež Združenih narodov, hkrati pa je eno največjih mest zelo pomembno tudi za gospodarstvo in kulturo ter tudi turizem. Zato sam tega diplomatskega predstavništva ne bi zapiral. Opozarja, da je New York tudi eno izmed dveh ali treh kulturnih središč sveta, pri tem pa dodaja, da je konzulat v New Yorku do zdaj pomagal že številnim slovenskim umetnikom.
Kar zadeva zapiranja drugih diplomatskih predstavništev sicer meni, da jih je minister Karl Erjavec zastavil dobro. Pri tem poudarja, da je Erjavec minister šele nekaj mesecev in zato ni odgovoren za to, da država nima prave "politike".
Po drugi strani pa opozarja, da Slovenija nima politike oziroma zastavljenih ciljev, zato je po njegovem mnenju povsem vseeno, kje ima veleposlaništva in konzulate oziroma jih lahko po njegovem mnenju tudi vse zapre. "Načrtovanje diplomatskih predstavništev po svetu mora ustrezati nekim ambicijam in neki ideji države, kako in kje želi biti prisotna po svetu," je dejal za 24ur.com.
Nekdanji zunanji minister še dodaja, da si mora država odgovoriti tudi na vprašanji, kakšno vlogo želi odigrati v mednarodnih odnosih in ali si želi biti privesek neke večje države. S tem je imel v mislih Združene države Amerike. Ponuja tudi možnost, da država svoje zunanjepolitične ambicije uresničuje s pomočjo diplomatske mreže Evropske unije.

Sicer meni, da Slovenija kot majhna država lahko vidi veliko diplomatskih priložnosti, pri čemer kot možna vprašanja, v katerih bi lahko bila država dejavna, našteva človekove pravice Palestincev, varnostne interese Izraela, dekolonizacijo Zahodne Sahare ter mirno rešitev problemov v naši širši okolici od Gorskega Karabaha in ciprskega vprašanja itd. "Pri vseh teh vprašanjih lahko tudi majhna država, če ima jasna izhodišča v mednarodnem pravu in nekaj strokovnega znanja, igra aktivno vlogo," je še povedal Vajgl.
Sam je prepričan, da bi morala Slovenija biti bolj prisotna v Afriki in arabskih državah. Meni, da bi s prisotnostjo v arabskih državah, morda lažje preživel slovenski gradbeni sektor. Vajgl ob tem kot primer navaja, da bi lahko slovenska podjetja z večjo odprtostjo politike proti tem državam v času krize gradila v Katarju ali morda Savdski Arabiji. "Tako kot to počno tudi druge države," je prepričan. Slovenija bi lahko imela gospodarski interes po njegovih besedah tudi v Kazahstanu ali Azerbajdžanu.
Ameriški Slovenci zahtevajo ohranitev newyorškega veleposlaništva
Proti zaprtju generalnega konzulata v New Yorku pa protestirajo tudi ameriški Slovenci. Ocenjujejo, da bi s tem nastala velika škoda na ekonomskem in kulturnem področju, hkrati pa bi Slovenija izgubila tudi ugled. V javnem pismu, naslovljenem na predsednika Danila Türka, premierja Janeza Janšo, ministra Erjavca in ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmilo Novak so še zapisali, da jim konzulat pomaga tudi ohranjati neposredne stike s Slovenijo.
Dodajajo, da so prav oni s svojimi močmi pripomogli, da so ZDA priznale Slovenijo. Opozarjajo tudi, da je prav New York mesto z največ generalnimi konzulati na svetu. "Generalni konzulat je naša vez s Slovenijo in slovenskimi oblastmi. Preko njega urejamo naše osebne zadeve in se udeležujemo vseh volitev," so zapisali. Pravijo, da se je zaradi krize že zmanjšalo število osebja na konzulatu, ki je tudi preseljeno na drugo lokacijo, a prepričani so, da mora obstati vsaj v tem "minimalnem obsegu". Po njihovem mnenju je zelo dejaven in uspešen.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.