Slovenija

Pravosodna ministrica: Mnenje pravobranilke ni ne zmaga ne poraz

Luksemburg, 03. 09. 2020 09.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Pravobranilka evropskega sodišča Juliane Kokott je sporočila, da je Slovenija med kriminalistično preiskavo v Banki Slovenije v povezavi s sanacijo bank konec leta 2013 kršila evropsko pravo glede nedotakljivosti arhivov ECB. Pravosodna ministrica je v odzivu dejala, da mnenje pravobranilke ni ne zmaga ne poraz, ker gre za precedenčen primer.

Sodišče EU v Luksemburgu je danes objavilo mnenje generalne pravobranilke Juliane Kokott v primeru tožbe Evropske komisije proti Sloveniji zaradi kršenja nedotakljivosti arhivov ECB med kriminalistično preiskavo v Banki Slovenije v povezavi s sanacijo bank konec leta 2013. Mnenje za sodišče sicer ni zavezujoče. 

Ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič je ocenila, da mnenja pravobranilke "ne smemo šteti ne kot zmago ali poraz, saj gre za precedenčen primer, s katerim bo sodišče prvič postavilo enotno prakso za vse evropske države". 

Komisija v tožbi, vloženi aprila lani, slovenskim organom očita, da so z obsežno hišno preiskavo in zasegom v prostorih Banke Slovenije brez dovoljenja ECB kršili nedotakljivost arhivov ECB, ki jo zagotavlja protokol o privilegijih in imunitetah EU. Slovenski organi sicer menijo, da je ta očitek nedopusten poseg v povsem nacionalni predkazenski postopek.

Poleg tega komisija v tožbi ugotavlja tudi kršenje dolžnosti lojalnega sodelovanja v povezavi z zasegom dokumentov ECB v okviru preiskave v Banki Slovenije julija 2016, ker da slovenski organi niso konstruktivno razpravljali z ECB o tem vprašanju, kot to zahteva načelo lojalnega sodelovanja v skladu s členom 4 pogodbe o EU. Slovenska stran zavrača tudi ta očitek.

Pravobranilka v sklepnih predlogih na 21 straneh podpre oba očitka komisije, ki se sicer prekrivata. Ugotavlja, da Slovenija s tem, ko so slovenski organi kazenskega pregona zasegli komunikacijo in elektronsko dokumentacijo v prostorih Banke Slovenije, ne da bi se pred tem uskladili z ECB ali pridobili odločbo sodišča, ni izpolnila obveznosti iz členov 2 in 22 v povezavi s členom 18 protokola 7 o privilegijih in imunitetah EU.

Ta primer je pomemben presedan. Pravni postopek proti Sloveniji namreč odpira pomembno vprašanje glede interakcije med nacionalnimi oblastmi in institucijami Unije. 

Izpostavlja tudi, da Slovenija s tem, ko po zasegu ECB ni niti omogočila opredelitve dokumentov, povezanih z izvajanjem nalog evropskega sistema centralnih bank, niti utemeljila, kateri dokumenti so nujni za nacionalni kazenski in predkazenski postopek, niti vrnila preostalih dokumentov, ki jih je treba opredeliti kot arhive ECB, ni izpolnila obveznosti iz člena 18 protokola 7.

Protokol v svojem prvem členu določa, da so prostori in stavbe Unije nedotakljivi, da se ne smejo preiskovati, zaseči, zapleniti ali razlastiti ter da nepremičnine in premoženje Unije ne morejo biti predmet upravnega ali pravnega prisilnega ukrepa brez dovoljenja sodišča. Člen 2 protokola določa, da so arhivi Unije nedotakljivi. Člen 22 določa, da se protokol uporablja tudi za ECB.

Člen 18 protokola pa določa, da institucije Unije sodelujejo s pristojnimi organi članic pri uporabi tega protokola. Člen 18 tako tudi konkretizira načelo lojalnega sodelovanja iz člena 4 pogodbe EU, pojasnjuje pravobranilka v sklepnih predlogih.

EK zagovarja stališče, da je Slovenija z zasegom dokumentacije in računalnikov ECB kršila protokol o privilegijih in imuniteti institucij EU.
EK zagovarja stališče, da je Slovenija z zasegom dokumentacije in računalnikov ECB kršila protokol o privilegijih in imuniteti institucij EU. FOTO: Shutterstock

"Sodišče mora v obravnavani zadevi razrešiti razmerje napetosti, v katerem sta lahko interes Unije za ohranitev delovanja in neodvisnosti ECB ter interes članic Unije za učinkovitost njihovih ukrepov kazenskega pregona," pojasni pravobranilka bistvo primera, ki je pomemben presedan.

Pravni postopek proti Sloveniji namreč odpira pomembno vprašanje glede interakcije med nacionalnimi oblastmi in institucijami Unije. Protokol o privilegijih in imunitetah je redko predmet pravdnega spora. Pravni postopek naj bi tako članicam in institucijam zagotovil jasnost glede okoliščin, v katerih velja nedotakljivost arhivov Unije, in kako je to pravilo treba uporabljati, so pred časom izpostavili v komisiji.

Slovenskih predstavnikov na kratkem branju sklepnih predlogov danes v Luksemburgu ni bilo. Slovenska zastopnica Katja Rejec Longar je sicer junijsko ustno obravnavo primera ocenila kot zelo pozitivno, saj da so bila vprašanja sodišča izjemno naklonjena slovenskim argumentom.

Odziv pravosodne ministrice

Ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič je v izjavi za medije pred sejo odbora DZ za pravosodje dejala, da ministrstvo stališča pravobranilke uradno še ni prejelo, zato ga podrobneje ne more komentirati, saj ga mora najprej preučiti, ker da gre "nedvomno za izjemno obširen in podroben dokument".

Izpostavila je stališče ministrstva, da so "v skladu s pravno državo tožilec in vlada dolžni spoštovati odločitve naših sodišč". Odločitev Sodišča EU bo v vsakem primeru precedenčna, saj bo prvič zares pojasnjeno, kateri so tisti privilegiji in imunitete, ki jih imajo institucije EU.

Sodišče EU sicer pri svojem odločanju ni vezano na mnenje pravobranilke. "Seveda pa ne poznam samega kazenskega postopka in dokazne vrednosti arhivov, to pozna državni tožilec, ne glede na izid pa bomo končno vedeli, kaj se šteje za arhive EU, saj doslej to ni bilo popolnoma jasno," je dodala ministrica.

Janša pisal von der Laynovi

Ali sodba sploh bo, sicer ni jasno. Čeprav je Slovenija doslej vse očitke zavračala, je namreč le nekaj dni pred junijsko obravnavo odjeknila novica, da se je premier Janez Janša v pismu predsednici komisije Ursuli von der Leyen pozanimal, pod katerimi pogoji bi se bila komisija pripravljena odpovedati tožbi. Von der Leynova je v odgovoru potrdila pripravljenost na dialog.

Premier Janša je nato julija povedal, da bi poskus dogovora za umik tožbe lahko okvirno pomenil to, da bi predstavniki ECB prišli v Slovenijo in povedali, kaj od zaseženega gradiva je arhiv ECB, slovenski organi pa bi se morali s tem strinjati. Pogovori med komisijo in Slovenijo naj bi po njegovih besedah potekali do jeseni.

Pogovori z Evropsko komisijo glede tožbe proti Sloveniji še naprej potekajo, so pojasnili v kabinetu predsednika vlade. Mnenja pravobranilke na Sodišču EU, da je Slovenija kršila evropsko pravo, pa ob tem niso komentirali.

Na sodišču pravijo, da informacij glede morebitnega umika tožbe nimajo in da se je treba z vprašanji obrniti na Komisijo, kjer pa so povedali, da od izmenjave pisem ni svežih informacij in da čakajo na mnenje. Tudi na slovenski strani je neuradno slišati, da ni premikov glede vprašanja odstopa od tožbe. Umik tožbe je sicer mogoč vse do izreka sodbe, ki se pričakuje konec leta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (82)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nimasmisla
03. 09. 2020 21.04
+1
A krade se pa lahko z blagoslovom euja
borjac
03. 09. 2020 15.32
+6
Ni mi jasno, kaj se ministrica Kozlovič vtika v te zadeve, ona je predpražnik ob katerem si Janša in vajenec Logar brišeta čevlje, Janša in Logar pišeta pisma v Bruselj , Kozlovičeva je pa tiho, tako da se nima sedaj kaj oglašati kajti kot sem zapisal ona je predpražnik, njena beseda ne velja nič od niča.
zajebant2
03. 09. 2020 13.49
-6
lopovski levaki, smrt levizmu svoboda Sloveniji
zibertmi
03. 09. 2020 16.22
+9
slovenija je bila enkrat svobodna samo pred 90 letom.odkar pa ma tale tvoj lider prste vmes je pa svoboda samo zanj
sinhron
03. 09. 2020 13.45
+4
Janša je zakuhal to godljo v vladavini 2012 -2013 in sedaj je prosil VON DER LAYNOVO naj ga ne kaznuje ampak bi se dogovorila , čeprav so preiskovalci kršili kar nekaj določil ECB .
zajebant2
03. 09. 2020 13.45
+2
vokindos
03. 09. 2020 13.41
+2
Seveda je kriv Janša. Kdo pa naj bo drugi!
Kaktus111
03. 09. 2020 13.35
+6
A ni to un SDS-sovski hostar na vsak način zahteval ta arhiv ........ zdaj pa naj gre Janez po Forinte pa kazen plača .......
donkihot
03. 09. 2020 13.29
+1
Sigurno. Pod mizo bo zrihtal.
snifff
03. 09. 2020 13.27
+20
Jaz bi za Jazbeca predlagal izgon in prepoved vstopa na ozemlje Slovenije, dosmrtno. V bistvu je to vse on zakuhal za zamenjavo položaja v ECB.
zajebant2
03. 09. 2020 13.18
-8
pokvarjeni lopovski levaki, smrt levizmu svoboda Sloveniji
Kollerik
03. 09. 2020 13.27
+5
Vaše komunajzarske ZLOvenije z madžarsko-slovaško-bolgarsko-srbskim režimom in mizerijo niti ne rabimo in tudi nočemo!!
vokindos
03. 09. 2020 13.43
+14
U mater a sedaj so že desni komunajzerji. Jaz sem tako zmeden, da sploh ne vem več ali se zemlja še vrti ali stoji.
zajebant2
03. 09. 2020 13.16
-6
pa to je laž saj pa pošteni levaki delajo vse po eu predpisih, lopovi pokvarjeni pol pa to vlado obdolžujejo naj prvo pred svojim pragom pometejo
Kaktus111
03. 09. 2020 13.37
+0
Z logarjem se zmen ..... on je zahteval te arhive pa v Bruslu lagal ........
Uporabnik963486
03. 09. 2020 12.05
+15
Najprej naj definirajo, kaj je za njih arhiv. Zelo slabo tole obvladujejo, če imajo svojo arhivsko dokumentacijo hranjeno na delovnih računalnikih BS.
bratumil
03. 09. 2020 13.29
-6
StrikeOne
03. 09. 2020 12.00
+25
Kršila pravo Banksterjev? In oni nam govorijo o svobodah , o čudoviti EU a živimo v sistemu kjer se krši pravo banksterjev da KRADEJO, MANIPULIRAJO in LAŽEJO!
KleniSDSar
03. 09. 2020 11.54
+13
A se bo janez zmenil?
ChampionsLeague17
03. 09. 2020 11.53
+19
ta vaša demokracija EU ko jo imate tok radi je ustvarjena kot NATO .. NATO si prisvoji vojsko ,da se država ne more branit in zavzema ozemlja . EU pa banke in ostalo vohunjenje po državi,dokumentih in arhivih .. v vseh teh unijah se štuli ameriško židovska propaganda . mafia bankirska ,ki ima povezavo tut z sicilijo ..
Lutra Lutra 1
03. 09. 2020 11.49
+28
A je Slovenija sploh že dobila katero od tožb na mednarodnih sodiščih? Tudi tokrat bo izgubila!
dpmem
03. 09. 2020 11.47
+17
žalostno in to je EU, priviligiranci nedotakljivi, ptem se pa gremo človekove pravice, itd... sramota!!
tavbix
03. 09. 2020 11.39
+26
Največji lopovi so po vsem svetu nedotakljivi.
Mariborcan1970
03. 09. 2020 11.28
+29
"... kršila evropsko pravo glede nedotakljivosti arhivov ECB." Kaj živimo v Severni Koreji ali v demokratični EU??
Gsmm
03. 09. 2020 11.22
+33
Denar iz bank pa v štumf, tisti ki ga seveda imate. Zdaj vam bodo banke zaračunavale ležarino. Namesto, da bi vam dali pozitivne obresti, vam bodo zaračunali, da plemenitijo vaš denar in služijo z njim.
marmilan
03. 09. 2020 11.11
+18
Zakaj so pa predpisi, da se krade, to nsjbolje ve in zna jajo puklavi lažnjivi lopov.
Pan1
03. 09. 2020 11.39
-4
Seveda. Šel je v banko in jo oropal. Daj , ne seri več, ker si že dolgocajten. Idi nekaj delat, če znaš, ali pa igraj igrice, za to boš dober