
Sodišče EU je razsodilo, da Slovenija krši okoljsko zakonodajo EU, ker ni v predpisanem roku sprejela vseh potrebnih ukrepov glede izdaje dovoljenj za industrijske obrate v skladu z direktivo o celovitem preprečevanju in nadzorovanju onesnaževanja. To je druga sodba proti Sloveniji, odkar je vstopila v EU.
Sodišče je sodbo izreklo 7. oktobra, ministrstvo za okolje pa je na spletni strani zapisalo, da je Sodišče EU sodbo Sloveniji vročilo v torek, 12. oktobra. Prvič je Sodišče EU Slovenijo obsodilo marca lani, in sicer zaradi nespoštovanja direktive o okoljski odgovornosti.
Gre za ugotovitveno sodbo, s katero je sodišče potrdilo tožbo Evropske komisije. Glede stroškov postopka je sodišče odločilo, da se Sloveniji naloži njihovo plačilo, vendar je zelo pogosta praksa Komisije, da jih od članice običajno ne terja, so pojasnili na ministrstvu.
Sodba ne pomeni finančnih sankcij za Slovenijo. Evropska komisija lahko zdaj nadaljuje postopek proti Sloveniji, tako da jo s ponovnima opominoma pozove, naj kršitev v določenem roku odpravi. Sicer pa lahko v prihodnosti vloži tožbo proti Sloveniji z zahtevkom za plačilo denarne kazni.
Zamuda pri Cinkarni Celje
Dovoljenja za industrijske obrate v Sloveniji izdaja Agencija RS za okolje (Arso), ki je po navedbah ministrstva do 10. julija letos izdala dovoljenja za vse obstoječe IPPC industrijske naprave, razen odločbe za Cinkarno Celje, za katero bo odločba izdana v 14 dneh.
Zamuda pri Cinkarni Celje se je po navedbah ministrstva pojavila zaradi postopkov odločanja o stranskih udeležencih in zaradi zelo zahtevnega ugotovitvenega postopka, saj gre znotraj Cinkarne za kar sedem IPPC dejavnosti.
Arso ob tem še navaja, da imamo v Sloveniji poleg obstoječih industrijskih naprav še 12 obstoječih IPPC komunalnih odlagališč, za katere nadaljujejo ugotovitvene postopke za izdajo odločb.
Komisija sodbo pozdravlja
V Evropski komisiji so v prvem odzivu povedali, da sodbo pozdravljajo in da pričakujejo, da bo Slovenija čim prej storila vse potrebno za spoštovanje direktive. V Komisiji bodo razmere pozorno spremljali in se na podlagi ukrepanja slovenskih oblasti odločili, kako naprej.
Gre za direktivo o celovitem preprečevanju in nadzorovanju onesnaževanja (IPPC), katere cilj je preprečiti in nadzorovati industrijske izpuste v zrak, vodo in tla. V skladu z direktivo bi morale države članice do 30. oktobra 2007 izdati nova dovoljenja ali ponovno preučiti in po potrebi obnoviti obstoječa dovoljenja za vse industrijske obrate, ki so začeli delovati pred 30. oktobrom 1999.
Slovenija pa bi morala izdati nova ali obnovljena dovoljenja za industrijske obrate, ki so začeli delovati do datuma njenega vstopa v EU, to je 1. maja 2004.
Slovenija je prvi opomin zaradi dovoljenj za industrijske obrate prejela maja 2008. Drugi opomin je sledil decembra 2008. Evropska komisija je nato tožbo proti Sloveniji zaradi dovoljenj za industrijske obrate vložila februarja letos.
Tožbo na Sodišču EU proti državi članici večinoma vloži Evropska komisija, ki ima vlogo varuhinje pogodb EU, lahko pa to storijo tudi države članice druga proti drugi, a tudi ta postopek poteka pod okriljem Komisije.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.