Ruska vohuna so v Ljubljani aretirali decembra leta 2022, premier Robert Golob pa se je že vse od takrat zavzemal za nujno izmenjavo. Leto dni so o tem z rusko stranjo potekali pogovori v popolni tajnosti. Načrt za skupno izmenjavo obsojencev, ki je bila izpeljana včeraj, je dozorel februarja letos ob robu Münchenske varnostne konference na srečanju z ameriško podpredsednico Kamalo Harris, so razkrili na popoldanski novinarski konferenci.
"Od prvega dne sem verjel, da nam ta podvig lahko uspe. Vendar je v pogajanjih te vrste, še posebno, ko potekajo v popolni tajnosti, ključno osebno zaupanje med voditelji," je dejal Golob. Povedal je, da je z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom nazadnje govoril včeraj, ko se je ta zahvalil tako njemu osebno kot slovenskemu narodu za ta "ključni doprinos, da je do reševanja nedolžnih življenj iz ruskih zaporov lahko prišlo". Prvič pa sta se pogovarjala 21. julija, tik preden je izstopil iz bitke za nov mandat.
"Sloveniji je uspel zgodovinski met," je dodal premier, da nam je uspelo vsaj za kratek trenutek v dobro zgodbo povezati tako ZDA kot Rusijo. "S tem je Slovenija dokazala, da je moč, ki jo imamo na mednarodni sceni, bistveno večja od naše velikosti," je dodal.
Bila sta 'zelo, zelo pomembna'
Volk je povedal, da je vohunski par v Slovenijo prišel pred sedmimi leti. Poudaril je, da sta bila vohuna zelo, zelo pomembna. "Njuno vlogo smo razkrivali sproti, ko smo se ukvarjali z njuno izmenjavo," je dodal. Dejal je, da bo čas za analizo njune vloge še prišel. Spomnil je, da preiskava - tako glede njunih stikov in denarnih transakcij - še poteka, sojenje pa je bilo tajno, zato podrobnosti o tem, kaj natančno sta v Sloveniji počela, ne more razkrivati.
Izpostavil je, da smo si s sodelovanjem v tej operaciji pridobili zaupanje in spoštovanje drugih varnostnih služb. Prepričan je, da bodo zdaj še tesneje sodelovale z nami pri zagotavljanju varnosti in stabilnosti v Evropi.
Dali dva, čeprav na drugi strani nismo imeli nikogar
"Težava Nemčije je bila, da je bilo treba izpustiti morilca. Težavnost vloge Slovenije, o kateri je govoril tudi predsednik Biden, je bila v tem, da dajemo dva vohuna v zameno za to, da mi na drugi strani nimamo nikogar. In to je to veliko dejanje, s katerim si zaslužiš spoštovanje in zaupanje. Greš s partnerji v nekaj zato, da to narediš solidarno, da to narediš zato, da se poveča varnost in da se izpustijo nedolžni ljudje," je spomnil na zgodbe zdaj izpuščenih političnih zapornikov.
"Z moralnega vidika je Slovenija tukaj prispevala ogromno. To je bilo tisto, kar je pripeljalo do tega, da je dobila res visoke zahvale," je dodal.
Včeraj smo obširno poročali o največji izmenjavi zapornikov, ujetnikov in vohunov po hladni vojni. Del te zgodbe je bila namreč tudi Slovenija, saj sta bila zakonca, ki sta se v Ljubljani izdajala za argentinska državljana skupaj z otrokoma, v resnici ruska vohuna. V odmevni raciji so ju prijeli konec leta 2022, ta teden obsodili in takoj naslednji dan posadili na letalo za Ankaro.
Enakovreden partner pri doseganju kolektivne varnosti
Slovenija se je potrdila kot zaupanja vreden in enakovreden partner pri doseganju kolektivne varnosti, je že sinoči sporočil državni sekretar Volk.
Pojasnil je, da je Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) na podlagi intenzivnega sodelovanja s partnerskimi obveščevalnimi službami EU, ZDA in Nata izvedla aktivnosti, s katerimi je Slovenija sodelovala v obsežni izmenjavi obsojencev in pripomogla k izmenjavi evropskih, ameriških in ruskih državljanov.
"S tem smo prispevali k izpustitvi oseb, ki jim je bila v Ruski federaciji neupravičeno odvzeta prostost in so bili po krivem obsojeni, tudi na smrt, zaradi opravljanja novinarskega dela, zaradi osebnih ali političnih prepričanj ali pa zaradi opozarjanja na kršitve temeljnih človekovih pravic in svoboščin v Ruski federaciji. Ob tem ostajajo naše misli z vsemi, ki v zaporih Ruske federacije prestajajo kazni samo zato, ker nasprotujejo nesmiselni vojni zoper Ukrajino in nimajo pravice do svobodnega izražanja," je včeraj poudaril Volk.
Slovenija se s tem po njegovih besedah potrjuje kot zaupanja vreden in enakovreden partner pri doseganju kolektivne varnosti, ki dosledno zagovarja načela medsebojne podpore in solidarnosti, kar prispeva k varnosti vseh državljanov in vseh članic zavezništev, tako EU kot Nato.
Ob tem se je zahvalil vsem, ki so bili vključeni "v to izjemno odmevno, predvsem pa obsežno in enkratno mednarodno operacijo". Dokazali so visoko strokovnost in potrdili, da sistem slovenske nacionalne varnosti deluje tudi v najzahtevnejših razmerah, je sklenil.
KOMENTARJI (440)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.