Vlada se je na redni seji seznanila z razmerami glede koronavirusa na Kitajskem in sprejela odločitev, da na podlagi prošnje preko mehanizma Evropske unije na področju civilne zaščite za zajezitev koronavirusa pošlje materialno pomoč v obliki zaščitnih mask, krije 25 odstotkov prevoznih stroškov (največ za 20.000 evrov) in nameni prispevek Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) za nujno humanitarno pomoč v višini 60.000 evrov.
V izjavi za javnost je vodja Sektorja za mednarodno razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč na Ministrstvu za zunanje zadeve RS Uroš Vajgl dejal, da je pošiljka "izraz solidarnosti in odziv na prošnjo Kitajske po zaščitni opremi, ki bi pomagala pri nadaljnjem širjenju virusa". Gre za plod sodelovanja s slovenskim gospodarstvom, še dodaja.
Zaščitne maske trenutno hranijo na dveh lokacijah v Ljubljani, prepeljali jih bodo na Dunaj, od koder jih bodo z letalom mehanizma EU za civilno zaščito, ki bo na Kitajsko odpeljalo opremo, ki jo donirajo Avstrija, Madžarska, Češka in Slovenija. Tja naj bi predvidoma pošiljka prispela v ponedeljek.
Na vprašanje, ali so imeli težave pri zagotovitvi zaščitnih mask, saj jih v Sloveniji sicer primanjkuje, je namestnik generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Stanislav Lotrič odgovoril, da so zaščitne maske donacija slovenske podružnice podjetja Kylin Prime Group (KPG): "Se pojavlja že pomanjkanje mask, vendar tu je šlo za donacijo, tako da neposrednih težav nismo imeli. Ugotavljamo pa, da bo v prihodnje primanjkovalo mask."
Zbiranje pomoči je trajalo okoli deset dni, je še pojasnil Kai Dai. Čeprav je bilo polno izzivov, so bili ljudje nemudoma pripravljeni pomagati, ko izvedli namen, je dodal. "Ko so razumeli, da je to namenjeno Wuhanu zaradi koronavirusa so zelo radi pomagali," je povedal.
V Sloveniji nošenje zaščitnih mask zaradi koronavirusa ni potrebno
Ker v Sloveniji nimamo nobenega potrjenega primera okužbe z novim koronavirusom, nošenje zaščitnih mask pri nas ni potrebno, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Je pa uporaba mask smiselna v zdravstvenih ustanovah, kjer pa so zaposleni poučeni o tem, kdaj je uporaba potrebna, kot tudi o pravilnem nošenju in odstranitvi mask.
"Zdravstveni delavci zaščitne maske nosijo v smiselnih okvirih in ne celoten delovni čas. Na potovanju svetujemo ravnanje v skladu z lokalnimi navodili," so še zapisali na ministrstvu.
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.