Europol je agencija, ki ima na področju preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja hujših kaznivih dejanj eno najpomembnejših vlog pri podpori operativnemu delu varnostnih organov, je dejal generalni direktor Policije Senad Jušić. Od leta 2004, odkar je Slovenija članica, se njeno delovanje v agenciji samo še krepi, število izmenjanih informacij pa raste, je dodal.
Čeprav je Slovenija majhna, je po Jušićevih besedah zaradi svojega geografske lege pomembno križišče kriminalnih poti, zato je uspešnost delovanja Policije pogosto odvisna od tesnega sodelovanja s policijami sosednjih držav.
Europol Policiji nudi nepogrešljivo podporo na področjih tihotapljenja ljudi, prepovedanih drog, spolnega izkoriščanja otrok, korupcije in pranja denarja, kibernetske kriminalitete in vseh oblik organiziranega kriminala, je naštel Jušić. Trenutno so najbolj vroča tema migracije, letos je Policija prijela že 250 tihotapcev migrantov, proti katerim je lahko uspešna le s pomočjo nadnacionalnih institucij, je dodal.
Zaradi vse večje učinkovitosti policije v EU pa so se tihotapci začeli posluževati tudi manjših pristanišč, kot je koprsko. "Marca smo pri pregledu tovorne ladje, ki je priplula iz južne Amerike, odkrili 200 kilogramov kokaina, kar kaže, da je Slovenija vrisana na zemljevid tihotapskih poti," je opozoril Jušić.
Policija sicer najbolj ceni analitične in proaktivne dejavnosti Europola, s katerimi sledi razvoju kriminalitete in opozarja na nove oblike kriminala. Jušić zato meni, da bo vloga Europola v prihodnje čedalje bolj pomembna.
Notranji minister Boštjan Poklukar je dejal, da pri policijskem delu vse večji pomen dobiva pravočasno mednarodno sodelovanje, pri čemer ima ključno vlogo Europol, ki da je ena najpomembnejših organizacij EU. Gre za agencijo, ki je vzgled odličnosti v organiziranosti in predstavlja center širokega znanja strokovnjakov iz celotne Unije.
Poklukarja veseli, da se Slovenija glede na število prebivalcev uvršča med države z največ informacijami izmenjanimi v operativnih preiskavah, "to kaže na našo izjemno evropsko perspektivo".
Vzorno sodelovanje Slovenije
S temi ocenami se je strinjala izvršna direktorica Europola Catherine De Bolle, saj da Slovenija z agencijo vzorno sodeluje tako na strateški kot na operativni ravni. V zadnjih 20 letih je svet postal kompleksnejši, še posebej ko gre za grožnje notranji varnosti, meni. Če se je nekoč razmišljalo predvsem o grožnjah v fizičnem okolju, se je zdaj pojavila še serija prefinjenih in brezmejnih nevarnosti v digitalnem prostoru.
A se je družba temu primerno prilagodila s sofisticiranimi centraliziranimi organi, kot so Frontex, Eurojust, evropsko javno tožilstvo in seveda močnejši Europol, ki danes deluje kot policijsko vozlišče in vsaki državi članici zagotavlja nenehno operativno podporo, je prepričana Catherine De Bolle.
Aprila so tako z varnim informacijskim omrežjem Siena vzpostavili povezavo s 3000 pristojnimi organi in regionalnimi specializiranimi policijskimi enotami. Navedla je še, da Europol povezuje kar 50 držav in organizacij, v njem pa delujeta tudi dva kolega iz Slovenije, delo katerih je cenjeno kot zavzeto in predano.
Kot primer dobrega sodelovanja je izpostavila še ustanovitev delovne skupine Zebra za boj proti tihotapcem ljudi. Slednja je letos uspešno razbila kriminalno mrežo za tihotapljenje migrantov po glavnih migracijskih poteh zahodnega Balkana, delovanje te skupine pa je jasen dokaz proaktivnosti in inovativnosti slovenskega pristopa k pregonu kriminalitete.
Slovenija je v času svojih dveh mandatov predsedovanja EU agenciji omogočila tudi širitev delovanja, je spomnila De Bollejeva. Med prvim predsedovanjem je prispevala k preoblikovanju Europola iz medvladnega organa v agencijo, med drugim predsedovanjem pa sprejela uredbo, ki je agenciji omogočila izboljšanje obdelave osebnih podatkov, povečanje inovacijskih zmogljivosti ter okrepitev sodelovanja z zasebnimi subjekti.
Europol je agencija Evropske unije za sodelovanje na področju preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja organizirane kriminalitete, terorizma in drugih hujših kaznivih dejanj, ki prizadenejo dve ali več držav članic. Slovenija je postala polnopravna članica Europola leta 2004.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.