Z ministrstva za pravosodje so sporočili, da sta se minister Aleš Zalar in predsednik Evropskega sodišča za človekove pravice Jean Paul Costa pogovarjala o reformi sodišča za človekove pravice. Število pritožb državljanov članic Sveta Evrope se namreč iz leta v leto povečuje in zato je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) ta trenutek zelo preobremenjeno.
Kot je dejal Costa, je med kratkoročnimi ukrepi za izboljšanje sodnega varstva potrebno dosledno izvrševati sodbe ESČP v državah članicah Sveta Evrope, kar je v praksi v določenih primerih še vedno problem. Kot primer dobre prakse je Costa navedel ureditev v Sloveniji, kjer je na podlagi sodbe strasbourškega sodišča v kazenskih zadevah možna obnova kazenskega postopka po določbah Zakona o kazenskem postopku.
Tudi sicer je Costa Slovenijo označil kot dobro učenko glede spoštovanja in izvrševanja sodnih odločb sodišča v Strasbourgu. Na to naj bi kazalo tudi to, da je Slovenija ena redkih držav, ki je na podlagi sodbe Lukenda vzpostavila učinkovit sistem pravnih sredstev s pomočjo nadzorstvenih pritožb in rokovnih predlogov, ki zagotavljajo pospešitev sojenja pred slovenskimi sodišči.
Kot meni Costa, morajo države članice Sveta Evrope prilagoditi nacionalno pravno ureditev oziroma sodno prakso tudi v primerih, kadar se posamezna sodba ESČP nanaša na drugo državo članico, saj ni nobene potrebe, da bi država sledila sodbam strasbourškega sodišča samo takrat, ko je sama obsojena.
Zalar sicer meni, da mora reforma ESČP obsegati tudi okrepitev neodvisnosti sodnikov tega sodišča, pri čemer ga je Costa podprl.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.