Z Do tristranskega sestanka med evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom in zunanjima ministroma Slovenije in Hrvaške bo "verjetno prišlo v kratkem, dogovorjeno pa še ni", je povedal zunanji minister Samuel Žbogar. "Usklajujemo termine, tako da bi prišlo do srečanja. To je prvi korak, kjer bo vsaka stran predstavila svoja stališča, potem se bo pa Rehn odločil, kako naprej."
Slovenija je sicer svoj odgovor na Rehnov kompromisni predlog za rešitev vprašanja slovensko-hrvaške meje in odpravo zastoja Hrvaške na poti v EU Evropski komisiji predala v torek. Rehn je nato izjavil, da je odgovor Slovenije v skladu z njenim pristopom glede pomoči Evropske komisije pri reševanju tega vprašanja, ki je pozitiven in konstruktiven, so pa v odgovoru nekatera dopolnila, ki jih bo podrobneje preučil.
'Rehn, potreboval boš podporo Slovenije?'
Medtem hrvaški Globus piše o tem, da večina bruseljskih diplomatov pričakuje deblokado hrvaških pogajanj jeseni, po parlamentarnih volitvah v Nemčiji. To naj bi napovedal “vir iz češkega predsedstva“ in pojasnil, da bo Berlin moral spremeniti vedenje, saj sedaj nasprotuje kateri koli širitvi EU, predvsem da ne bi razburjal domačega javnega mnenja.
Kmalu po nemških volitvah bo na vrsti referendum na Irskem, na katerem bodo verjetno oktobra potrdili Lizbonsko pogodbo. "Konec nemških volitev in ugoden referendum, obe zadevi jeseni, bosta preobrat, ki ga ne bo mogoče ignorirati. Takrat bi lahko Ljubljani začeli predstavljali argumente, ki jih bodo v glavnem mestu Slovenije razumeli kot pritisk. Nekateri pa menijo, da bo Slovenija veliko dlje prelagala rešitev blokade," piše bruseljska dopisnica Globusa.
Po oceni zagrebškega tednika je namreč Rehn s tem, ko je slovenske pogoje označil za predloge, ignoriral izjavo slovenskega premierja Boruta Pahorja za Reuters, da Ljubljana ne bo sprejela Rehnovega načrta za rešitev vprašanja slovensko-hrvaške meje, če njeni pogoji ne bodo sprejeti.
"Če bo Rehn zavrnil slovenske predloge, se bo Slovenija umaknila in počakala na novega komisarja za širitev, s katerim bo začela delati od začetka," je Globus povzel izjavo "slovenskega vira". To stališče kaže na pričakovanje odhoda Rehna in na to, da ni več vpliven, Slovenija pa bo podporo novemu komisarju pogojevala s svojimi pogledi za ureditev slovensko-hrvaškega spora, meni tednik.
Slovenija naj bi prav tako sporočila Rehnu, da bo potreboval njeno podporo, če se bo dejansko namenil na položaj visokega predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko ali pa če se bo potegoval za novi komisarski mandat v EU.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.