Premier Borut Pahor je danes v Ljubljani sprejel podpredsednika kitajske vlade Hui Liangyuja, ki je z močno gospodarsko delegacijo na tridnevni uradni obisk v Slovenijo prispel v sredo zvečer. Pahor in Hui sta potrdila dobre odnose med državama, predvsem na gospodarskem področju, in izrazila interes za poglobitev sodelovanja na tem področju.
Kot je na skupni novinarski konferenci po srečanju dejal Pahor, obisk podpredsednika kitajske vlade daje odnosom med državama nov zagon, zlasti gospodarski. Obisk gospodarske delegacije – Huija spremlja okoli 80 gospodarstvenikov iz 60 kitajskih podjetij – bo po njegovih besedah "pospešil sodelovanje in pripomogel k uravnovešenju trgovinske menjave".
Pahor in Hui sta spregovorila tudi o gospodarski krizi. Slovenski premier je Huiju predstavil prizadevanja slovenske vlade za to, "da v pogojih majhne in odprte ekonomije uspešno prebrodimo gospodarsko krizo tudi na ta način, da smo intenzivneje prisotni na kitajskem trgu" in da je Kitajska, ki je ena izmed najpomembnejših partneric Slovenije v Aziji, intenzivneje prisotna na slovenskem trgu.
S tega vidika je za Slovenijo kljub varčevalnim ukrepom zelo pomembna udeležba na svetovni razstavi v Šanghaju leta 2010, je poudaril Pahor.
Hui, ki je menil, da bo nadaljnje prijateljstvo med državama služilo njunim interesom, je poleg tega dejal, da Kitajska visoko ceni položaj, ki ga Slovenija zavzema glede pomembnih mednarodnih vprašanj. "Veseli smo pozitivne vloge, ki jo Slovenije igra znotraj Evropske unije in visoko cenimo podporo in razumevanje Slovenije do Kitajske glede njenih največjih skrbi in bistvenih interesov," je dejal Hui.
Türk in Hui tudi o potencialu Slovenije kot tranzitne države
Podpredsednika kitajske vlade je sprejel tudi predsednik Danilo Türk. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, je predsednik Türk poleg pomena Luke Koper izpostavil tudi letališče Jožeta Pučnika in modernizacijo železnic. Transportne poti so namreč izrednega pomena za izboljšanje gospodarskega sodelovanja med državama, predvsem v luči čedalje večje zasičenosti prometnih tokov v Evropi, so poudarili.
Türk in Hui sta se sicer pogovarjala predvsem o uresničevanju dogovorov, ki jih je predsednik republike sklenil z najvišjimi kitajskimi predstavniki med državniškim obiskom na Kitajskem oktobra lani.
Sogovornika sta precej pozornosti namenila tudi kulturnemu sodelovanju. Posebej spodbuden na tem področju je napredek pri ustanavljanju Konfucijevega inštituta v Sloveniji in odprtju lektorata slovenskega jezika na Kitajskem.
Huija je danes sprejel tudi predsednik državnega zbora Pavel Gantar. Gantar je med drugim izpostavil dobre gospodarske, še posebej trgovinske odnose med Kitajsko in Slovenijo.
Z Žbogarjem o podnebnih spremembah
Hui se je sestal tudi z zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem, ki je Huija gostil na delovnem kosilu v Gradu Brdo.
Hui je poudaril, da se njegova država zaveda odgovornosti, ki jo ima pri skupnih prizadevanjih mednarodne skupnosti za zmanjševanje toplogrednih izpustov in skrbi za pogozdovanje. Ob tem je dejal, da je treba preiti od besed k dejanjem in da je preveč držav, ki o skrbi za okolje predvsem govorijo. Kitajska v celoti podpira okoljsko politiko EU in Slovenije in si bo prizadevala za uspeh decembrskih pogajanj okvirne konvencije ZN o podnebnih spremembah (UNFCCC) v Koebenhavnu.
Med zunanjepolitičnimi temami je Žbogar načel vprašanje razmer v Mjanmaru in morebitne zaostritve mednarodnih sankcij proti tej državi. Kitajska stran je ocenila, da je Mjanmar dober sosed in da je treba biti pri ocenjevanju notranjih razmer v drugih državah previden, sicer se lahko povzroči več škode kot koristi, so sporočili z zunanjega ministrstva.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.