
Arbitražno sodišče, ki odloča o meji med Slovenije in Hrvaško, je imenovalo nova člana arbitražnega sodišča. To sta Norvežan Rolf Fife in Švicar Nicolas Michel, je danes sporočilo sodišče. Kot so še zapisali v sporočilu za javnost, imenovanje velja z današnjim dnem, sodišče pa se je s tem popolnilo.
Fife bo v petčlanskem sodišču zamenjal slovenskega člana Ronnyja Abrahama, ki je odstopil v začetku avgusta, Švicar Michel pa hrvaškega člana Budislava Vukasa, ki se je za odstop odločil nekaj dni zatem.
Abraham je sicer na sodišču zamenjal slovenskega arbitra Jerneja Sekolca, ki je julija odstopil po objavi posnetkov prisluhov njegovih telefonskih pogovorov s slovensko agentko na sodišču Simono Drenik, iz katerih je bilo razbrati, da jo je obveščal o zaupnih razpravah na arbitražnem sodišču.
Izbiro arbitra je predsedniku sodišča Gilbertu Guillaumu slovenska vlada po odstopu Abrahama prepustila 13. avgusta, nanj pa je nekaj dni zatem padla še izbira hrvaškega člana sodišča, saj je potekel 15-dnevni rok, ki ga je za imenovanje naslednika Vukasa imela na voljo Hrvaška. Zagreb ga ni imenoval, ker se je odločil za odstop od arbitražnega sporazuma.
Hrvaška imenovanja ne komentira
Hrvaško zunanje ministrstvo je sporočilo, da imenovanja ne komentirajo, saj je "znano, da je Hrvaška izstopila iz procesa arbitraže, ker je Slovenija kompromitirala proces".
Vrh slovenske politike je zadovoljen
Predsednik republike Borut Pahor je zadovoljen z odločitvijo arbitražnega sodišča o imenovanju dveh novih članov in nadaljevanju dela sodišča. Kot so danes sporočili iz njegovega urada, ta odločitev krepi upravičeno pričakovanje, da bo dokončno določena meja med Slovenijo in Hrvaško, kot sta se z arbitražnim sporazumom dogovorili obe državi.
S tem bi bil rešen problem, ki je skoraj dve desetletji hromil odnose med sosednjima državama, so še poudarili v sporočilu za javnost.
Predsednik republike ob tem izraža upanje in pričakovanje, da bo arbitražno sodišče v skladu s sporazumom nepristransko opravilo svoje delo do konca z izrekom sodbe o odločitvi meje med Slovenijo in Hrvaško. Obe državi pogodbenici sta v skladu s sporazumom to odločitev dolžni spoštovati, še poudarja.
Tako z zunanjega ministrstva kot s kabineta predsednika vlade Mira Cerarja so sporočili, da pozdravljajo imenovanje manjkajočih arbitrov in popolnitev arbitražnega tribunala, saj lahko zdaj arbitražno sodišče nadaljuje s svojim delom. "Slovenija še naprej odločno podpira samostojnost, neodvisnost in nepristanskost dela tribunala ter enakost strank v postopku," so zapisali v izjavi za javnost.
Predsednika DZ Milana Brgleza veseli, da je arbitražno sodišče spet v polni sestavi in bo nadaljevalo z delom. Brglez poudarja simbolični značaj imenovanja novih arbitrov, ki po njegovih besedah izhajata iz držav, ki sta diplomatsko, politično ali pravno nevtralni. Tako zaupa v odločitve, ki jih bo arbitražno sodišče v nadaljevanju sprejelo.
Zunanji minister Karl Erjavec je dejal, da je z imenovanjem novih dveh arbitrov zadovoljen, a odločitve podrobneje ni komentiral.
Imenovanje dveh novih arbitrov je po besedah predsednika odbora DZ za zunanjo politiko Jožefa Horvata v skladu s pričakovanji in razumevanjem arbitražnega sporazuma. "Še naprej pričakujemo, da arbitražno sodišče ne bo podleglo nobenim pritiskom in bo svojo obveznost v skladu z arbitražnim sporazumom tudi opravilo," je povedal.

Zadovoljni tudi v koalicijskih in opozicijskih poslanskih skupinah
V največji poslanski skupini, SMC, pozdravljajo imenovanje obeh novih arbitrov.
V poslanski skupini DeSUS so po navedbah njenega vodje Franca Jurše zadovoljni, da je arbitražni tribunal spet v polni sestavi in bo lahko neovirano nadaljeval z delom.
Predsednik SD Dejan Židan je podobno sporočil, da so v stranki zadovoljni ob imenovanju arbitrov in sedaj pričakujejo, da bo sodišče v skladu z zavezami iz sporazuma nepristransko odločilo o meji, odločitev pa bo zavezujoča za obe državi, "saj se zavedamo, da je arbitraža edina prava alternativa politiki zvijač in izsiljevanj".
Tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je v izjavi novinarjem v DZ izpostavil zadovoljstvo, da se arbitraža nadaljuje, ob čemer upa, da bodo postopki šli v pravo smer.
Sicer pa je Han nekoliko oster do Hrvaške, s katero se on osebno "sploh ne bi ukvarjal" v času tamkajšnjih volitev. "Njihove izjave so ta trenutek neracionalne. Prepirajo se z vsemi sosedami, zato se moramo tako odzvati, da se z njimi ta trenutek ne ukvarjamo," je ocenil Han, ki še meni, da hrvaški premier Zoran Milanović ta trenutek "ni Milanović".
Tudi v večini opozicijskih strank so zadovoljni s popolnitvijo arbitražnega tribunala. Bistveno se jim zdi, da arbitražno sodišče lahko nadaljuje postopek.
Evropska komisija spodbuja k dialogu
V Evropski komisiji jemljejo na znanje imenovanje dveh novih članov arbitražnega sodišča ter izpostavljajo, da že vseskozi spodbujajo k dialogu Slovenije in Hrvaške s ciljem skupne rešitve, je danes v Bruslju povedal govorec komisije Daniel Rosario v odzivu na imenovanje dveh novih arbitrov.
Sodišče bo skrbno preučilo stališča obeh strani
Sodišče je danes sporočilo, da namerava zdaj skrbno preučiti stališča obeh strani, upoštevaje učinek hrvaške namere, da odstopi od arbitražnega sporazuma, in morebitne posledice, ki bi jih na trenutne postopke lahko imeli dogodki, ki naj bi botrovali hrvaški odločitvi. Sodišče bi lahko spričo navedenega strani tudi pozvalo, da predložita nadaljnja pojasnila, so še zapisali v Haagu.
Hrvaška kot razlog za umik iz arbitražnega postopka navaja, da je Slovenija bistveno kršila arbitražni sporazum o meji med državama, ker da je naknadno dodala dokumente, na podlagi katerih arbitražno sodišče odloča o rešitvi spora o meji. Hrvaška stran to sklepa iz objavljenih prisluhov med nekdanjim slovenskim arbitrom Sekolcem in slovensko agentko Drenikovo.
Slovenija sicer kljub napovedanemu hrvaškemu izstopu vztraja pri nadaljevanju arbitraže ter poudarja, da enostranski odstop od arbitraže v skladu z arbitražnim sporazumom ni mogoč. Erjavec je v začetku septembra izrazil prepričanje, da se bo postopek arbitraže, ko bosta izbrana nova arbitra, nadaljeval.
Za nadaljevanje arbitražnega postopka se zavzema tudi Evropska komisija, ki je v tem sporu pripravljena prisluhniti tako slovenski kot hrvaški strani in sprejeti ukrepe, ki so v njeni moči, da bi podprla nadaljevanja postopka. Podporo arbitražnemu postopku je izrekla tudi Avstrija, po besedah Erjavca pa se za to zavzemajo "tudi ostale države, zlasti članice EU". Hrvaška je v arbitražnem sporu računala na podporo ZDA, a na State Departmentu so zatrdili, da se v tej zadevi ne postavljajo na nobeno stran.
KOMENTARJI (1066)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.