Zunanja ministra Karin Kneissl in Miro Cerar sta s skupno izjavo potrdila avstrijsko-slovensko sodelovanje pri projektu večnacionalne nominacije tradicionalne vzreje lipicancev na seznam nesnovne dediščine pri Organizaciji Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco).
Minister dr. Cerar je po podpisu dejal, da sta pri dediščini vzreje svetovno znanih lipicancev pokrajina slovenskega Krasa in kobilarna Lipica odigrala ključno vlogo. "Veseli me, da bomo s skupno nominacijo Avstrije in ostalih šestih držav na Unescu zaščitili dediščino tradicionalne vzreje lipicancev in tako dodatno poskrbeli, da se bo ta plemenita tradicija pod začito Unesca ohranila za prihodnje rodove,” je povedal slovenski zunanji minister.
Nominacijo naj bi Avstrija in Slovenija skupaj z Bosno in Hercegovino, Hrvaško, Madžarsko, Italijo, Romunijo in Slovaško vložili do marca 2020, vpis pa bi se lahko zgodil leta 2021, piše v izjavi, ki so jo posredovali z MZZ.
Nominacija se mora osredotočiti na skupne tradicije, značilne za sodelujoče države, in obenem odražati tudi raznolikost te dolgoletne kulturne dediščine, povezane z vzrejo lipicancev. Ministra sta ob tem izpostavila še pomen prenosa znanja, praks in raziskovalnih dejavnosti za zavedanje in razvoj prihodnjih generacij.
Vodji slovenske in avstrijske diplomacije sta se srečali v kraju Going am Wilden Kaiser na avstrijskem Tirolskem, kjer so poleti nastanjeni avstrijski lipicanci.
Odnose med državama v zadnjem času zaznamuje predvsem nestrinjanje glede avstrijskega nadzora na meji s Slovenijo. Dunaj je aprila zadnje polletno podaljšanje utemeljil s tem, da je število nezakonitih migrantov še vedno previsoko. Po mnenju Ljubljane pa je takšen ukrep "neupravičen in nesorazmeren, saj Slovenija razmere na zunanji schengenski meji popolnoma obvladuje".
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.