
Italijanski premier Romano Prodi, ki se mudi na uradnem obisku v naši državi, je slovenskemu premierju Janezu Janši zagotovil polno podporo Italije tako pri predsedovanju Evropski uniji kot pri reševanju vprašanj med Slovenijo in Hrvaško, je pojasnil Janša.
Največ besed o predsedovanju EU
Janša in Prodi sta se sicer na srečanju na štiri oči, ki je trajalo več kot pol ure, precej dlje, kot je bilo sprva načrtovano, posvetila predvsem programu in prioritetam slovenskega predsedovanja EU v prvi polovici prihodnjega leta. Kot je dejal Janša, ima Italija kot ustanovna članica povezave veliko izkušenj s predsedovanji EU, zato so bili današnji pogovori z nekdanjim predsednikom Evropske komisije še posebej pomembni.
Prodi je ob tem dejal, da je vesel, ker bo predsedovanje EU prevzela ena manjših izmed novih držav v povezavi. Pri tem je zagotovil, da Italija slovensko predsedovanje EU v celoti podpira, tudi politično.
Z Janšo sta ob tem dejala, da se strinjata glede vseh prioritet, ki jih je izpostavila Slovenija, zlasti glede Zahodnega Balkana. "Z veseljem ugotavljam, da imamo zelo podobne poglede na reševanje problemov v regiji," je dejal Janša.
Prodi je ob tem pojasnil tudi pisno pobudo italijanske vlade portugalskemu predsedstvu EU, da je treba Srbiji posvetiti posebno pozornost in ji dokazati, da v težavnem obdobju, ko se odloča o prihodnjem statusu Kosova, ni sama. Kot je poudaril, se bodo tragedije na območju bivše Jugoslavije končale šele, ko bodo vse države znotraj EU. Janša je ob tem izrazil upanje, da se z realizacijo tovrstnih pobud ne bo čakalo do rešitve kosovskega vprašanja.
S Prodijem tudi o Hrvaški
Kot je povedal Janša, je Prodiju med srečanjem na Brdu
pri Kranju pojasnil zadnje dogodke v reševanju slovensko-hrvaških
vprašanj in ga seznanil z načelnim dogovorom, ki ga je sklenil s
hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem konec avgusta na Bledu.
Janša sicer ni natančneje pojasnil, ali sta s Prodijem govorila tudi o
hrvaški zaščitni ekološko-ribolovni coni v Jadranu, ki jo namerava
Zagreb do 1. januarja 2008 uveljaviti tudi za države EU, se pravi tudi
za Italijo in Slovenijo.
Koper in Trst - eno pristanišče

Romano Prodi se je na srečanju z Janezom Janšo zavzel tudi za to, da bi "morali ustvariti eno pristanišče v Tržaškem zalivu; Trst in Koper sta eno pristanišče na dveh bregovih". Kot je dodal, bi morali v ta projekt po njegovem mnenju vključiti tudi pristanišče na Reki. Le tako bi lahko pristanišča Severnega Jadrana konkurirala severnomorskim pristaniščem, je prepričan italijanski premier.
Premierja sta veliko pozornosti posvetila tudi gospodarskemu
sodelovanju med državama, predvsem o sodelovanju na energetskem in prometnem področju, pri čemer se je Prodi zavzel za združevanje pristanišč v Kopru in Trstu, oba pa sta se zavzela za izboljšanje infrastrukture v regiji, kar naj bi dosegli s skupnimi projekti. Janša je pri tem izrazil upanje, da bodo "operativni dogovori uresničeni v prihodnjih mesecih in v realnem času".
Zadovoljstvo na obeh straneh
Govorila sta tudi o položaju slovenske manjšine v Italiji in italijanske v Sloveniji, pri čemer sta ocenila, da je bil na tem področju storjen velik napredek. Zlasti Janša je bil zadovoljen z dejanji, ki jih je italijanska vlada storila v zadnjem letu glede izvajanja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji. Pri tem je izpostavil sprejetje seznama 32 občin v Furlaniji - Julijski krajini, kjer se bo zaščitni zakon izvajal, in pa odločitev za gradnjo slovenske šole v Špetru v Beneški Sloveniji.
Tudi Pahor s Prodijem o manjšinah
O položaju manjšin so se s Prodijem pogovarjali tudi predsednik največje opozicijske stranke SD Borut Pahor, vodja poslanske skupine SD Miran Potrč in poslanec omenjene stranke, nekdanji premier Anton Rop. Pahor je ob tem izpostavil, da bi morala Italija slovenski manjšini zagotoviti pravice, ki ji bodo dale možnost, da okrepi svojo slovensko narodno identiteto; pri tem je pomembno, da Italija Slovenijo obravnava kot partnerico in sosedo, tako kot vse druge sosede.
Sicer pa so se predstavniki SD spregovorili tudi o odprtih vprašanjih med državama in o priložnostih, ki jih imata spričo skupnih projektov. Priložnosti, ki jih imata obe državi ob projektih, kot so peti koridor ter sodelovanje koprskega in tržaškega pristanišča, so tako velike, da jih ne smeta izpustiti, je poudaril Pahor.
O istih vprašanjih tudi s Cukjatijem

Italijanskega premierja Prodija je sprejel tudi predsednik državnega zbora France Cukjati. Prodi je v pogovoru poudaril pomen sodelovanja Italije in Slovenije v Evropski uniji, še posebej v času slovenskega predsedovanja. Edino rešitev odprtega vprašanja s Hrvaško glede ribolova pa vidi v dogovoru med Hrvaško, Slovenijo, Italijo in Evropsko komisijo. "Ni možnosti za enostransko, niti dvostransko rešitev", je dejal Prodi.
Pri sodelovanju med državama v Evropski uniji, še posebej v času slovenskega predsedovanja Uniji v prvi polovici prihodnjega leta, je Prodi izpostavil gospodarsko in prometno sodelovanje, kot primer pa navedel sodelovanje med pristaniščema Koper in Trst ter energetsko povezavo med
državama. "Nismo v konkurenci, temveč se soočamo z gospodarskim izzivom, ko obstaja konkurenčnost med severnimi in našimi pristanišči," je poudaril Prodi in dodal, da bi bilo treba odnose, ki so že sedaj poglobljeni in prijateljski, vzpostaviti prav v duhu sodelovanja. Prepričan je, da se bodo tako rešila tudi odprta vprašanja narodnostnih manjšin.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.