Slovenija

'Slovenija ima močne argumente'

Ljubljana, 27. 05. 2010 14.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Arbitražni sporazum je za Slovenijo ugodnejši od sporazuma Drnovšek-Račan, je prepričan predsednik Türk, ki je tudi strokovnjak za mednarodno pravo. Nadškof Stres je ob tem dejal, da mora biti meja pravična, saj je sad pravičnosti mir.

Stik z odprtim morjem – sedanje stanje
Stik z odprtim morjem – sedanje stanje FOTO: POP TV

Arbitražni sporazum je za Slovenijo ugodnejši od sporazuma Drnovšek-Račan, je prepričan predsednik Danilo Türk. Za to je navedel dva razloga: prvi je, da ne govori o skupni hrvaško-italijanski meji, drugi pa, da vzpostavlja stanje na dan osamosvojitve.

Medtem pa Komisija Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci poudarja, da bo sožitje med narodoma mogoče le, če bo meja pravična. Ob tem sicer priznavajo, da se Cerkev zaveda, da ni v njeni pristojnosti odločati o zadevah, ki so stvar mednarodnih dogovorov.

'Kompromisi iz sporazuma Drnovšek - Račan tu niso potrebni'

Predsednik Slovenije Danilo Türk
Predsednik Slovenije Danilo Türk FOTO: Blaž Garbajs

"Arbitražni sporazum ne predvideva in ne govori nič o kaki skupni meji med Hrvaško in Italijo, kar je bila pomembna predpostavka sporazuma Drnovšek-Račan in zaradi tega je bil potem potreben tisti "dimnik", da se je ohranila ideja neposredne skupne meje med Hrvaško in Italijo," je poudaril predsednik Türk. Ker arbitražni sporazum tega ne vsebuje, daje Sloveniji možnost, da se njen "teritorialni stik zagotovi na najugodnejši možen in z mednarodnim pravom skladen način", je še pojasnil Türk, sicer profesor mednarodnega prava.

"Sporazum Drnovšek-Račan je bil predmet pogajanj in je vseboval različne kompromise tudi v zvezi z mejo na kopnem. Arbitražni sporazum pa tega ne predvideva in ne zahteva. Arbitražni sporazum dosledno in za celotno mejo določa načelo stanja na 25. junij 1991. Se pravi, da kompromisi, ki jih je prinesel Drnovšek-Račan, tu niso potrebni," je še izpostavil Türk in dodal, da ima Slovenija tu "močne argumente".–

Sporazum Drnovšek-Račan

Dostop do odprtega morja po sporazumu Drnovšek-Račan.
Dostop do odprtega morja po sporazumu Drnovšek-Račan. FOTO: POP TV

Slovenija in Hrvaška sta se v sporazumu dogovorili za zamenjavo določenih spornih območjih na kopnem. Tako je bila meja določena na Dragonji in Muri, na Trdinovem vrhu pa po polovici. Z mejo na Dragonji so zaselki Mlini - Škrile, Škodelin in Bužini pripadli Hrvaški, njihovi prebivalci pa naj bi imeli nekatere ugodnosti. Če bi bil kriterij zgolj meja katastrskih občin, pa bi bili omenjeni zaselki na levem bregu Dragonje slovenski, medtem ko bi bil levi breg Mure pri Hotizi hrvaški.

Na morju je Sloveniji po sporazumu Drnovšek-Račan pripadlo kakih 80 odstotkov Piranskega zaliva, suveren dostop do odprtega morja pa je imela prek t. i. dimnika s statusom mednarodnih voda. Meja na morju se je začela v središču izliva Dragonje v Piranski zaliv. Hrvaška pa je imela morsko mejo z Italijo v trikotniku teritorialnih voda med dimnikom in osimsko mejo. Vladi sta sporazum 20. julija 2001 parafirali, v Sloveniji ga je potrdil še OZP, a je Hrvaška nato od njega odstopila.

'Mir je sad pravičnosti'

Volivce Stres poziva, naj si oblikujejo utemeljeno in razumno stališče ter glasujejo preudarno in odgovorno, da bomo lahko prišli do pravične meje.

"Katoliška cerkev na Slovenskem si je v dolgotrajnem obdobju urejanja meje med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in na morju vedno prizadevala, da bi tudi v nastali situaciji oba naroda ohranila tradicionalno dobrososedske odnose, prijateljsko sodelovanje in vzajemno sožitje," pa je v izjavi Komisije Pravičnost in mir, objavljeni v torek, zapisal njen predsednik in ljubljanski nadškof Anton Stres.

Član komisije Ivan Kukar je ob njeni predstavitvi dejal, da Katoliška cerkev ne podpira arbitražnega sporazuma in je skeptična, da bo "privedel do takšne rešitve, ki jo bomo Slovenci percepirali kot pravično". Tajnik komisije Tadej Strehovec pa je po poročanju TV Slovenija v sredo poudaril, da gre pri navedbah o nepodpori arbitražnemu sporazumu le za Kukarjevo osebno mnenje.

Po njegovih navedbah se Cerkev zaveda, da ni v njeni pristojnosti odločanje o zadevah, ki so stvar meddržavnih dogovorov. Si pa, kot poudarja, želijo prispevati k spoštovanju resnice o zgodovinskih dejstvih, k poštenju in strpnosti v izjavah ter javnih nastopih, predvsem pa k spoznanju "za prave zahteve pravičnosti" tudi pri določanju meje.

Ob tem je opozoril tudi na "dejstvo, da je za Slovenijo izhod na odprto morje vitalnega pomena in ga lahko izgubi, medtem ko za Hrvaško te nevarnosti ni".

Po njegovih besedah je razumljivo, da Cerkev pozdravlja vsak napredek v sporazumnem in mirnem reševanju sporov, vendar se pri tem zaveda svetopisemskega načela, da je mir sad pravičnosti. "Ko si prizadevamo za mirno sožitje in prijateljstvo med narodoma, se zavedamo, da ju bo mogoče ohraniti in razvijati le, če bo meja, ki jo je treba določiti, pravična in se zaradi nje noben narod ne bo čutil izigranega," je prepričan.

Ob tem se sprašuje, ali ne bilo bolje, da bi politiki nase prevzeli odgovornost, ki jim je bila zaupana na volitvah, in bi o arbitražnem sporazumu dokončno odločili v državnem zboru, saj je to zdaj prepuščeno odločanju državljanov na referendumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (133)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vinadap
28. 05. 2010 13.10
M-teorija MarkoKnez - se oproščam,spodni post je bil namenjen M-teoriji.
vinadap
28. 05. 2010 12.53
MarkoKnez - kdaj je pa Slovenija še kaj dobila nazaj,razen Prekmurja? Naši politiki delajo v rokavicah,vsi pa vemo,da je takšen čas že zdavnaj mimo. Kaj sta se Pahor in Kosorjeva zmenila ? Kosor pravi,Pahorju nisem obljubila nič,Pahor pa pravi,Kosorjeva mi je obljubila. Kdo sedaj laže,komu verjeti ? Jaz pravim,nobenemu.
sottozero
28. 05. 2010 12.53
SPOŠTOVANI ! VEČ NAS JE PROTI, KOT PA ZA TA SRAMOTNI SPORAZUM ! POČASI A VSTRAJNO. DO ZMAGE IN ZAVRNITVE TEGA SRAMOTNEGA DOKUMENTA !
MarkoKnez
28. 05. 2010 12.30
@M-teorija28.05.2010, 12:17 2 "Torej, če hočemo vršiti pritisk na odločitev arbitrov moramo biti enotni in polni pričakovanja. Le tako se bodo težje odločili in dali manj kot nam pripada." :)) K enotnosti bi moral pozivati Pahor PRED podpisom AS, se ti ne zdi? In, oprosti, te ne podcenjujem, toda, kdo si sploh ti in kam se čuje tvoj glas? Jaz vem, da sem NIČLA in SAMO davkoplačevalec... ;))
M-teorija
28. 05. 2010 12.27
'Slovenija ima močne argumente' Tisti, ki so za sporazum verjamejo v to destvo. Dvomijo le tisti , ki so proti sporazumu. In žalostno je, lahko nekdo dvomi v svoj prav. Malo zaupanja v svojo državo in njene argumente ne bi nič škodilo. A ni že od nekdaj veljalo, da za katerikoli uspešen izid, pa naj bo to na osebni ali kolektivni ravni je predpogoj, da verjameš v predvideni in željeni cilj.
M-teorija
28. 05. 2010 12.17
Le kako naj pričakujemo ugodno rešitev sporazuma, če hrvatom in arbitrom olajšujemo zadevo in že vnaprej govorimo, da bomo dobili le "morski bazen". Že vnaprej bodočim arbitrom damo vedeti, da bo le dobra polovica razočarana (ker le ta veruje v dober rezultat), slaba polovica, pa ne more biti, ker očitno že pričakuje slab rezultat. Torej, če hočemo vršiti pritisk na odločitev arbitrov moramo biti enotni in polni pričakovanja. Le tako se bodo težje odločili in dali manj kot nam pripada. Tako, da tisti najbolj glasni nejeverni Tomažki delajo vsem nam slabo uslugo.
vinadap
28. 05. 2010 11.58
Hrvaška bo vrnila naš teritorij,in to je ad acta. Hrvatje so protipravno odvzeli teritorij takratne SR Slovenije,po letu 1954. V londonskem memorandumu in specialnem statutu je bilo jasno zapisano da teritorij v coni b pripada od Debelega rtiča pa do reke Mirne SR Sloveniji,in,da se etična struktura prebivalstva NE sme spreminjati ( Italijani,Slovenci ),vendar vsi vemo,da ni bilo tako. Zaradi pritiska takratnih partijskih veljakov na hrvašem in z pomočjo Tita in Bakariča,sta se ti dve etične skupine pred grožnjami začele izseljevati. Ti dokumenti obstajajo in Hrvatje to dobro vedo.
M-teorija
28. 05. 2010 11.38
Ker vse kaže, da bo čez par dni zadeva potrjena, bi bilo bolje , da se razmišlja kako izbrati najboljše strokovnjake od mednarodnih pravnikod, zgodovinarjev do geografov, da bodo glede na pravila, ki so predpisana dosegli maksimum. Vse ostalo je čista izguba časa in mentalnega kravžljanja sivih celic.
M-teorija
28. 05. 2010 11.34
Najprej je opozicija prisilila koalicijo, da potrdi referendum, sedaj pa letijo očitki, da je odgovornost preložila na ljudi. Dobili so to kar so ves čas hoteli, in tudi dobili bodo; to je da je referendum zavezujoč in izid bo treba upoštevati. Lepo in demokratično bi bilo da se rezultate in voljo volilcev, ko bodo glasovali ZA sporazum tudi upošteva, upošteva večina. Upam da bodo tisti v manjšini prenesli toliko demokratičnosti. Ko pa bo sporazum sprejet, pa je treba dobro razmisliti kdo bo sodeloval pri pripravi dokumentacije. Tisti, ki ves čas dvomijo, da je arbitraža dobra, najbrž odpadejo. Ni namrč logično, da nekdo dela gradbeni načrt, če dvomi že vnaprej, da bo zgradba stabilna in dobro grajena. Do sedaj se je kot strokovnjak in poznavalec še najbolj izkazala Vasiljka, zato je logično, da bo vključena ali pri pripravi gradiva ali pa celo kot kandidat za sloveskega arbitra.
MarkoKnez
28. 05. 2010 11.06
No ja, tudi jaz imam "argumente" (nove in ne že podane!): 1. razmišljanje: 2. člen AS govori o sestavi arbitražnega sodišča. Po njem naj bi pogodbenici, ki ima 5 članov, vsaka imenovala 1 člana. Verjetno bosta Slovenija in Hrvaška imenovali oz. izbrali s spiska tistega, ki jima bo naklonjen. Posledično bosta mnenji teh 2 članov diametralno nasprotni. Predsednika arbitražnega sodišča in ostala 2 člana morata sporazumno imenovati v 15 dneh in, če se v tem roku ne moreta sporazumeti, predsednika in 2 člana arbitražnega s seznama imenuje predsednik Meddržavnega sodišča v Haagu. Sklep: 1)2 člana bosta glasovala diametralno nasprotno, rezultat 0! 2)Slovenija in Hrvaška se nista mogli dogovoriti o meji in sta sklenili arbitražni sporazum. V predpisanem roku morata sporazumno imenovati predsednika in 2 člana arbitražnega sodišča. Ker odločitev samo teh članov pomeni tudi dejansko mejo, jih sporazumno ne bosta imenovali, temveč jih bo imenoval predsednik Meddržavnega sodišča v Haagu. Rezultat (pomislek): Naloga Arbitražnega sodišča je definirana v 3. členu, ki bi naj bil »varovalka«. Arbitražno sodišče bo določilo mejo, bo določilo takšen ali drugačen stik Slovenije z odprtim morjem in s tem opravilo delo. Zaradi svoje sestave bodo, če sploh bodo (3. člen jim te naloge ne daje, a bi jim jo moral!), določili podmorski pas po načelih mednarodnega prava geometrično na sredini piranskega zaliva ali pa ga sploh ne bodo določili. Problem podmorskega pasu bo ostal, ali pa se s tem AS uklanjamo hrvaškim zahtevam po sredinski črti, in se odrekamo pravični razdelitvi podmorskega pasu. Glas: PROTI! 2.razmišljanje: 9. člen govori o nadaljevanju hrvaških pogajanj o pristopu k EU. Sklep: Z njim se Slovenija popolnoma odreka izrekanju pridržkov k odprtju in zaprtju, ki so povezani NE samo s sporom, temveč tudi ostalim, ker bi po 10. členu AS takšno dejanje pomenilo zaostritev spora: Rezultat: S sprejetjem AS se Slovenija odpoveduje vsakemu vplivu na pristopna pogajanja Hrvaške k EU in že vnaprej ratificira pogodbo o pristopu Hrvaške k EU. Smešno! Glas: PROTI! 3, razmišljanje: Kot Slovenec, ki je od vrha lasu na glavi do kože na podplatih zaljubljen v suvereno Slovenijo in mi je država najvišja vrednota in dobrina, bom pri polni zavesti in mirno vestjo, na referendumu zavrnil uveljavitev Zakona o ratifikaciji Arbitražnega sporazuma. Glasoval bom: PROTI
Adrianos
28. 05. 2010 10.16
Klasik Turk pa pravi,da "slovenija ima močne argumente primerne za arbirtažo". Torej je treba odpret vprašanje nasledstva in tam najprej dokazovat svoje argumente. To pa ni arbitraža.
Uporabnik113189
28. 05. 2010 10.08
Kako lahko odkupiš zemljišča za avtoceste, če kje lastnik SFRJ ali gradiš brez soglasja lastnika?
Uporabnik113189
28. 05. 2010 10.05
Naj mi nekdo razloži, kako lahko prodaš zemljišče, kjer v zemljiški knjigi piše lastnik SFRJ.
TONCEK-BALONCEK
28. 05. 2010 09.42
Kaže, da je res hudo in da se ladja potaplja, če se je začela levica sklicevati na papeža in interpretirati njegove besede po svoje, enako kot je bilo to v primeru Kukar, ki je dal korektno izjavo, v medijih pa je izpadlo čisto nekaj drugega. Pri vsem tem je najslabše, da gre v Sloveniji toliko energije v nič... verjetno si državljani Slovenije zaslužimo več...smo priden narod...prav je da tudi da ima vsak svoje mnenje...vendar je ta razdvojenost presegla že vse meje. Edini, ki imajo korist so politiki-vseh barv...
Sebulba
28. 05. 2010 09.40
scipio 28.05.2010, 09:20 0 sebulba, a ne vidiš, da tončku le sarkazem ven udarja in da nam namenoma sporoča prav nasprotno od tega, kar piše? če so politiki prignali stvar do absurda, zakaj jo ne bi še mi na temle forumu? Nisem se toliko poglabljal v vse njegove poste....če pa je to sarkazem dam pa možakarju vsekakor klobuk dol.
Uporabnik113189
28. 05. 2010 09.37
Stvar je v podrobnostih, pa če jih še tako prikrivajo..Tito je bil kjub temu dober gospodar in stvari so urejali z dokumenti..Današnji "državobranitelji" pa imajo velike probleme kako "olastniniti" lastnino brez svojega denarja in jo vpisati v zemljiške knjige..Misija nemogoče, to smo videli na naših primerih, ko smo v Sloveniji doživeli denacionalizacijo, pa razne odškodninske sklade, pa vračanje premoženja v naravi, da ne naštevam. Ko se bo šlo na hrvaškem zares, bodo vsi lažirani dokumeti propadli..Zato želijo okupacijo nad ozemljem in morjem obdržati pod svojo oblastjo..Sicer bi mnogi vojni dobičkarji ostali brez nakradene lastnine..
TONCEK-BALONCEK
28. 05. 2010 09.35
Kaže, da je res hudo in da se ladja potaplja, če se je začela levica sklicevati na papeža in interpretirati njegove besede po svoje, enako kot je bilo to v primeru Kukar, ki je dal korektno izjavo, v medijih pa je izpadlo čisto nekaj drugega. Pri vsem tem je najslabše, da gre v Sloveniji toliko energije v nič... verjetno si državljani Slovenije zaslužimo več...smo priden narod...prav je da tudi da ima vsak svoje mnenje...vendar je ta razdvojenost presegla že vse meje. Edini, ki imajo korist so politiki-vseh barv...
Uporabnik113189
28. 05. 2010 09.32
scipio28.05.2010, 07:57 Zaradi takšnega razmišljanja kot je tvoje ne bo Slovenija NIKOLI DRŽAVA. Nisi nikoli pomislil, da vse kar trdiš za nas velja tudi za hrvate????? Ali se hrvati držijo takšnih načel o dbrih sosedih? Se zavedaš, da je najmanj pol hrvaške zemlje v zemljiških knjigah vpisano pod SFRJ. Nihče od teh kradljivcev ne upa pokazati zemljiških knjig v celem, ker bi se izkazale krute resnice, danes vse skupaj prikrivajo, upam da kopije knjig obstajajo in da se bo dalo restavrirati. V zemljiške knjige pač ne vpišeš, po vojni je hrvaška last, ampak se moraš izkazati z dokumenti, ki jih hrvati nimajo in jih nikoli ne bodo imeli..Da ne govorim o morju, ki je skoraj v celoti lastnina SFRJ. Čisti računi - dobri prijatelji..Tu niti slučajno ni čistih računov. Mednarodno pravo gor ali dol..
scipio
28. 05. 2010 09.20
sebulba, a ne vidiš, da tončku le sarkazem ven udarja in da nam namenoma sporoča prav nasprotno od tega, kar piše? če so politiki prignali stvar do absurda, zakaj jo ne bi še mi na temle forumu?
Sebulba
28. 05. 2010 09.07
Tonček Balonček 28.05.2010, 08:20 -3 Jaz bom glasoval proti, ker je vlada zdravnikom znižala tarife za dežurne ure in ker pred referendumom niso zrihtali draginjskega dodatka upokojencem, niti uzakonili brezplačne prehrane za osnovnošolce! Tudi nobenega brezpčačnika, kjer bi pisali resnico, ni. Gospodinjstvom niso niti razposlali brošur Arbitražni sporazum za telebane! Katastrofa je, kao neprofesionalno s eobnaša ta vlada. A naj me navdušije povabilo v OECD? Pa kaj nam pomaga 20 let demokracije, če imao pa pravic iz dela in sociale mniogo manj kot pred zmago DEMOS-a na prvih svobodnih volitvah! Včasih so erkli, da so politične pravice za to, da si potem na podlagi njih izborimo še druge, ampak očitno je pri nas vse drugače! In zdaj anj odločamo o tem, ali bi se žli arbitražo o nekem zalivu in par hektarjih. Kot da gre za mojo zemljo, o pomembnih vprašanjih nas nikoli nihče ne sprašuje, vse opravijo sami! A bomo o penzijah, zavarovanjih, delovnem pravu, delitvah dobička itd. tudi dočakali kak referendum? ALi pa ans bodo mogoče spraševali, čer se strinjamo, da Lojzeta Grozdeta proglasijo za blaženega? Zaradi takšnega razmišljanja gre Sloveniji slabo.....torej če ne bo po moje, pa ne gre vse skupaj v ****.....žalostno,referendum bo res padel ker je v tej državi 60% tebi enakih.