Z novo prometno ureditvijo je direkcija za infrastrukturo prepovedala tranzitni promet težkih tovornih vozil nad 7,5 tone preko Slovenije. Izjeme so prevozniki iz krajev, ki mejijo na Slovenijo ter prevozniki Liško-senjske župnije. Tako se sedaj prevozniki iz ostalih delov Hrvaške soočajo z različnimi težavami, ki spremljajo preusmerjanje tovornjakov.
Zakaj je direkcija za infrastrukturo sprejela ukrep, ki bi lahko imel za rezultat dolge kolone tovornih vozil na mejnih prehodih in velike zastoje? Uradno se je ministrstvo za preusmeritev tovornega prometa z državnih cest na avtocestno omrežje odločilo zaradi izboljšanja varnosti in kakovost bivanja lokalnega prebivalstva.
Več civilnih inicativ se je namreč v zadnjem času zavzelo za omejitev tovornega prometa. Tako je direkcija pod pritiskom lokalnega prebivalstva omejila tranzitni promet na glavnih cestah Postojna–Jelšane in Kozina–Starod ter ga preusmerila na avtocestno omrežje. Na ptujskem območju, kjer so večkrat izvedli zaporo ceste v Spuhlji, so z omenjenimi rešitvami le delno zadovoljni, saj civilna iniciativa obžaluje, ker omejitev ne bo veljala za tovornjake z območja Varaždina in Medžimurja, saj to po njihovem pomeni, da bo na njihovi cesti dnevno le okoli sto tovornjakov manj kot doslej.
Na Hrvaškem potezo Slovenije razumejo kot povračilni ukrep
"Zgodilo se je, da ima sedaj cela Hrvaška, zaradi svoje oblike rogljiča, velik problem s premikanjem tovornjakov. To pa sedaj povzroča ogromne stroške, saj morajo nekateri prevoziti tudi 100 kilometrov, da bi prišli do mejnega prehoda," je povedal za hrvaško televizijo Marijan Banelli, akreditirani lobist za promet v EU.
Po Banellijevih besedah gre za povračilni ukrep Slovenije, potem ko je Hrvaška prepovedala prehod slovenskim tovornim vozilom skozi mejni prehod Petišovci, ki so ga slovenski prevozniki uporabljali za krajšo pot do Madžarske. "Sedaj pa smo dobili, kar smo iskali," je dejal Banelli in dodal, da bo zaradi tega hrvaško gospodarstvo utrpelo veliko škodo. "Kdo bo odgovarjal zaradi te nepremišljene poteze, ko pa bi se morala zadeva razrešiti po politični poti," se sprašuje hrvaški lobist za promet v EU.
Hrvaški prevozniki medtem napovedujejo proteste. Kot so povedali za portal Index.hr, bodo prisiljeni zapirati ceste, če ne bodo imeli druge izbire. Zaradi večurnih čakalnih dob na mejnih prehodih imajo namreč velike izgube, dnevno okoli 200 evrov na tovornjak.
Ministrstvo zavrača Banellijeve navedbe
Za komentar Banellijevih izjav smo se obrnili na infrastrukturno ministrstvo, ki nam je odgovorilo, da njegove navedbe ne držijo. Ministrstvo vztraja pri tem, da gre izboljšanje varnosti in kakovosti bivanja prebivalcev, ki živijo ob cestah, na katerih je uvedena omejitev. Ministrstvo je še potrdilo, da gre za dolgoročni ukrep, ki ne bo veljal le v času prometno intenzivnejše poletne sezone.
Hrvaški minister za morje, promet in infrastrukturo Oleg Butković je napovedal, da bo slovensko stran zaprosil za izjemo za vse hrvaške prevoznike in ob tem uporabil vsa diplomatska sredstva, a slovensko ministrstvo pojasnjuje, da so izjeme od popolne prepovedi tranzitnega težkega tovornega prometa določene s prometno signalizacijo za Istrsko, Primorsko-goran–jsko in Ličko-senjsko županijo ter da dodatne izjeme niso mogoče.
Na Družbo za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars) smo naslovili vprašanja glede možnih zastojev, ki lahko nastanejo na mejnih prehodih, ki bodo odslej bolj obremenjeni s tranzitom težkih tovornih vozil. Odgovor še čakamo.
KOMENTARJI (272)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.